Yalan Nedir ?

Yalancı Yalancı filminde ,yalan konusu mizahi bir dille anlatılmıştı. Yalan Nedir ? Yalan Nedir ? liar liar

Yalan ,herhangi bir kişi,topluluk veya kuruma,yanıltmak amacıyla yapılan rol veya yanlış ifadedir.Daha basit olarak şöyle de diyebiliriz,yanlış olduğu bilindiği halde,ifade edilen kişi veya topluluk tarafından doğru olarak algılanmasına çalışılan ifade veya davranıştır.

Yalanın ,bütün toplumlarda, küçük yaşlardan itibaren herkese çok kötü bir davranış olarak anlatıldığını biliyoruz,hatta her anne baba mutlaka çocuklarıan bir kere yalan söylemenin ne kadar kötü bir şey olduğunu anlatan bir konuşma yaptığını da söyleyebiliriz. Bütün bunlara karşın karşın, yalan söylemeyen kişi sayısı çok çok azdır.Hatta bazı insanlar  söylediği yalanları o kadar benimserler ki bazen yalan olduğunu bile unutur, kendileri de inanmaya başlarlar.İşte kişisel gelişimin konusu da genel olarak bu insanlarla ilgili aslında.

Kişisel gelişim konularıyla ilgilenen,kitap okuyan ve eğitimler alanlar bilir,insan ilişkilerindeki en önemli etkenlerden biri karşılıklı güvendir.Hatta bütün din kitaplarında da,insanların birbirine sonsuz bir güven ile yaklaşması gerektiğinden bahseder.Fakat bu pratikte uygulanması  çok zor olan bir tavırdır.

Bazen de söylediğimiz yalanlar toplum tarafından o kadar da kötü gözükmeyebilir,pembe yalan denilen şey de budur,aslında özünde yine karşısındaki kişiyi aldatmak amacıyla söylenmiştir veya rol yapılmıştır,ama sonuca baktığınız zaman iyi bir amaca hizmet etmesi pembe yalan olarak algılanmasını sağlayabilir.Nasıl olursa olsun,insan davranış ve gelişim hayatında yalan konusu önemli bir yer tutmaktadır,özellikle insanlarla sürekli iletişim halinde bulunulan iş kollarında ,insan davranışları,konuşma şekilleri,mimikleri,söylediği yalanlar ve tabii ki jestler sizi ciddi bir başarıya ya da başarısızlığa sürükleyebilir.

Peki biz ne yapacağız burada ,yalanı tüm yönleriyle inceleyeceğiz,erkeklerin,kadınların,çocukların yalan söyleme şekilleri,hepimizin bildiği klasik yalanlar,bize özgü yalanlarımız,en güzel yalanlar,en inandırıcı yalanlar ve tabii ki üzerinde en çok duracağımız konu da yalan söyleyen kişiyi nasıl anlarız?birinin nerelerde nasıl ve ne şekilde yalan söylediğini bilmemiz bize ne yarar sağlayacak? konuları olacak.Bu yazı dizisinin sonunda eminim kimse kimseye kolay kolay yalan söyleyemeyecek…  (Bu durum biraz sıkıcı )ama eminim yalansız bir dünya isteyenlerin sayısı da az değildir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Pratiğe konmuş büyük düşünceler büyük eylemler haline gelir. William Hazlitt

  2. Kardeşinin salını karşıya geçirmesine yardım et, göreceksin ki sen de karşıdasın. Hint Atasözü

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂