YENİ ANNELER NEDEN CİNSELLİKTEN UZAKLAŞIR?

Bebeğim ve Biz / HAZIRLAYAN: IŞIL EVRİM AKGÜN

Hamilelik döneminin ardından anneliğe alışma süreci ve değişen bazı hormonların etkisiyle kadınlarda cinsel isteksizlik görülebiliyor. Bu durumsa çiftler arasında önemli bir sorun olabilir. Önerilerimizle bebekten sonra cinsel yaşamınızı canlandırabilirsiniz.

Seksten uzaklaşma hamilelikte başlıyor…

Hamilelik döneminde cinsel yaşam bazen tıbbi nedenlerle bazen de anne ve baba adayının çeşitli nedenlerle cinsellikten uzak durmayı istemesiyle ertelenir ve hemen hemen çiftlerin yarısı hamileliğin toplam süresinin yarısını cinsel yaşam olmaksızın tamamlarlar. Bebek doğduktan sonra ise lohusalık döneminin tamamlanması için geçen 6 haftalık süre de buna dahil edildiğinde çiftlerin bazen aylar boyu çoğu kişinin tabiriyle “kardeş gibi” yaşadıkları görülü

Yeni anneler neden cinsellikten uzaklaşır?

Cinsel yaşam kadın açısından bakıldığında ruhsal süreçlerle yakından ilgili bir durum olduğundan doğum sonrası önceliklerin değişmesi nedeniyle kadında cinsel arzunun lohusalık dönemi sonunda da hemen eski haline dönmesi beklenmez, beklenmemelidir de. Emzirme dönemi annenin hem sürekli uykusuz kalmak zorunda olduğu, hem de ev işlerini de yürütmek zorunda olduğu ve hatta bazı anne adaylarının işlerine kısa zamanda geri dönmek zorunda olduğu bir dönemdir. Öte yandan kadın, eşinin cinsel açıdan uzun zamandan beri “ihmal edilmiş” olduğunu düşünerek suçluluk duyguları içerisinde de olabilir ve bazen kendisi tam olarak istemese de sadece eşi için cinsel yaşama geri dönme denemelerinde bulunabilir.

Çiftlere öneriler…

İşte doğum sonrası çiftlerin yeniden sağlıklı bir cinsel yaşama dönmelerine yardımcı olacak önerilerimiz…

Doğum sonrası cinsel yaşam hem normal doğum hem de sezaryen sonrası en erken 6. haftada başlatılmalıdır. Tercihen lohusalık bitiminde doktor kontrolüne giderek teyit alınmalıdır.

İlk deneyimler kadın açısından ağrılı olabilir. Uzun zamandan beri birlikte olunmadığında vajina daralmış olabilir, emzirme döneminin hormonal etkileri nedeniyle vajina incelmiş olabilir ve uyarılma esnasında yeterince kayganlaşma olmayabilir. Bu ise ilk deneyim ağrı ve bazen kanamayla sonuçlanmasına ve yarıda bırakılmasına neden olabilir. İlk deneyimlerde uyarılma süresinin uzun tutulması ve gerekirse bunun için üretilmiş kayganlaştırıcı jellerden faydalanılması önemlidir.

Emzirme, hamilelikten korusa dahi tam olarak koruyamayacağından doktor tarafından önerilen önlemler alınmalıdır. Prezervatif uygun bir korunma aracıdır, spiral ise bebek 3. aya geldikten sonra tercihen kanamalı bir dönemde takılabilir, doğum kontrol hapları ise tercihen 4. aydan sonra başlanmalıdır.

Kadının cinsel arzusu tam olarak yerine gelmemiş olabilir. Bunun nedeni hem bebeğiyle yeterince ilgilenmiş ve onu yeterince besliyor olma arzusunun getirdiği yorgunluk ve bitkinlik hem de emzirme döneminin cinsel arzu üzerinde bazen baskılayıcı yöndeki etkileridir. Zorlamamakta fayda vardır.

Kadın gibi erkeğin de cinsel arzusu tam olarak yerine gelmemiş olabilir. Bunun da nedeni çoğu zaman eşinin canını yakma korkusuyla beraber kendi iç dünyasında yaşadığı, yeni aile düzeninin yarattığı çelişkiler olabilir.

Çiftler birbirlerini zorlamamalı ancak cinsel yaşamı çok da boşlamamalıdırlar. Doğum sonrası 2. aydan itibaren hem erkekte hem de kadında “Acaba cinsel yaşamımız bitti mi?” endişesi baş göstermeye başlayabilir ve bu doğaldır. Ancak bu duyguyu göz ardı etmek yerine çiftler birbirlerine sevgi ve saygıyla yaklaşarak çok sık olmasa dahi cinsel yaşamlarına geri dönüş girişimlerinde bulunmalılardır. İlk birkaç denemenin yarıda kalması tamamen normaldir.

Libido yani cinsel arzu bir süre sonunda mutlaka geri dönecektir. Bunun için herhangi bir uyarıcı madde kullanılmasını önermiyoruz. Lakin uzun bir süre geçmesine rağmen (uzun tanımı çiftler arasında çok değişkendir) cinsel yaşam geri dönmemişse profesyonel yardım almakta gecikilmemelidir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. vucudun kendi üretebileceği iksirleri üretmesini sağlamak yan etkileri olan krem,ilaç,…. gibi kimyasalları kullanmaya göre daha sağlıklı.

 2. Sevdiğiniz mesleği seçin. Böylece bir gün bile çalışmak zorunda kalmazsınız. Konfüçyus

 3. daha önce yapmış olduğum hızlı okuma gelişim çalışmalarına göre daha rahat uygulanabilecekmiş gibi duruyor.

 4. Bu ve diğer güzel çalışmalarından dolayı, Ali beye ve tüm mp3telkin.com ekibine çok çok teşekkürler. Hepinize saygılar, selamlar… hizli okuma teknikleri

 5. RT @ahmetdurul: Kitap Önerileri : Kişisel Gelişim. sınavda başarılı olmanın yolları

 6. konular öyle güzel ki.hangisini alsam öncelikle karasız kaldım.yeterli maddi gücüm olsa hepsini alırdım..babam,ablam,kardeşim uyurlar mışıl mışıl annem ve ben uyuyamıyoruz. talkın nedir

 7. insanın güveni bir kere eksildiği zaman hayat çok zor geliyor telkin mp3 yapma

 8. BESİM YAĞIZHAN

  D&R larda cd leriniz yok gibi… yani özel siparişle getiyorlar..Bir heyecan gittim ama getirilmesini beklemek zorundayım.. fransızca şarkılar

 9. Sitenizde bahsettiğiniz CD seti neler içeriyor? İçende hangi konulardan kaçar adet CD var? boy uzatma telkini mp3

 10. SERTAB SİMİRNA

  Ben de insanın yaratıcılığından kazanç elde etmesinden yanayım. alfa harfi

 11. iş hayatının içinde olan biri için yaralı bir çalışma tebrikler. frank bettger

 12. ilk defa duyuyorum bu sistemi, çok merak ettim portekizce sozluk

 13. Eğer kendinize olan saygınızı sağlayamıyor ve ne yaparsanız yapın kendinize güvenemiyorsanız o güçü kendinizi kendinizde görmüyorsanız bu set tam size göre… serinkanlı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂