Perşembe , Haziran 27 2019
Ana Sayfa / Sağlık / VARİSLERİ ANCAK KALP CERRAHLARI TEDAVİ EDEBİLİR!

VARİSLERİ ANCAK KALP CERRAHLARI TEDAVİ EDEBİLİR!

Image and video hosting by TinyPic

İç ve dış varis olarak ikiye ayrılan varislerin yüzde 85’i; kalbe giden kirli kanın, toplardamardaki kaçak nedeniyle, bacak damarına baskı yapmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle hastalığı kalp cerrahları tedavi etmeli, doğru varis çorabını da onlar belirlemeli!

Tüm dünyadan sadece 20 kişinin üyesi olduğu İç Varis Tamir Grubu’nun Türkiye’deki tek üyesi Prof. Dr. Melih Us; varislerin yüzde 85’inin hatalı tedaviler nedeniyle tekrarladığını söylüyor. Binlerce kişinin sorunu olan varis; aslında hiç de o kadar basit bir hastalık değil! Peki hastalığı dahiliyeciler mi, yoksa genel cerrahlar mı tedavi etmeli? Varisi tığ gibi özel yöntemlerle almak yeterli mi? Varis tedavisi konusunda kendi yöntemini geliştiren ve bu tekniği dünyaya sunan İstanbul Cerrahi Hastanesi’nden Prof. Dr. Melih Us; varis çeşitlerini ve dikkat edilmesi gerekenleri anlattı…
 Varis nasıl bir hastalıktır, çeşitleri var mıdır?
Hastalarımızın; bacaklarının dışında, mavileşmiş ve genişlemiş olarak gördükleri toplardamarlara varis diyoruz. Varisler, iç ve dış varis olarak ikiye ayrılırlar. Bu ayrım, Doppler yöntemi ile anlaşılır. Bu mavileşmiş görüntünün; yüzde 15’i dış, yüzde 85’i ise iç varisten kaynaklanır. Yani varislerin yüzde 85’inin sebebi; kalbe doğru geri dönmesi gereken kirli kanın bir kısmının, iç toplardamarlardaki kaçaklar sebebi ile bacak damarlarına ters basınç uygulamasından kaynaklanıyor. Dış varisler; cerrahi, lazer, RF veya köpük tedavisi gibi birbirinden farklı tedavi seçenekleri ile halledilebilir. Ancak gerçek sebep eğer içten kaynaklanıyorsa; o zaman varisin tekrarlama olasılığı artıyor. İç varis tehlikeli sonuçlar da doğurabilir. Hastalığın ileri safhalarında; bacakların şişmesi ve yaraların oluşması riski var.

TEDAVİSİ BİRAZ ZOR
 
İç varis tedavisi biraz daha zor mu peki?
1996’dan beri iç ve dış varis ameliyatları yapıyorum. Dünyada ise çok az hekim iç varis konusuyla uğraşıyor. Geçtiğimiz Ocak ayında, dünyada iç varis tedavileri ile ilgili uğraşan 20 hekim bir kulüp kurdu. Bu kulüpte Türkiye’den bir tek ben varım. İç varis ameliyatları; özellikle hastalığın ileri safhalarında hekimi zorlayan, meşakkatli ameliyatlardır. Hem nadir yapılan ameliyat gruplarından oldukları için, hem de klinik safhası her hastada farklı seyrettiğinden, tedavi konusunda oturmuş belli bir konsept de yok!

YÜZDE 65 ila 85 BAŞARI
 
Varis tedavisinde yüzde kaç başarı oranı sağlanıyor?
İç varis ameliyatlarında başarı şansı yüzde 65 ila 85 arasında değişiyor. Benim 1996 yılından beri tedavi ettiğim hasta grubumda ise bu sonuç yüzde 84 civarında… Ancak bu başarı sadece benim başarım değil; bunda hastalarımın da büyük katkısı var.

kaynak:sabah

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

21 yorumlar

  1. hızlı okumak okulda sınavlarda falan süper olur.

  2. anımadığım bir ortama girdiğimde istemeden bir sessizliğe bürünüyordum.kendimi ifade etmemi sağladığınız ve hayatımı değiştirdiğiniz için sonsuz teşekürler romence bilen

  3. Eşler, aile üyeleri, arkadaşlar, iş ilişkileri vs gibi bir çok konuda faydalı olması sebebiyle hayatımız üzerinde büyük değişimler sağlayabilecek bir telkin. Çok avantajlı. türkçe korece öğrenmek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by