Ana Sayfa / Etkinlikler & Aktüel Haber / YENİDOĞAN FOTOĞRAFÇILIĞI HAKKINDA HERŞEY

YENİDOĞAN FOTOĞRAFÇILIĞI HAKKINDA HERŞEY

Image and video hosting by TinyPic

Türkiye’de bilinirliği son yıllarda giderek artan “Newborn” yani “Yenidoğan” çekimleri ile aileler, minik bebeklerinin hayatlarına dahil olduğu ilk günleri ölümsüzleştirerek, mutluluk hikayelerini fotoğraflandırıyorlar.  Moriz Fotoğrafçılık’ın gencecik, pırıl pırıl fotoğraf aşıkları Gözde Oral ve Yasemin Koçbıyık, tüm yönleriyle doğum fotoğrafçılığını anlattılar.

 

Son yıllarda adından sıkça söz edilen ve yeni bir sektör olan “Yenidoğan fotoğrafçılığı “ artık Türkiye’de de çok yaygın bir kullanım alanına sahip. Fotoğraf çekimi, minik modelin hassasiyeti sebebi ile çok titiz geçen bir süreç. Anne karnından sonra bebek için en güvenli yerde, annesinin yanında, evinde bir yandan fotoğraf için uygun ışığı, bir yandan bebek için uygun sıcaklığı takip ediliyor.

Çekimler ne kadar sürüyor?

Fotoğraf çekimi, minik modelin hassasiyeti sebebi ile çok titiz geçen bir süreç. Çok hassas geçen 3- 4 saatlik bir çekim yapılıyor.

Fotoğraf çekimlerinde en çok neye dikkat ediyorsunuz?

Bebeğin keyfinin yerinde olması çok önemli çünkü tüm süreç onun huzurlu uyku durumuna göre yönleniyor. Henüz doğum yapmış ve çok hassas duygularla bebeğinin üzerine titreyen annenin güveni de çok önemli. Dünyaya henüz gelmiş ve bağışıklık sistemi daha güçlenmemiş bebek için gerekli tüm hijyenin sağlanmasına çok dikkat ediliyor.

Bebek doğduktan ne kadar süre sonra bu çekimler gerçekleşiyor?

”Yenidoğan çekimleri” doğumdan sonra ilk 10-15 gün içerisinde, bebeğin anne karnındaki kıvrımlarını henüz kaybetmemişken yapılan çekimlerdir.

Yurt dışında çok yaygın olan ve “newborn çekimleri” olarak anılan bu tarz fotoğraflar, doğum fotoğraflarından belgesel yapısından farklı olarak fine art çekimlerdir. Çekim süreci hem çekim öncesinde, hem çekim anında titizlikle çalışmayı gerektirir. Küçük prodüksiyonlar ve bu konsepte uygun aksesuarlar hazırlanır. Bizim çekimlerimizde kullandığımız aksesuarların yapımı (örneğin, bere) firmamıza aittir. Aksesuarların estetik seçimi kadar hijyenine de özen gösterilir.

Çekimler nasıl bir ortamda gerçekleşiyor?

Çekimler anne ve bebeğin kendini en güvendiği ortamda yani evinde gerçekleştirilir. Böylece bebeğin uykusu ve beslenmesi de bölünmez. Rahatça uyuduğu anlar sabırla beklenerek çekim yapılır. Sürekli olarak annenin bebeği ile teması sağlanır.

kaynak:hürriyet

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. Aşktan korkmak, hayattan korkmak demektir ve hayattan korkanlar, şimdiden üç kez ölmüşlerdir. Bertrand Russel

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by