Perşembe , Ocak 28 2021

Yalnızlığı İzleyen Bir Gözlemci Var mı?

yalnızlık sözleri Yalnızlığı İzleyen Bir Gözlemci Var mı? Yalnızlığı İzleyen Bir Gözlemci Var mı? yalnizlik yazilari 255x300Yalnızlığı İzleyen Bir Gözlemci Var mı?

Zihnim yalnızlığı gözlemliyor ve ondan sakınıyor, kaçıyor. Lakin ondan kaçmıyorsam bölünme, ayrım var mı, yalnızlığı gözlemleyen bir gözlemci var mı?

Yoksa sadece zihnin kendisinin boş ve yalnız olduğu bir yalnızlık hali mi var? Yalnızlık olduğunu bilen bir gözlemcinin varlığından sözetmiyorum. Bunu çok cabuk kavramak ve fazla söze dönüştürmemek önemli diye düşünüyorum.

Şimdi şöyle bir şey söylüyoruz; ben kıskanıyorum ve bundan kurtulmak istiyorum. O zaman gözlemci ve gözlemlenen var demektir, gözlemci gözlemlenen şeyden kurtulmak istiyor. İyi ama gözlemci gözlemlenen ile aynı değil mi?

Kıskançlığı yaratan zihnin kendisi, bu yüzden zihin kıskançlık ile ilgili hiçbir şey yapamaz. Böylece zihnim yalnızlığı gözlemler; düşünen yalnız olduğunun farkındadır.

yalnızlık nedir Yalnızlığı İzleyen Bir Gözlemci Var mı? Yalnızlığı İzleyen Bir Gözlemci Var mı? yalnizlik sozleri

Ama gözlemci yalnızlığı ile birlikte kaldığı, onunla temas halinde olduğu, diğer bir deyişle ondan kaçmadığı, onu yorumlamadığı ve benzeri şeyler yapmadığı zaman, gözlemci ve gözlemlenen arasında fark var mı? Yoksa sırf, zihnin kendisinin boş ve yalnız olduğu tek bir hal mi var? Zihnin kendisini boş olarak gözlemlemesinden söz etmiyoruz, zihnin kendisinin boş olduğunu söylüyoruz.

O zaman, boş olduğunu ve ne denli çabalarla çabalasın bu boşluktan uzaklaşmanın yalnızca bir kaçış, bir bağımlılık olduğunu fark eden zihin, bu bağımlılığı bir kenara itip sırf kendisi olabilir mi? Yani tam anlamıyla boş, tam anlamıyla yalnız olabilir mi? Ve zihin bu halde olursa tüm bağımlılıklardan, tüm bağlardan kurtulmuş olmaz mı?

KRİSHNAMURTİ

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

  1. Hayatta tek bir kişi bile, siz yaşadığınız için rahat nefes alıyorsa, siz başarılı ve amacınıza ulaşmış bir insansınız. Ralph Waldo Emerson

  2. Umut belki de gelecek sayfadadır. Kapama kitabı. ‘Kitabın bütün sayfalarını çevirdim, ona rastlamadım.’ Belki de kitaptır umut. Edmond Jabes

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂