ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmez.

*Çocukların beyin gelişimini ve kemiklerinin güçlenmesini hızlandırır. Başta E vitamini olmak üzere A, D, K vitaminleri içerir. Bu vitaminlerin sayesinde hücrelerin yenilenmesinde doku ve organların yaşlanmasını geciktirmede etkilidir.
*Cildi besler, saçları korur. İçerdiği linoleik asit sayesinde anne sütünden kesilmiş bebeklere (4 -5 aydan sonra bir kaç damla) yağsız inek sütünekarıştırılarak verilir. Bebekler için doğal besin işlevi görür.
*Zeytinyağının en önemli özelliklerinden biride kalp ve damar hastalıkları üzerindeki olumlu etkisidir. Kalp krizi riskini azalttığı gözlenmiştir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı 14 gr, 120 kalori içerir. Akdeniz ülkelerinde yaşayanların kalp krizi riskinin diğer ülkelere göre daha az olduğu görülmüştür
*Zayıflama diyetlerinde zeytinyağını öğünlerden çıkartmak son derece sakıncalıdır.
*Yine zeytinyağının bağırsak, idrar yolları, safra kesesi gastritin giderilmesinde de etkin olarak kullanılabilir.
Bunları Biliyor muydunuz ?
*Gençlik ve ergenlikte vücudun en çok kaliteli gıdaya ihtiyacı olduğu dönemdir ve zeytinyağ burada iyi bir tercihtir.
*Yaşlılıkta kalsiyum kaybını önlüyor, kemik erimesine engel oluyor.
*Hamilelikte, içinde bulunan yağ asitleri hücre ve sinir sisteminin oluşturulmasında çok önemli etkendir.Günde iki çorba kaşığı zeytinyağı tüketilmelidir..
*Sporcular için zeytinyağı çok önemlidir. Zeytinyağın içerisinde bulunan oleik asit kaslar tarafından en kolay yakılan ve en kolay hazmedilen yağdır.
*Ağızda çalkalandığında dişlerin beyaz kalmasını sağlar.
*Kanseri önlemedeki rolü:
The Archives of Internal Medicine dergisinde yayınlanan bir çalışma, yüksek oranda zeytinyağı tüketen kadınların göğüs kanserine yakalanma riskinin daha az olduğunu göstermiştir. New York’ta Buffalo Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü ayrı bir çalışmada ise, zeytinyağı gibi bitkisel yağlarda bulunan bir madde olan ß-sitosterol’ün prostat kanser hücrelerinin oluşumunu engellemede yardımcı olabildiğini kanıtlamıştır. Araştırmacılar ß-sitosterol’ün hücrelerin bölünmemesi emrini veren hücre içi haberleşme sistemini güçlendirdiği, böylece hücre büyümesi kontrolsüz hale gelmeden kanserin engellenebileceği sonucuna varmışlardır. Oxford Üniversitesi’ndeki doktorlar tarafından yürütülen son araştırmada da,
*Zeytinyağının bağırsak kanserine karşı koruyucu özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. Doktorlar zeytinyağının bağırsak kanserinin başlamasını engellemek için midedeki asitle tepkimeye girdiğini keşfetmişlerdir..
*Tansiyon düşürücü: Archives of Internal Medicine dergisinin 27 Mart 2000 tarihli sayısında yayınlanan bir çalışma, zeytinyağının yüksek tansiyona olumlu etkisini bir kez daha vurgulamaktadır. Ayrıca zeytin ağacının yaprağı ile tansiyon düşürücü ilaçlar yapılmaktadır.
* İç organlara faydaları: Zeytinyağı mide asidini azaltarak mideyi gastrit ve ülser gibi hastalıklara karşı korur. Bunun yanı sıra safra salgısını harekete geçirerek, sindirimin en mükemmel hale gelmesini sağlar. Safra kesesinin boşalma işlemini düzenler ve safra taşı riskini azaltır. Ayrıca içindeki klor sayesinde de böbreğin çalışmasına yardımcı olur ve böylece vücudun atıklardan arınmasını kolaylaştırır. Bunların yanı sıra beyin damarlarının sağlığına da olumlu etkisi vardır.
*Yaşlanmayı önlemesi: Zeytinyağının içerdiği vitaminler, hücre yenileyici özelliklere sahip oldukları için, yaşlılık tedavisinde de kullanılır, cildi besler ve korurlar. Besinlerle beraber bedenimize “serbest radikal” denilen bazı maddeleri de alırız. Zeytinyağı, başta E vitamini olmak üzere, içerdiği çok sayıdaki antioksidan maddeyle bu zararlı maddelerin vücudumuzda neden olduğu tahribatı önler, hücrelerimizi yeniler, doku ve organlarımızın yaşlanmasını geciktirir.
*İşte zeytinyağını dıştan sürmekle elde edilen faydalardan bazıları:
• Cilde ve saça inanılmaz güzellik katar. Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.
• Zeytinyağı yorgun ayakları dinlendirir ve canlandırır. Zeytinyağının mükemmel yumuşatma ve nemlendirme kapasitesi vardır. Çatlak ve kuru ayakları tedavide birebirdir.
• Zeytinyağı traş edilecek bölgeyi yumuşatma ve rahatlatmada birebirdir.
• Kurumuş ve çatlamış dudak için merhem olarak kullanılabilir.
• Saçtaki kepeği ve dökülmeyi engeller. Saçı parlatır.
• Tırnakları güzelleştirir ve güçlendirir.
• Zeytinyağı ile doğum çatlakları azaltılabilir.
• Emzirenler için en iyi göğüs ucu bakımı zeytinyağı ile yapılır.
ENGLİSH

The benefits of olive oil, but does not stop counting
Children’s brain development and strengthening of * accelerates bone. In particular vitamin E to A, D, F contains vitamins. Of this vitamin due to aging of cells, tissues and organs in the renewed delay is effective.
* Nourishes skin, hair and protects. Linoleic acid are included in the cut to babies through breast milk (4 -5 months, then a few drops) is sütünekarıştırılarak lean cows. Acts as a natural food for babies.
* The most important characteristics of olive oil over one of the heart and vascular disease is a positive impact. Reduce the risk of heart attack was observed. A tablespoon of olive oil 14 gr, 120 calories contains. Heart attack risk of those living in Mediterranean countries than in the other country is deemed to be
* Slimming diet meals to remove the olive oil is highly objectionable.
* Also of olive oil intestine, urinary tract, gall bladder can be used as effective at eliminating gastritis.

Did you know them?
* Youth and adolescence, the body needs the most is the period of very high quality food and olive oil is a good choice here.
* To prevent loss of calcium in old age, osteoporosis is prevented.
* During pregnancy, the fatty acids in the development of nervous system cells and two tablespoons of olive oil should be consumed very important etkendir.Günde ..
* Olive oil is very important for athletes. Oleic acid of olive oil found in the muscles by the easiest and most easily digested by lighting the heap.
* Keeps mouth rinse when white teeth.

* The role of cancer prevention:
The study, published in the journal Archives of Internal Medicine, a high percentage of women who consume olive oil is less risk of breast cancer showed. University of Buffalo in New York run a separate study, the researchers, a substance found in vegetable oils such as olive oil, which prevents the formation of ß-sitosterol’ün in prostate cancer cells proved able to help. ß-cell researchers divided sitosterol’ün ordering does not enhance the intracellular communication system, so that uncontrolled cell growth from becoming cancer can be concluded that was blocked. Conducted by doctors at the University of Oxford last study also

* Olive oil has protective properties against the intestinal cancer was defined. Doctors of olive oil to prevent the start of bowel cancer in the stomach acid that reacts discovered ..
* Blood pressure lowering: the journal Archives of Internal Medicine published a study in the March 27, 2000 issue, the positive effects of olive oil to high blood pressure emphasizes once again. In addition, with olive tree leaves are blood pressure-lowering drugs.
* Internal organs benefits: Olive oil by reducing stomach acid stomach protects against diseases such as gastritis and ulcers. In addition to this action as bile secretion, digestion helps to become the most perfect. Regulates bile sac discharge process and reduces the risk of gallstones. Also in the kidney to work with chlorine to help purify and thus make it easier for the body’s waste. In addition to the health of these vessels in the brain has a positive effect.
* To prevent aging: Olive oil contains the vitamins, they have a cell renewing properties, is also used in the treatment of aging, nourish and protect skin. With the food, our “free radicals”, called also take some items. Olive oil, primarily vitamin E to contain antioxidants, substances that many of these harmful substances in our body prevents damage caused, renews our cells, tissues and organs will delay our aging.

* There olive oil obtained from the outside to take some of the benefits:
• skin and hair adds to the incredible beauty. Revitalizes dry skin, reduces wrinkles. Olive oil softens the skin and flexible, gives a smooth appearance.
• Olive oil and revitalizes tired feet will rest. Of olive oil has excellent softening and moisturizing capacity. Cracked and dry feet is one to one treatment.
• Olive oil softening and relaxing area to be shaved is verbatim.
• Dry and can be used as ointment for chapped lips.
• Hair is the bran and prevent hair loss. His hair shines.
• Enhances and strengthens the tabs.
• Olive oil can be reduced with the birth cracks.
• Breastfeeding best for those who care nipple is made with olive oil.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. ilk defa televizyondan izledim.çok etkilendim.ama şüphelerim var bukadar kısa sürede biraz zor gibi geliyor bana.teşekkürler.

  2. Cesaret, sevgi gibidir; gelişmesi için umut gereklidir… Napolyon Bonapart

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂