WİNDOWS 8 HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HERŞEY!

Sizin için en popüler işletim sistemi Windows’un piyasaya Windows 8 olarak çıkması beklenen gelecek işletim sistemiyle ilgili tüm ayrıntıları araştırdık.

Windows 8

Microsoft’un son kullanıcı bazında en çok tutulan ürünü tartışmasız Windows. Windows Vista’ya gelene kadar neredeyse kimseyi memnun edemeyen (her ne kadar en çok kullanılan işletim sistemi olsa da) Microsoft, Windows 7’de ise oldukça iyi iş çıkarmıştı. 2009’da piyasaya çıkan Windows 7, özellikle görsel olarak radikal değişiklikler yaşatmıştı Windows kullanıcılarına. Aynı şekilde Windows 8’de de durum böyle olacak, zaten yazımızın ilerleyen kısımlarında bunu bol bol göreceksiniz.

Windows 8: Tablet devrinin işletim sistemi

Günümüzde tabletler çok önemli bir pazar payına sahip olmasa da 2015 yılında pazarın PC pazarından bile büyük olacağı öngörülüyor. Bunun farkında olan Microsoft’da Windows 8’de özellikle arayüzü tabletleri düşünerek hazırlamış. Daha başlangıç ekranından (giriş ekranı) bile bu belli oluyor. Aynı şekilde büyüyen ikonlar da tabletlerde hem rahat görünmesi hem de dokunmatik ekranlarda rahat tıklanması üzerine hazırlanmış.

Windows 8 ne zaman piyasada olacak?

Windows 8’in piyasaya çıkış tarihiyle ilgili pek çok spekülasyon var ortada. Fakat bunlar arasında en gerçekçi olanı 7 Ocak 2013 tarihi. Daha önce basına sızan yol haritasında bulunan bu tarih sürümleri düşününce de oldukça mantıklı. Şu anda “Windows 8 – Milestone 2” sürümünde olan Microsoft’un önünde Milestone 3, Beta 1, Beta 2, RC (Çıkış adayı), ve RTM (üretici sürümü) sürümleri var. Daha sonra ise son kullanıcılara Windows 8 sunulacak.

Windows 8 Giriş Ekranı

Windows 8’in “Metro” arayüzü gözümüzün göreceği en büyük değişiklik olacak. Ekrandan görebileceğiniz gibi, daha önceki Windows’lardan farklı olarak sanki tabletlere, akıllı telefonlara hazırlanmış bir ekran gibi. Zaten ilham alınan yer de Zune ve Windows Phone arayüzleri. Tabletlerde aynı ekran “kilidi açmak için kilit işaretini kaydırın” şeklinde yapılırsa gözümüze yabancı gelmez.

Windows 8 History Vault – Tarih Mahzeni

Mac OS X’teki Time Machine – Zaman Makinesi özelliğinin Windows’taki hali olacak History Vault. Tüm sisteminizi ve ayarlarınızı rahatlıkla yedekleyebileceksiniz.

Windows 8 Kullanıcı Hesapları

Windows 8’de kullanıcı resmi olarak videoları da kullanabileceksiniz.

Windows 8 Pencere Görüntüsü

Görüntüler soldan sağa Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8. Windows 8’in ikonlarının önceye nazaran büyük olması da öncelikli olarak tabletleri düşünerek tasarlandığının bir göstergesi.

Windows 8 System Reset – Fabrika Ayarlarına Dönme

Windows 8’deki “System Reset – Fabrika Ayarlarına

ön” seçeneği de sızan bilgiler arasında. Aynı zamanda “System Restore – Sistem Geri Getirme” özelliği daha önceki tarihli bir ayara dönmenize izin verecek. System Reset ise olduğu gibi tüm verilerinizi silerek bilgisayarınızı ilk günkü haline döndürecek.

Windows 8 Kurulum Aşamaları

Windows 8’in ilk kurulumlarından biri olan 7971’den alınan görüntülerde Windows 7’nin işletim sistemini Windows Server 2008 R2 olarak algıladığı görülüyor. Fakat yüklemenin her adımında Windows 8 adı geçiyor. Aynı zamanda yükleme aşamasının sonunda gösterilen ekranda ürünün çalışanlara dağıtılan bir kopya olduğu ve halka açılmasının suç sayılacağı masaüstünde belirtiliyor.

Windows 8 Masaüstü

Ekranda ürünün çalışanlara dağıtılan bir kopya olduğu ve halka açılmasının suç sayılacağı masaüstünde belirtiliyor.
Bu görselde ise masaüstüne “Şşş… Yoğun çalışmamızı sızdırmayalım” yazıyor. Aynı zamanda Sürümün Windows Server 2008 R2 olduğu görünüyor.

Burada da görev çubuğu net bir biçimde görülebiliyor.

Windows 8 Diller

Windows 8’de tüm diller varsayılan olarak yüklü olacak. Ekstra dil pakedi indirmek istediğimizde Windows Update’e bağlanmamıza gerek kalmayacak. Aynı zamanda diller sayfasında dilleri ismine, bölgesine ya da yazım sistemine göre sıralayabileceğiz.

Windows 8 Tablet Sürümü

Windows 8 Milestone 2’nin bittiği ve Milestone 3’ü geliştirmeye Microsoft’un başladığı gelen bilgiler arasında. Dedikodular Windows 8’li ilk tabletin Temmuz 2011 veya Haziran 2011’de piyasada olabileceğini söylüyor. Tabii pek gerçekçi değil bu tahmin bize göre.

Windows 8 Ribbon Arayüzü

Windows 8’de çoğu pencerede son Microsoft Office sürümlerinden alışkın olduğumuz Ribbon arayüzünün kullanılacağı da kulislerde konuşuluyor. Uzak bir ihtimal değil, oldukça kullanışlı olur Windows Explorer’a entegre edilirse.

Windows 8 Sanal Masaüstü

Windows 8’de Microsoft’un sanallaştırma ve bulut teknolojilerini elindeki imkanları sonuna kadar kullanarak entegre edeceğini zaten tahmin ediyorduk. Bir Microsoft sunumundan alınan bu görüntülerde Sanal Masaüstü teknolojisini anlatıyor.

Bu görselde ise Microsoft, Windows 8’den Windows Next olarak bahsediyor. 2012 yıluından sonra uygulanması beklenen bu planlarda kullanıcı verileri, kullanıcı ayarları, uygulamalar ve işletim sisteminin kendisi bir servis olarak, internet üzerinden kullanıcıya sunuluyor.

Windows 8 Immersive (Sarmal) Arayüzü

Windows 8’de Windows Phone 7 ve son Internet Explorer’dan da oldukça fazla esintiler göreceğiz. Bunlardan bir tanesi “Immersive UI” olarak tanımlanan Sarmal Arayüz. Daha çok tablet odaklı bir arayüz olan Immersive, Windows Phone 7’deki Internet Explorer’a oldukça benziyor.

Windows 8 ve Windows Phone 8 AppX Uygulama Modeli

Apple’ın uygulamalardaki üstünlüğünü kırmanın hesaplarını yapan Microsoft, AppX uygulama modeli sayesinde uygulamaları tüm platformlarda çalıştırabilecek. Windows Phone 8 ve Windows 8’de sunulması beklenen bu özelliğin kod adı şimdilik Apollo olarak geçiyor. Satın aldığınız tek uygulamayı dizüstü, masaüstü, tablet, cep telefonu demeden Windows kullanan tüm cihazlarda kullanabileceksiniz. Bu da tek başına Windows 8 için heyecanlanmamıza yeter.

Bunun ilk örneği de Windows 8’in kendi PDF okuyucusunu Windows 8 ile birlikte sunacağı haberi.

Windows 8 App Store

Windows 8’de tıpkı Apple ürünlerindeki gibi App Store olacak ve kullanıcılar bilgisayarlarına uygulama indirebilecek.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. ÖNEMLE DUYURULUR!!!Bu sayfa Kişisel Gelişim – Kuantum Düşünce,Sprituel Yaşam ile ilgili bir sayfadır.Amacımız… https://t.co/M4ibb4OI культурист

 2. etkili bir sistem. düzelt

 3. bu aralar burçlara ve beden diline baya taktım evde bolca astroloji ve kişisel gelişim kitabı var:)internete girdiğimde de hep böyle siteler cd telkin

 4. İnsanın omuzları dik olarak yürümesi kendine özgüven verir. içsel

 5. sınav başarısı çok süper. alkol bağımlılığı tedavisi

 6. HURŞİT KAYIHAN

  Teşekkürlerimle… ereksiyon olmak

 7. stresi hayatınızdan silmek istiyorsanız mutlaka deneyin. erkekleri baştan çıkarmanın yolları

 8. yaratıcılığımı kullanabilsem pek çok şeyde başarılı olabilirim paracevirme

 9. Okulda işde arkadaş ilişkilerinde herhangi bir konuya odaklanmakda zorluk cekmemeye faydalı olabilirse denenmeye değer… yaşam koçları

 10. Eşime almak istiyorum hollandaca

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂