Pazartesi , Eylül 20 2021

YÜZ GENÇLEŞTİRMENİN YENİ BOYUTU:FRAKSİYONEL LAZER TEDAVİLERİ

Estetik cerrahide yüz gençleştirmenin yeni boyutu: Fraksiyonel lazer tedavileri

Cildimizle Aynı Yaşta mıyız?
Çoğumuz yaşlanmaya başladığımızı cildimizde kırışıklıklar, gevşeme, sarkma, çizgilerde derinleşme, lekelenmeler, cansızlaşma ve yüzümüzde yorgun bir ifade farkettiğimizde anlarız. Olduğumuzu hissettiğimiz yaşla aynada gördüğümüz görüntü arasındaki fark, özellikle çok iyi dinlenmişken çevreden aldığımız ‘yorgun görünüyorsun’ tepkileri bizi kişisel ve sosyal açıdan olumsuz etkilemeye başlar. Vücudumuzu fiziksel açıdan son derece sağlıklı, aktif, güçlü ve genç hissederken yüzümüzde gördüğümüz bu değişim, cildimizin belki de bizden erken yaşlanmaya başladığına dair bir uyarı olabilir.
Normal yaşlanma sürecimizin dışında yerçekimi, genetik faktörler, diyete bağlı faktörler, sigara kullanımı, hava kirliliği, stres ve güneş ışınlarına maruziyet gibi birçok etken erken yaşlarda ciltte hasar oluşturmaya başlar.
Cildimizde gördüğümüz yaşlanma belirtileri normal sürecin bir parçası olabileceği gibi, bizi dış etkenlerden korurken yıpranmış bir cildin gözle görünür hale gelmeye başlayan belirtileri de olabilir.

Yaşlanmanın İzlerini Silmek ve Daha Genç Görünmek Mümkün mü?
Yüzümüz ve cildimizde görmeye başladığımız yaşlılık belirtileri ister yaşlanma sürecinin bir parçası, ister yıpranmış bir cildin erken yaşlanması olsun, bugün elimizde kırışıklıklar, derinleşen çizgiler, lekelenmeler ve sarkmalarla mücadele edebileceğimiz, bilimsel açıdan kanıtlanmış birçok tedavi yöntemi mevcut. Örneğin kırışıklıklar için botox, derin çizgiler ve çöküntüler için dolgu maddeleri, cildin kollajen üretimini stimüle ederek germe yapan Poli-L Laktik asid, Bluepeel gibi leke ,kırışıklık ve cilt gençleştirmede kullandığımız güçlü ve kontrollü kimyasal peeling sistemleri ve teknolojinin cilt gençleştirme konusundaki en son gelişmesi fraksiyonel lazerler ameliyat dışı yöntemler arasında sayılabilir.  Tüm bu yöntemler veya bunlardan birkaçı kişinin ihtiyacına göre belirlenerek kombine edildiğinde yaşlanma ile ortaya çıkan belirtileri geriye döndürüp daha genç bir görünüm elde edebiliyoruz. Yani yaşlanmanın izlerini silmek mümkün.
Bu aşamada iyi ve gözle görülür bir sonuç elde edebilmek için önemli olan, tıbbın her alanında olduğu gibi tanının doğru koyulması ve tedavinin de doğru bir şekilde, bilimsel olarak kanıtlanmış yöntemlerle konunun uzmanı bir hekim tarafından yapılmasıdır. Aksi taktirde çoğumuzun senelerdir bir işe yaramadığını bile bile birtakım ürünleri kullanması gibi ya tedaviler etkisiz kalacak, veya istenmeyen komplikasyonlar nedeniyle kötü sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Estetik Cerrahi’nin Yaşlanmaya Karşı Yaklaşımı
Estetik ve Plastik Cerrahi yeniden şekillendirme, eski haline döndürme ve güzelleştirme prensipleriyle tüm vücudu ve katmanlarını bir bütün olarak ele alır. Yüz ve cilt yaşlanmasına karşı da bu prensiplerle yaklaştığından mükemmel sonuca ulaşabilmek için gerekli olan tüm ameliyatlı veya ameliyatsız yöntemleri kombine eder. Ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerinin erken uygulanmaya başlanmasıyla ameliyat ihtiyacı çok daha ileri yaşlara ertelenebilmektedir. Fraksiyonel lazerler  son yıllarda cilt gençleştirme konusunda elimizdeki en önemli silahlardan birini teşkil etmektedir.

Fraksiyonel Lazer Nedir?
Son yıllarda cilde hasar vermeden tedavi olanağı sağlayan fraksiyonel lazer sistemleri ile cilt gençleştirme alanında çok başarılı sonuçlar alınmaya başlandı. Fraksiyonel lazerlerde yüksek enerji fraksiyone edilerek, yani bölünerek mikroskobik sütunlar şeklinde cilt altına iletilir ve bu bölgede oluşturduğu ısı  nedeniyle doğal yara iyileşmesini,  kollajen, elastin ve hyaluronik asid  sentezini tetikleyerek yeni ve sağlıklı doku oluşmasını sağlar. Doku onarılırken cilt gerginleşip sıkılaşır, çizgilerden arınır. Kırışıklıklar azalırken
daha canlı ve genç görünümlü bir cilt elde edilir.

Fraksiyonel Lazerin Avantajları Nelerdir?
Fraksiyonel lazerlerin diğer etkili cilt soyma yapan lazer sistemlerine olan en önemli üstünlüklerinden biri iyileşme ve sosyal hayata dönüş sürecinin çabuk olmasıdır. Özellikle günümüzde vakit sıkıntısının önemi gözönüne alındığında hızlı ve aynı zamanda etkili cilt gençleştirme tedavilerine ihtiyaç artmaktadır. Fraksiyonel lazerler 2-3 hafta sosyal hayattan uzak kalmayı gerektirecek  tedaviler yerine aynı etkinin alınabileceği konforlu bir tedavi ve çabuk iyileşme şansı verirler.
Cildin üst tabakası tedavi sırasında korunduğu için soyulma ve yaralanma  görülmez. Günlük aktiviteye dönüş hemen veya çok kısa sürede olur. Birkaç gün sürecek bir pembelik – kızarıklık beklenir.
Fraksiyone edilmiş sütunlar gereksiz ısınmayı önleyerek tedavi sırasında ağrıyı azaltır.
Etkili cilt gençleştirme sağlar.

Fraksiyonel Lazer ile Cilt Gençleştirme Sonucunda Ne Bekleriz?
Cildin kollajen sentezinin tetiklenmesiyle cilt daha canlı ve genç bir görünüm kazanır. İnce çizgiler silinir. Kırışıklıklar azalır ve cilt gerilip sıkılaşır. Yüz ovali bu şekilde tekrar toparlanabilir. Uygulamadan hemen birkaç gün sonra ciltte sıkılaşma ve gerilme hissedilebilir ancak tedavinin gerçek etkisi 6 haftada ortaya çıkacak ve cildiniz 4-6 ay boyunca gençleşmeye devam edecektir. İstenilen sonuç için 6 hafta arayla 3- 5 seans tedavi önerilmektedir.

Uygulama Bölgeleri
Yüz, boyun, dekolte, el sırtı, kol gibi birçok vücut bölgesinde cilt gençleştirme için kullanılabilir.

Mükemmel Sonuca Ulaşabilmek için Sadece Lazer Yeterli mi?
Fraksiyonel Lazer veya herhangi başka bir yöntem ile cilt gençleştirme işleminden maksimum fayda elde edebilmemiz ve çıkabilecek komplikasyonları en aza indirgeyebilmemiz için tedavi öncesinde cildin hazırlanması, seans aralarında cildin bakımı ve korunması, tedavi sonrasında sürekliliğin sağlanabilmesi için cildin beslenmesi ve korunması büyük önem taşır.
Lazer yaptırmış olmak mı istiyoruz yoksa gerçekten gözle görülür bir cilt gençleştirme tedavisine hazır mıyız? Fraksiyonel lazer uygulaması ile hiç hazırlık yapılmamış bir ciltte de iyi sonuçlar elde edebiliriz. Ancak önceden tedaviye hazırlanmış bir cilt bize gerçekten inanılmaz sonuçlar verecektir. İyiye razı olmakla mükemmeli yakalamak arasında seçim yapmak gerektiğinde bir Plastik Cerrah hastasının yüzüne baktığında kabul edilebilir bir tedaviyle yetinmek yerine gerçekten iyi bir sonuç görerek mutlu olmayı ister.
Fraksiyonel lazer uygulamaları çok etkili ancak çok da masum olmayan tedaviler olduğundan  hastanın doktoruyla birlikte tedaviye iştirak etmesi sonuç açısından önemlidir.

Uygulama Öncesi Cildin Hazırlanması Neden Önemli?
Fraksiyonel lazer dokunun doğal yara iyileşmesini ve kollagen sentezini tetikleyerek işlev görür. Kollagen sentezi için ise aynı zamanda antioksidan özelliği de olan C vitamini gereklidir. Bu yara iyileşme döneminde cildin C vitaminine olan ihtiyacı artar. Önceden cildi C vitamini ile besleyerek hazırlamak bu yüzden çok büyük önem taşır.
Uygulama öncesinde cildin leke açıcılarla homojenize edilmesi ve güneşten korumaya alınması çıkabilecek lekelenme gibi komplikasyonları azaltır. Daha güvenle gerekli doz enerjiyi kullanabilmemizi sağlar. Cildin temizliği ve soyucu ajanlarla ölü tabakaların atılması lazer ışınlarının istenilen derinliğe inebilmesini sağlar ve böylece tedavinin etkinliği artar.
Kısacası daha az komplikasyon ve daha etkili sonuç için Fraksiyonel Lazer uygulamaları öncesinde cildi hazırlamak gerekiyor.
Bu hazırlık  hekim tarafından reçete edilen ilaç ve dermo -kozmetik sistemlerin karışımını  sabah- akşam sadece 5’er dakika ayırarak cilde uygulamak suretiyle kolaylıkla yapılabilir. Örneğin Dr. Obagi tedavi protokolleri ile hazırlanmış Nu-Derm sistem bu hazırlık aşamasında güvenle kullandığımız etkili kombine tedavi sistemlerinden biridir.
Cilt hazırlanma aşamasında lekelerden arınmaya, aydınlanmaya ve canlanmaya başlar.
Cildin hazır olup olmadığına uygulamayı yapacak olan hekim karar verir.
Fraksiyonel lazer hazırlanmış bir ciltte görmeyi beklediğiniz mutlu edici sonucu daha kolay verecektir.

Uygulama Sonrası Bakım
Fraksiyonel lazer uygulaması sonrasında  ciltte bir veya birkaç gün sürecek pembelik- kızarıklık beklenir. Bu dönemde bol nemlendirici, C vitamini ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.  Günlük aktivitelere dönüş çok kısadır.
Bir yandan cildimiz yaşlanmaya, iç ve dış yıpratıcı faktörlere maruz kalmaya devam edeceğinden elde edilen iyi sonuçların sürdürülebilmesi ve kalıcı olması için hekim tarafından belirlenecek sürekli bir cilt bakım protokolü oluşturulması faydalı olacaktır.

Diğer Uygulama Alanları
Fraksiyonel lazerleri cilt gençleştirme dışında akne (sivilce) izi tedavisi, striae (vücuttaki cilt çatlaklarının tedavisi), yara izi tedavisi, ameliyat izi tedavisi ve melasma tedavisinde de güvenle uyguluyoruz.

Estetik Cerrahi’de Çok Boyutlu Yaklaşım
Yüz ve cilt yaşlanmasının nedenleri ve ortaya çıkan belirtiler çok ve çeşitli olduğundan tam sonuç alabilmek için tek bir tedavi yaklaşımı asla yeterli olmaz. Estetik ve Plastik Cerrahi cildin en üst tabakasından başlayarak alttaki kemik dokuya kadar tüm planlarda bütünsel bir yaklaşımla çok boyutlu çözüm üretmeyi hedefler. Bu nedenle kombinasyon tedavileri bizim için önem kazanmaktadır. Hastanın ihtiyacına göre cildi tedavi eden basit ajanlardan, lazer cilt gençleştirme ve sıkılaştırma tedavileri, kimyasal peeling, kırışıklıklar için botulinum toksin enjeksiyonları, volüm kayıpları ve derin çizgiler için dolgu maddeleri, sıvı lifting ajanları, bunun yanında gözkapağı ameliyatları, kaş kaldırma, alın germe, boyun germe, yüz germe gibi basit veya radikal ameliyatlara kadar sahip olduğumuz geniş tedavi yelpazesinden gerekli olanları seçip kombine ederek tek bir tedaviye göre çok daha iyi, tam ve mutluluk verici sonuçları alabiliyoruz.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
Op. Dr. Simin Oğur
Viplast Estetik ve Plastik Cerrahi
Uphill Court Towers A Blok D 93
0(216) 688 89 99- 0(530) 926 34 18

www.siminogur.com

simin@siminogur.com
vip@viplast.net

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

 1. Hayat oyunu iyi bir ele sahip olmak değil, kötü bir eli iyi oynamaktır. H. T. Leslie

 2. Kalbinizi çitin üzerinden atın, geri kalanlar onu izleyecektir. Norman Vincent Peale

 3. 27.gün…44 dinleme…. BEKLİYORUM…..

 4. denemekte yarar var.diye düşünüyorum. hamile kalmak istiyorum

 5. — Merhaba canım, ne hoş sesini duymak para enerjisini çekmek

 6. geçmişinden pek memnun olmayanların kullanması gereken bir çalışma. aslında hapishanede ağır suçlardan yatan kişilere uygulanması suç işleme duygusunu giderebilir. bunun için deneyler yapılmalı bence. frank bettger

 7. duygularımı içime atmaktan ne tansiyon kaldı ne şeker, siz de kendinize artık “ben önemliyim” demek istemez misiniz… cinsel arzu

 8. Sağlıklı yeme alışkanlığı, sağlıklı bir hayat sürmek için en önemli olgu. Bu yöntemin gün içindeki yemek seçimlerimizi etkileyerek bizi daha sağlıklı olmaya yönlendireceğini düşünüyorum. yunanca öğrenmek

 9. Tavsiye ile geldim bu siteye. Denemek istiyorum. Bana mailimden ulaşır mısınız? korece kelimeler ve anlamları

 10. aslında kendime güvenli görünürüm ama küçüklügümde hissettiğim güvensizlik içimde her an duruyormuş gibi hissediyorum cd ler işe yarar mı acaba öfke sözleri

 11. Boy uzaması derken dik durarak olduğumuz gibi görünmekten mi bahsediyorsunuz yoksa pilatesteki gibi bir etki mi bu? bilinçaltı telkin

 12. ilişkiler için çok sağlıklı bir program teşekkürler. anti age ne demek

 13. sizin sayenizde umudumuz yeşerdi telkinle boy uzatma

 14. “En iyi kisisel gelisim kitabi Kuran-i Kerimdir” #altustmuhabbet arapça hikayeler

 15. Sınavlar hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Sınavlardan istenen neticeyi alabilmek için sistemli bir program izlememiz gerekmektedir. Bu telkinle gireceğimiz sınavlardan başarılı bir şekilde sonuçlar alacığımıza inanıyorum. erkekleri baştan çıkarmanın yolları

 16. https://t.co/cvJsVTVt – Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim adresi! https://t.co/txiqqieB telkin duası

 17. Erkek arkadaşıma bu CD’den bir tane alıp dinleteyim bari. Başka türlü bırakacağı yok heralde… kişisel dönüşüm

 18. Herkesin dinlemesi gereken bir telkin bence bu. İnsanın içinde olup da yansıtamadığı şeyleri yaşayabilmesi için yardımcı olacağını düşünüyorum. yaşam koçları

 19. Etkili konuşma rehberi: Karşınızdakinin sizden etkilenmesini, sizi özel olarak algılamasını istemez misiniz? Kar… https://t.co/IET5g3r4 portekizce sözlük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂