Perşembe , Ekim 21 2021

Twitter, Türkiye’yi reddetti !

Twitter, Türkiye’de kullanıcılar hakkında bilgi ve bir tweetin yayından kaldırılması için devlet tarafından yapılan tüm talepleri reddetti.

 Google’dan sonra Twitter da kullanıcı bilgilerini elde etmek ya da hesapların kapatılması için taleplerde bulunan ülkelerin hangileri olduklarını açıklayan son internet şirketi oldu.

 Twitter’ın yayımladığı ilk şeffaflık raporuna göre, ABD yönetimi herhangi bir twitin kaldırılması için resmen bir talepte bulunmazken, İngiltere, Fransa, Yunanistan, Pakistan ve Türkiye’den bu yönde talepler geldi; Türkiye’den sadece tek bir twitin kaldırılması talebi geldi ama bu talep yerine getirilmedi.
 
Twitter Türkiye’de bir twitin silinmesi için mahkeme emri aldı, ama bu talep reddedildi. Twitter’dan yapılan açıklamada Türkiye şimdiye dek 10 kullanıcı hakkında kişisel bilgi talep etti.
 
Ancak bu taleplerin tamamı reddedildi. Raporda 2012 yılının ilk yarısında devlet ve hükümetlerden Twitter’a kullanıcılar hakkında bilgi verilmesi için toplam 1181 talep geldi. Twitter kullanıcılar hakkında bilgi taleplerinin üçte ikisinden daha az bir bölümünü yerine getirdi.
 
Hürriyet’in derlediği bilgilere göre ise:
 
* Kullanıcı bilgilerini en çok isteyen ülke 679 taleple ABD. Bu rakam tüm taleplerin yüzde 80’ini aşıyor. Taleplerin yüzde 75’inde Twitter ABD’nin isteğini uyarak kullanıcı bilgilerini vermiş. Japonya kullanıcı bilgileri için 98 talepte bulunmuş, bunların yüzde 20’si verilmiş. Kanada ve İngiltere 11 taleple Japonya’yı izliyor.
 
* 10’dan az sefer kullanıcı bilgisi isteyen ülkelerin tam talep sayısı raporda yer almıyor. Türkiye de bu kategoride. Ancak Twitter’ın kullanıcı bilgilerini Türk yetkilililere bugüne kadar hiç vermediği kesin.
 
* İçeriğin kaldırılması ise sadece üç kez istenmiş. İkisi Yunanistan’dan biri Türkiye’den gelmiş, Twitter hiçbirini kabul etmemiş. Twitter yasal politika menejeri Jeremy Kessel, “2012 yılının ilk yarısında, tüm 2011 yılı boyunca aldığımızdan daha fazla hükümet talebi aldık” dedi.
 
Kaynak: CNN TÜRK

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

 1. Umarım bu telkini uygulayanlar bu seferde arsız olmazlar.

 2. Alın yazınızı sadece alın terinizle silebilirsiniz. Halil Cibran

 3. KILDIRAY ALİZE

  psikologların da gerek kaldığında hipnoz ile bilinç altına inmeye çalışmaları bu telkinin başarılı olabileceğinin kanıtıdır.

 4. Girişimci, soğuk ve profesyonel iş ortamlarında yaşayamayan tropik bir çiçeğe benzer. Deaver Brown

 5. Akıllı köprü arayıncaya kadar, deli suyu geçer. Türk Atasözü

 6. Beynimizin istemesini sağlarsak gerçekleşeceğini düşünüyorum..

 7. bu aralar burçlara ve beden diline baya taktım evde bolca astroloji ve kişisel gelişim kitabı var:)internete girdiğimde de hep böyle siteler beyin geliştirme

 8. Konulu seminer düzenlendi. Seminer; Eğitim uzmanı Sayın Oğuz BENLİOĞLU tarafından verildi romanca şarkılar

 9. İlk kişisel gelişim kitabım “Üç taş bir hobi” çok yakında seçkin kitabevlerinde işsizler rafında mp3telkin

 10. 2 tane kişisel gelişim kitabı okuyup “Girişimci” olanların Türk Ticaret Kanunu’ndan haberi var mıdır acaba? fransizca ogrenme

 11. NEVGECE GÜREL

  Bu sayede masaj masrafından kurtulsam ne iyi olur… etkili dua

 12. Ali bey, Bolluk ve bereket subliminal mp3 unu Yaraticilik ile ayni gece dinliyorum.ustuste dinlememde bir sakinca var mi acaba? Tesekkur ederim. Sevgilerimle sekil duzelt

 13. YİĞENİME ŞUBAT TATİLİNDE ALMASINI TAVSİYE EDECEĞİM, BAŞARI DESTEKLENİNCE DORUKLARA ULAŞIR… kendine güven

 14. İLKAY YALINAY

  birçok tanadığıma tavsiye edeceğim bir cd, çevremde migrenden hayatını erteleyen birçok arkadaşım bu sayede sağlığına kavuşacak …. kişisel gelişim hikayeleri

 15. bunu dinlerken kişisel gelişim kitaplarındaki kadar pozitif oluyorum ehe. hızlı matematik öğrenme

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂