Perşembe , Haziran 4 2020

YATMADAN ÖNCE İÇİLEN SU KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR

Kalp krizine karşı yatmadan önce birkaç bardak su içilmesi krizi önlüyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, özellikle kalp ve damar hastalığı olan kişilerde, vücudun aşırı sıvı kaybetmesi sonucunda kanın akışkanlığının azalmasının kalp krizine ve felce neden olabildiğini, bunun önüne geçilebilmesi için yatmadan önce birkaç bardak su içilmesinin yararlı olacağını söyledi.

SÜ Meram Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Türk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, suyun doğru zamanlarda, doğru miktarlarda içildiğinde insan sağlığı için birçok yararı olduğunu hatırlattı.

İnsan vücudunun yüzde 60-70′inin sudan oluştuğunu, bu nedenle vücudun su dengesinin büyük önem taşıdığını ifade eden Türk, ”Bu sıvı dengesinin sağlanması ve metabolizma sonucu ortaya çıkan zehirlerin atılması için günde 1, 1.5 litre idrarın çıkarılması lazım. Bu 1 litre idrarın çıkması için de günde 2-2.5 litre su içilmesi gerekir” dedi.

-YATMADAN ÖNCE İÇİLEN SU KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIYOR-

Prof. Dr. Türk, kanın yüzde 80′inin sudan oluştuğunu, bu suyun kanın akışkanlığını sağladığını vurgulayarak, şunları anlattı:

”Kanın akışkanlığının azalması, bazı sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Özellikle kalp ve damar hastalığı olan kişilerde, vücudun aşırı sıvı kaybetmesi sonucunda kanın akışkanlığının azalması, kalp krizi ve felce neden olabiliyor. Kan akışkanlığında kanın içindeki sıvı miktarının önemli etkisi var. Akşamları biraz fazla yemek yendiğinde kan içindeki yağ, kolesterol ve protein miktarı artarak akışkanlık azalır. Akşam yemeğinde ve yatmadan önce içilen birkaç bardak su kanın akışkanlığını artıracağı için kalp krizi riskini de azaltıyor. Bu nedenle sağlımız için gün içinde 2-2.5 litre, yatmadan önce de en az birkaç bardak su içmeliyiz.”

Yemeklerden en az yarım saat önce de bir bardak su içilmesi ile yiyeceklerin hazmedilmesinin kolaylaşacağını dile getiren Prof. Dr. Türk, aynı şekilde beden ısısının düzenlenmesinde de rolü olan suyun, idrar, ter, nefes ve gaita yolu ile vücuttaki atıkların atılmasında önemli etkisi olduğunu bildirdi.

Suyun, hücrelere gıda ve oksijen taşınmasını sağlama, yiyeceklerin vücutta enerjiye çevrilmesi gibi birçok konuda rolü olduğunu anlatan Türk, dengeli sıvı almanın önemli olduğunu belirtti.

SÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Türk, sıvı ihtiyacının da su, çay ve dengeli içeriği olan maden sularıyla giderilebileceğini sözlerine ekledi.

ENGLİSH

Against a heart attack a few glasses of water to drink before going to bed to prevent the crisis.

Selcuk University (SU) Faculty Member Prof.. Dr. Solomon Turkey, especially the heart and vascular disease in people with a body as a result of excessive fluid loss reduction of fluidity of blood to the heart attack and can cause paralysis, it can be passed in front of a few glasses of water before bed will be useful smoking said.

SU Meram Medical Faculty, Department of Internal Medicine, Nephrology Department, Prof.. Dr. Turkey, in a statement to the AA correspondent, the water at the right time, right quantities of the many benefits for human health as smoking when he reminded.

60 percent of the human body is made up of water-70, so the body’s water balance is of great importance that Turkey expressed, “This provision of fluid balance and metabolism occurring as a result of poisoning to be taken daily for 1, 1.5 liters of urine should be removed. This 1 liter of urine to come out within a day should be 2-2.5 liters of water, “he said.

-YACHT BEFORE THE RISK OF INTERNAL CRISIS REDUCE HEART-

Prof. Dr. Turkey, 80 percent of blood is made up of water, this water is provided by highlighting the fluidity of blood, you told us:

“The reduction of the fluidity of the blood, can cause some health problems. Especially in people with heart and vascular disease, the body loses fluid as a result of excessive reduction in the fluidity of blood, heart attack and can cause paralysis. The amount of fluid in the blood fluidity of the blood have a significant impact. Eat a bit more in the evenings, when the blood fat, cholesterol and protein amount is reduced by increasing the fluidity. Dinner and before bedtime drink a few glasses of water to increase the fluidity of the blood also reduces the risk for heart attack. For this reason, the right day 2-2.5 liter, at least a few glasses of water before bed also should drink. “

At least half an hour before meals to drink a glass of water absorption of food expressed that Prof. be facilitated. Dr. Turkey, in the same manner as role in the regulation of body temperature of the water, urine, sweat, breath and stool through the waste disposal in the body is an important effect reported.

Water, food and oxygen to cells to be moved to provide food to be converted to energy in the body in many aspects such as explaining the role of Turkey, is important to get a balanced liquid, he said.

SU Faculty Member Prof.. Dr. Solomon Turkey, the need for liquid water, tea and mineral water with balanced content with these expenses can be added.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. Egzersiz yapıyoruz belki ama ne kadar düzenli ve sistemli oluyor. Bir gün yapılıyor on gün yapılmıyor. Bu telkin egzersizi hayatımızın bir parçası haline dönüştürcektir.

  2. Öss ve Sbs sınavlarına girenler için gerekli

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂