VÜCUT RENGİNİZ HASTALIK HABERCİNİZ!

Hastalıkların renkleri de olur mu demeyin…Aslında bir çok hastalığın vücudumuza yansıttığı renkler var.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr.Nafiz Karagözoğlu insan vücudunda görülen bazı renk değişimlerinin çok önemli rahatsızlıkların habercisi olabileceğine dikkat çekti.

Karagözoğlu, vücudun hangi renklerde alarm verdiğini ise şöyle sıraladı:

Beyaz:

Albinizm: Konjenital olarak melanin pigmentinin yokluğudur. Normalde derinin rengini veren farklı miktarlardaki melanin pigmentidir. Genetik olarak doğumdan itibaren melanin yoksa genel olarak beyaz renkli bir ten rengi olur. Saçlar, kaşlar kirpiklerde beyaz renklidir.

Piebaldism: Doğumsal olarak bedendeki sadece bazı bölgelerin de melanin pigmenti yokluğudur. Çeşitli büyüklüklerde ve bedenin çeşitli bölgelerinde beyaz lekeler şeklinde kendini gösteren bir hastalıktır.

Vitiligo: Önceden varolan melanin pigmenti, çeşitli nedenlerle daha sonra bölgesel olarak kaybolursa buna Vitiligo denir.

Sarı:

Sarılık: Gerek mikropların neden olduğu gerekse çeşitli nedenlerle karaciğer ve safra kesesinden safra akışının engellendiği hastalıklarda cilt rengi artan bilirubin maddesi nedeniyle sarı bir renk alır.

Turuncu:

Sarılık: Sarılıkların bazı durumlarında turuncuya kaçan bir sarı renk görülebilir.

Karotenemi: Turuncu renkli gıdaların fazla miktarda tüketilmesiyle de cilt rengi turuncuya yakın bir renk olabilir.

Yeşil:

Verdin İkter: Sarılık hastalığı sırasında bilirubin denilen madde belli bir düzeyin üstüne çıktığında, derinin rengi yeşilimsi bir görünüm alır. Buna yeşil sarılık denir.

Kırmızı:

Eritem: Aşırı sıcakta, fazla egzersiz sırasında, güneş yanığı ve ateş yükselmesinde, döküntülü ve iltihabi deri hastalıklarında deri rengi kırmızı olabilir.

Flushing: Belli bir bölgede olan aşırı kırmızılık. Yüzde, ensede geçici yahut devamlı olarak görülebilir. Alkol alımı sonrası, bazı ilaçların yan etkisi olarak, cilt altı yağ dokusunun ince olduğu kişilerde görülür.

Kahverengi:

Addison Hastalığı: Derinin rengi kahverengi ya da koyu kahverengidir. Böbrek üstü bezlerinin bir hastalığıdır.

Böbrek yetmezliği: Deri rengi toprak rengine benzer kahverengi bir hal alır.

Gri-Bronz:

Hemokromatozis:Aşırı demir ve melanin pigmentinin sebep olduğu, deriye metalik bir görünüm veren grimsi-bronz rengin görüldüğü bir hastalıktır.

Siyah:

Melas ikter: Sarılıkta bilirubin düzeyinin aşırı artması sonrası siyahımsı sarılık olabilir.

Mavi-mor:

Kalp-Damar hastalıkları: Özellikle atardamar ve toplardamar kanının karışmasına neden olan hastalıklarda dil, dudak, parmak uçları, ayaklar gibi bedenin uç kısımları mavi-mor renk olur.

Hemoglobin Hastalıkları: Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin oksijeni taşıyan bölümüdür. Doğumsal veya edinsel bazı hastalıklarda, hemoglobinin oksijen taşıma kapasitesi azalır. Bu durumlarda siyanoz denilen bedenin mavi-mor renkli olması söz konusu olabilir.

Kalp Yetmezliği: Kalp yetersizliğinde dolaşım bozulduğunda, akciğerlerden oksijenlenmenin azaldığında bedenin rengi hastalığın ağırlık derecesine göre mavi-mor renk alabiir.

Mavi- mor:

KOAH: Oksijenlenmenin bozulduğu hastalıklardan biri de uzun süren tıkayıcı akciğer hastalığıdır. Bu hastalıktada ağırlık derecesine göre deri rengimiz değişebilir. Mavi-mora yakın bir hal alabilir.

Şok: Dolaşım bozulduğunda, tansiyon dediğimiz damar içi dolaşım basıncı yetersiz düzeye geldiğinde beden rengi maviden mor renk tonlarına kadar değişim olabilir.

Vasomotor Bozukluklar: Damar cevabının, yani damar kasılma ve gevşemesinin bozulduğu hastalıklarda da beden rengi mavi-mor renk alabilir.

Travmalar: Özellikle deri altı yağ dokusu ince, az, zayıf olan bölgeler darbeye maruz kaldığında damar yapılarının bozulması ve cilt altına kanaması sonrası bölgesel mor renk oluşabilir.

Yumruk sonrası göz morarması gibi. Ve günlük hayatta mor renkle ilgili olarak en çok bilinen hastalıkta muhtemelen budur.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Başarınızın büyüklüğünü inancınızın büyüklüğü belirler. L. Annaeus Seneca

 2. kronik olarak uyku sorunum var… bu sistem kesintisiz uyku hayalimi gerçekleştirir mi acaba?

 3. İstediğiniz her şeye sahipseniz, zenginsiniz. Onlar olmadan yapabiliyorsanız, daha da zenginsiniz. John Dryberd

 4. yıllardır baş ağrısı ve migren sıkıntm vuardı.kurtulmanın mutluluğu ile geç kalmış olduğum için duyduğum üzüntü birbirine karıştı

 5. milyoner olmak isteyen birisi için umarım işe yarar ıq testi nasıl yapılır

 6. İnsani hayrete düşüren bir kişisel gelişim videosu. https://t.co/YRx3Qv38 arapça öğreniyorum

 7. candan ercetin’in sarki sozleri kisisel gelisim kitaplarindan firlamis gibi. japonca öğrenmek

 8. Yeni bir kisisel gelisim kitabi.. Motto olmaya aday 🙂 kadın ile erkeğin birleşmesi

 9. Yedi yıl önce gaza gelip diyetisyen, yürüme bandı, pilates ve yürüyüş sayesinde 5 ayda 15 kilo verdim. Kendimi yeniden yarattım. Egzersizlerle yürüyüşleri fazla abarttığım ve aşırı iş yaptığım için kronik siyatik oldum. Tam beş yıl çektim. Bir yıl sonra çeşitli nedenlerle kendimi azar azar saldım. Bugün 20 kilo geri aldım.Bir türlü yeniden o moda giremiyorum. cinsel ilişki pozisyonları

 10. ARMİNA GÖKSU

  Bazen stresden stres doğuyor bu stressiz bir yaşam için denenmeli. cinsellik vikipedi

 11. DORUKHAN ALKOR

  surekli tekrar yontemiyle bilincaltimiza gonderilen mesajlara bir sure sonra caba sarfetmeksizin inanmaya basliyoruz.Inanmak yapmanin yarisi ise diger yarisi icin kazandigimiz motivasyon misyonumuzu tamamlamaya yetiyor. subliminal mesaj nasıl hazırlanır

 12. Pişmanlıklar, sorgulamalar… Kendimle yaka paça oluyorum ve bu benim başarımı olumsuz etkiliyor bayanlarda boşalma

 13. *Yetenek Yönetimi bahanelerle ilgili sözler

 14. Kişisel Gelişim e-Dergisi (Haziran Sayısı) vajinaya boşalma

 15. etkili bir sistem. Türkiye’ye hayırlı olsun. telkincd

 16. https://t.co/cvJsVTVt – Türkiye’nin en büyük kişisel gelişim adresi! https://t.co/dG3Ypawx telkin mp3

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂