Cumartesi , Şubat 20 2021

VAKUM TERAPİ NEDİR?

Folklorik Anadolu tıbbında da önemli bir yere sahip kupa çekme işlemi olarak da tariflenebilecek olan vakum terapi, insanoğlunun en eski sağlık enstrümanlarından biridir. Birçok insan üşüten ya da sırt-bel ağrısından şikayet eden kişilere eskiden kupa çekildiğine şahit olmuştur.

İçinde ispirtolu pamuk yakılarak oluşturulan negatif basınçla cilde uygulanan kupaların ciltteki kan dolaşımını arttırdıklarını kızarmış kupa izlerinden de anlamak mümkündür.

Günümüzde artık ispirtolu pamuklar yakılmıyor ama bir pompa yardımıyla içinde negatif basınç oluşturulan manyetik kupalarla uygulanan tedavi hala güncel ve çok değerli…

Polikarbon kupaların ortasına yerleştirilen manyetik çubuklar akupunktur noktalarına denk getirilerek uygulanan vakum terapi, ciltaltı kan dolaşımını artırmakla kalmaz, mekanik etkiyle kas gevşetici olarak da kullanılır. Ayrıca bu akupunktur noktalarının mıknatısla uyarılmasından dolayı da akupressür etkisi elde edilmiş olur. Peki ciltaltı kan dolaşımını niçin bu kadar önemlidir?

Omurganın yanlış kullanımı ve kronik stres gibi nedenlerden dolayı aşırı kasılan ve gevşeyemeyen kaslar sürekli laktik asit üretirler ancak aynı nedenlerden dolayı bozulan kan dolaşımı, yorgunluk ve ağrı yapıcı bu maddelerin o bölgeden uzaklaştırılmasına izin vermez. Böylece hücreler arası sıvı atık madde deposuna dönüşür ve belli bir süre sonra kronik ağrı – kas spazmı – kronik ağrı kısır döngüsü oluşur. Bu noktada alınan kas gevşetici ilaçlar kanda yeterli konsantrasyonda bulunsa bile kas spazmının olduğu bölgeye ulaşamadıklarından sorunu çözemezler. Böyle durumlarda bölgesel direkt uygulamalar yapmak gerekir ki, vakum terapi tam da bu noktada devreye girer. Kan dolaşımını artırır ve hem akupressür hem mekanik etkisiyle refleks uyarım yaparak kasları gevşetir.

Kliniğimizde yapılan vakum terapi uygulamalarının bir diğer şekli ise manyetik olmayan kupaların aromaterapik bitkisel yağlarla birlikte kullanıldıkları negatif basınçlı derin doku masajıdır. Fibromyalji, Migren ve Myofasiyal Ağrı Sendromunda, omurga çevresi kaslarda görülen ve neredeyse kıkırdak doku sertliğinde olan kas spazmlarını çözebilmek konusunda oldukça etkilidir.

Diğer uygulama alanları; erken boşalma, sancılı adet görme, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, başağrıları, bel-boyun fıtıkları, uykusuzluk ve selülittir.

Ortalama bir vakum terapi uygulaması yaklaşık 15 dakika sürer ve hasta güvenliğini sağlamak için her seans sonunda kullanılan vakumlar sterilizasyon işlemine tabi tutulur.

Yeni Mah. Mimar Sinan Blv. No.48/A Manisa

Tel: (0.236) 231 30 90     Faks: (0.236) 211 60 55

ENGLİSH

vacuum therapy

Has an important place in Anatolian folk medicine as a cup drawing process can be described as vacuum therapy, is one of mankind’s most ancient medical instruments. Cold or back pain, many people who complain that the person who witnessed the shot cup is used.

Negative pressure generated by burning in cotton spirituous applied to the skin increases blood circulation in the skin of hearts they had monitored their hearts fried it is possible to understand.

Today, with the help of a pump, but not spirituous cotton burned in the negative pressure generated by magnetic treatment is still current and valuable trophy …

Magnetic bars placed in the center of polycarbonate cup acupuncture points can be applied to coincide with the vacuum therapy, but does not increase subcutaneous blood circulation, with mechanical effects is also used as muscle relaxants. Addition, this acupuncture point stimulation of the magnets also akupressür effect is obtained due. So why this is as important as subcutaneous blood circulation?

Misuse of the spine and chronic stress for reasons such as excessive muscle contraction and relaxation can not continually produce lactic acid but the same reason as broken blood circulation, fatigue and pain makers of these substances to be removed from that area do not permit. Thus, the fluid between cells turns into a waste tank and after a certain period of chronic pain – muscle spasm – a vicious cycle of chronic pain occurs. At this point, the muscle relaxant drugs in the blood taken in sufficient concentrations, even if the muscle spasms that can not solve the problem could not reach the region. In such cases it is required to make regional direct applications, vacuum therapy is engaged in exactly this point. Increases blood circulation and the mechanical effects and reflex stimulation akupressür and by making the muscles relax.

Another form of the vacuum therapy in our clinic applications of the non-magnetic cup of vegetable oils with aromatherapy deep tissue massage are used is a negative pressure. Fibromyalgia, migraine and Myofasiyal Pain Syndrome, common in the muscles surrounding the spine and the muscle spasms in almost rigidity of cartilage tissue is very effective to solve issues.

Other application areas; premature ejaculation, painful menstruation, upper and lower respiratory tract infections, headaches, low back and neck hernia, insomnia, and is cellulite.

Average is about 15 minutes in a vacuum therapy and patient safety at the end of each session to ensure that the sterilization process used is subjected to vacuum.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. Benimde dikkatim yeterli değil bu telkinide yeni gördüm, Bu telkin ile dikkat eksikline çözüm telkini mi bana göredir ? bunu nasıl anlarım ?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂