Cumartesi , Temmuz 24 2021

UCUZ GÖZLÜK ALMAYIN

Uzmanlar, güneşli havalarda kullanılan güneş gözlüklerinin aksesuar değil, sağlığı koruyucu bir ürün olduğunu belirterek, gözlük alınırken kaliteli olmasına dikkat edilmesini öneriyor…
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Zengin, güneş gözlüklerinde ilk aranması gereken özelliğin ultraviyole ışınlardan en yüksek derecede koruma özelliği olması gerektiğini belirterek, özellikle son yıllarda ozon tabakasının incelmesiyle insanların maruz kaldığı C tipi ultraviyole ışınlarının göz sağlığını tehdit ettiğini dile getirdi.

Güneş gözlüğü alınırken cam rengine de dikkat edilmesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nazmi Zengin, “Biz özellikle gri, kahverengi ve yeşil tonlarının tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Bu renkte olan camlar, insanların çevrelerindeki renkleri algılamalarını bozmuyor ve rahat bir görüş sağlıyor. Koyu siyah renkleri ise tavsiye etmiyoruz çünkü insanların renk algılamasını bozuyor ve görüş kalitesini düşürüyor. Biz normal ışığı yüzde 70-80 oranında kesen gözlükleri öneriyoruz” dedi.

“GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ BİR AKSESUAR DEĞİLDİR”

İnsanların güneş gözlüğünü sağlıklarından çok bir aksesuar gibi kullandıklarını da dile getiren Nazmi Zengin, “Güneş gözlüğü ve normal gözlükler birer aksesuar değildir. Bunlar göz sağlığımızı korumak için gerekli ürünlerdir. Bu nedenle gözlük seçerken moda ve diğer unsurlardan çok kalitesi ve yüze uyumluluğu dikkate alınmalıdır.

Camlar kadar çerçevenin doğru seçimi de önemlidir. Yüze oturan ve insanı rahatsız etmeyen çerçeveler tercih edilmeli, sırf moda diye insanı rahatsız eden çerçevelerden uzak durulmalıdır. Aşırı büyük veya aşırı küçük çerçeveler yerine göze ve yüze tam oturan, herhangi bir harekette düşmeyecek türde çerçeveler tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

“UCUZ DİYE SOKAKTA SATILAN GÖZLÜKLERE İTİBAR ETMEYİN”

Güneş gözlüğünde cam kalitesinin önemli olduğunu ve göz sağlığı için bu kaliteden ödün verilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Zengin, “Özellikle sokakta satılan tezgah üstü gözlüklere vatandaşlarımız kesinlikle itibar etmemelidir. Bu gözlüklerin camları güneş ışınlarını süzmez ve çeşitli göz hastalıklarına yol açabilir.

Güneş gözlükleri Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalanan yerlerden alınmalıdır ve alınırken mutlaka sertifika veya belgesi olup olmadığı sorulmalıdır. Markasız, ucuz ve kalitesiz bir şey almak belki ekonomik olarak uygun olabilir ancak göz sağlığımızdan önemli değildir. Bu nedenle eğer alınacaksa biraz daha kaliteli ve uygun gözlükler tercih edilmelidir” diye konuştu.

ENGLİSH
SUN GLASSES
Experts, sunny weather is not used in sun glasses and accessories, health products indicate that the protective glasses are recommended to be taken to ensure quality …
Selcuk University (SU) Meram Medical Faculty Department of Eye Diseases Faculty Prof. Dr. Nazmi Zengin, sunglasses must be the first to feature the highest degree of ultraviolet radiation protection features should be noted, in particular the ozone layer in recent years been the subject of people with type C ultraviolet rays from the eyes of the health threat that has been expressed.

Get the sunglasses should be considered in the glass color Prof. expressed. Dr. Nazmi Zengin, “We especially gray, brown and green tones are preferred are recommended. This color is in the windows, people in the environment to detect the color does not disrupt the comfortable and gives an opinion. Deep-black color is not recommended because the color of people to detect and disrupt the quality of vision is reduced. We normal light at a rate of 70-80 per cent cut glasses are recommended, “he said.

“THE ACCESSORIES ARE sunglasses”

People of sunglasses, rather than health, such as an accessory use which also expressed Nazmi Zengin, “sun glasses and regular glasses are not an accessory. These eye health to protect our product are required. Therefore, when choosing sunglasses and other fashion elements rather than quality and compatibility to face should be considered.

Glass is also important as the right choice of the frame. And people do not bother to sit down face-frame should be preferred, just because the fashion of people who I should be away from the framing. Excessively large or extremely small to fit the frame instead of the eye and face, will not fall in any kind of action should be preferred in the frame “as it had not.

“For Cheap  hoky not accredit to the sun glasses”

What is important is the quality of glass in the sun glasses and eye health should not be sacrificing quality for a Prof expression. Dr. Rich, “is sold at street stalls, especially to the citizens of greater spectacle certainly not reputation. The spectacle of the glass does not filter the sun rays can cause various eye diseases.

Sunglasses by the Ministry of Health and received the certificate should be from the place you have always asked for the certificate or license should be. Brand, to get something cheap and sleazy as it may be appropriate, but the economic health of our eyes is not important. Therefore, if you will be taken should be a little better quality and the appropriate glasses, “he spoke.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

 1. Stresli insanlar için tavsiye ettiğim beğendiğim setlerden biri kişisel gelişimin ilk adımları..

 2. Bu mp3′den de almak lazım. Birçoğunu almamız lazım… Gerçekten de, ne çok eksilerimiz veya yanlış bilinçaltı kodlarımız varmış. Bizi bu zamana kadar ne hale getirmişler. Doğru bilinçaltı mesajlarına ihtiyacımız var. Hem de her konuda…

 3. Yüksek fikirler, yüksek dağlara benzer, alışık olmayanları ürkütür. Cenab Şahabeddin

 4. Kardeşinin salını karşıya geçirmesine yardım et, göreceksin ki sen de karşıdasın. Hint Atasözü

 5. Öfke kontrolü sağlamak için zihinsel yapının olumsuz düşüncelerden arınılmalıdır. Bu telkin sayesinde öfke kontrolü sağlanabilir.

 6. Kaybedeceğini bile bile neden mücadele ediyorsun dedi. Öleceğini bildiği halde yaşadığını unutmuştu. G. G. Márquez

 7. Aslında zor olduğu için cesaret edemediğimiz şeyler, biz cesaret edemediğimiz için zordur. Seneca

 8. ne kadar çok dinlerseniz ne kadar çok vakit ayırırsanız o kadar olumlu ve hızlı bir sonuç elde etmiş olursunuz va hayatımızın sadece 21 gününü ayırarak geri kalan hayatımızı daha olumlu geçirebiliyoruz telkinmp3

 9. İşletme Kitapları :”Kucuk ama Onemli Şeyler” Tom Peters yunanca öğren

 10. neden hamile bayanlar kullanmamalı acaba? portekizce turkce ceviri

 11. migren ne demek bilirim hayatım felç oluyor kızgınlık sözleri

 12. 30 yıldır gözlük kullanıyorum, numaram her yıl artıyor. Eğer bir CD yle düzelecekse bu bir devrim. İlk deneyeceğim CD olacak… ilişkiler

 13. İyi bir okuyucuyum fakat iş yazmaya ve beğendirmeye gelince tıkanıp kalıyorum. para cevir

 14. birçok tanadığıma tavsiye edeceğim bir cd, çevremde migrenden hayatını erteleyen birçok arkadaşım bu sayede sağlığına kavuşacak …. sirt agrisi neden olur

 15. Sınavlar hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkmaktadır. Sınavlardan istenen neticeyi alabilmek için sistemli bir program izlememiz gerekmektedir. Bu telkinle gireceğimiz sınavlardan başarılı bir şekilde sonuçlar alacığımıza inanıyorum. kadınlar nelerden hoşlanır

 16. RT @elestirben: eğer kitap insanın dostuysa kişisel gelişim kitabı dost görünümlü riyakârdır.. norveççe öğren

 17. E.posta adresimden bana ulaşırsanız sevinirim. hollandaca sözlük

 18. Depresyonla ilgili ek bir bölüm olmasına çok sevindim. subliminal atak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂