Çarşamba , Temmuz 18 2018
Ana Sayfa / Sağlık / VÜCUDUNUZDAKİ BENLERE DİKKAT!

VÜCUDUNUZDAKİ BENLERE DİKKAT!


Vücuttaki ben sayısının 50′den fazla olması durumunda cilt kanseri riskinin artabileceğini söyeleyen uzmanlar, benlerdeki ani değişmeler için de ayrıca uyardı.

İnsan vücudunda bulunan ve çoğu zaman da önemsenmeyen benler, cilt kanseri riskini artırıyor. Vücuttaki ben sayısının 50′den fazla olması durumunda cilt kanseri riskinin artabileceğini söyeleyen uzmanlar, benlerdeki ani değişmelerde mutlaka bir dermatologa başvurulmasını tavsiye etti.

Amerikan Hastanesi Dermatoloji Bölümü doktoru Halil Beyazıt, vücuttaki benlerin birçok türünün bulunduğunu söyledi. Beyazıt, doğum anından itibaren vücutta yer alan benlerin daha riskli olduğunu vurguladı. Beyazıt, “Bazı benler henüz doğum anında cildimizde mevcuttur. Bu doğumsal benlerin yüzeyinden cilt kanseri(melanom) gelişme riski, sıradan benlere göre biraz daha fazladır.” dedi.

Özellikle 20 santimden büyük olanlarda bu riskin çok daha artmış olduğu kabul edilir ve tedavileri gerekir.” diyen Beyazıt, benlerin vücuttan çıkartılması konusunda da bazı uyarılarda bulundu. “Tıbben benlerin çekilip çıkartılmasının hastaya hiçbir zararının olmadığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Kanserleşmiş olsa bile benlerden parça alınması ya da tamamen çıkartılmasının hiçbir sakıncası yoktur.” ifadelerini kullanan Dr. Beyazıt, aksine riskli bir benin ya da kanser değişimlerinin başlamış bir benin alınmamasının, teşhis ve tedavide geç kalınması gibi çok önemli zararları olabileceğini belirtti.

Vücutta bulunan benlerden şüpheli olanların nasıl tespit edileceğini de anlatan Dr. Beyazıt, tespit edilmesi konusunda şu önerilerde bulundu;

  • Benin bir yarısının şekil, büyüklük ya da renklenme açısından diğer yarısına benzememesi.
  • Benin kenarlarının düzensiz, girintili, çıkıntılı ya da belirsiz olması.
  • Benin birden fazla renk içermesi veya bu renklerin düzensiz olarak dağılmış olması.
  • Benin büyüklüğünün yarım santimden(kabaca kurşun kalemlerin arka ucundaki silgiden) büyük olması.
  • Mevcut bir benin yüzeyinde kanama, yara ya da kabuklanma başlaması.

ENGLİSH

I have the body more than 50 the number of cases may increase the risk of skin cancer specialists söyeleyen, I also warned for the sudden change.

In the human body and often I also unheeded and increases the risk of skin cancer. I have the body more than 50 the number of cases may increase the risk of skin cancer specialists söyeleyen, I recommend contacting the sudden change was not always a dermatologa.

American Hospital Department of Dermatology doctor Halil Beyazıt, many of the species found in the body, I said. Beyazıt, since the time of birth in the body says I have more risky. Beyazıt, “Some I still birth is available immediately in our skin. The surface of the skin cancer doğumsal I (melanoma) development risk, according to me a little more than ordinary. “He said.

In particular, greater than 20 cm of this risk which is assumed to be much more increased, and treatment is needed. “Said the Beyazıt, I notice that some of the issues from the body has to be removed. “Medically, I was out of the patient withdrawal of any damage that has been proven for sure. Even if the cancer has to be part of me no mind, or was removed completely is no. “Using expressions Dr. Beyazıt, unlike cancer or change the start of a risky Benin Benin has not taken, diagnosis and treatment of late damage may be reported as very important.

I suspect the body of that explained how to identify Dr. Beyazıt, the following proposal has to be determined;

Be a part of the shape, size or color in the other half does not like.
Benin edges irregular, indented, protruding or be ambiguous.
Benin to include more than one color or the color is distributed as irregular.
Benin size from half an inch (roughly pencil eraser from the rear end) is great.
Benin on the surface of an existing bleeding, injured, or to begin to crust.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. Kelimelerin gücünü bilmeden, insanı anlamak imkansızdır. Konfüçyüs

  2. İnsanların önyargılarını yıkmanın, atomu parçalamaktan daha zor olduğu bir çağda yaşıyoruz. Albert Einstein

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.