Cumartesi , Nisan 17 2021

TÜRKİYE'DE YAŞAMAK İÇİN İDEAL 10 İL

34 kriter esas alınarak hazırlanan araştırmada Türkiye’nin en yaşanabilir illeri sıralandı. Araştırmada esas alınan kriterler üzerinden ”yaşanabilir iller” sıralaması şöyle:

Türkiye’nin en yaşanabilir illerinin başında Ankara geliyor. Listenin sonunda ise Ağrı ili yer alıyor.

CNBC-e Bussines dergisi tarafından 34 kriter esas alınarak hazırlanan ”Türkiye’nin yaşanabilir illeri araştırması”nın sonuçları açıklandı.

-YAŞAMAK İÇİN İDEAL 10 İL-

Araştırmaya göre yaşamak için ideal görülen 10 il ve gerekçeleri sırasıyla şöyle:

– Ankara: Başkent ekonomi, sağlık ve eğitim altyapısı en gelişmiş il. Sanatla ilgili aktivitelerde ikinci sırada. Ekonomik olarak güçlü, araç yoğunluğu İstanbul’dan daha yüksek. Kişi başına düşen kamu yatırımında İstanbul ile başabaş, mevduatta İstanbul’un önünde. Hava kalitesi orta düzeyde, trafiği İstanbul’dan kötü durumda. Suç oranı çok yüksek değil.

– Eskişehir: Okur-yazar oranı en yüksek üçüncü il olan Eskişehir’de en dikkat çekici olan sanata ilgi. Şehir, sinema izleyici sıralamasında beşinci sırada ve kentte yeni sinema ve tiyatro sahnelerine ihtiyaç var. Zengin bir kent, suç ve trafik dışında tüm verileri iyi görünüyor. Belediyecilikte son beş yılda önemli adımlar atan kent, iki basamak yükselerek ikinci sıraya yerleşti.

– İstanbul: Türkiye’nin en pahalı kenti ve ülkedeki toplam banka mevduatının yüzde 45,6’sına sahip. Suç oranı sanıldığı gibi yüksek değil. Hava kalitesi açısından ilk 10 şehir arasında ve üç yetişkinden biri araç sahibi. İşsizlik, Ankara ve İzmir’e göre daha az.

– Antalya: Türkiye’de nüfusa oranla en çok araç Antalya’da. İki yetişkinden birine otomobil düşüyor, buna rağmen trafiği kötü değil. Turizmin gözdesi, ekonomik parametrelere göre gayet iyi sırada ancak kişi başına vergide ilk 10′da yok. Hava kalitesi en yüksek ikinci il. Opera ve baleye olan ilgide ise üçüncü il konumunda.

– Trabzon: Trabzon’da eğitim verileri orta düzeyde. Yalnız, acilen anaokulu öğretmenine ihtiyacı var. Anaokulu öğretmeni açığının en yüksek olduğu ikinci il. Kent kilometre kare başına en uzun asfalt yola sahip. Buna rağmen trafiği kötü. Sinemaya ilgi sıralamasında Türkiye’nin dördüncü ili. Kent hayatındaki ve ekonomik verilerindeki gelişimle ön plana çıkıyor.

– Edirne: Edirne’de can sıkıcı tek şey suç oranı. 2007′de cezaevine giren kişi sayısı bin 414′tü. Bu sayı nüfusa oranlandığında Edirne’yi suç oranı en yüksek ikinci il yapıyor. Eğitim ve sağlık altyapısında ilk 5 kentten biri olması en büyük avantajı. Hava kalitesi kötü, orman alanı az. En çok vergi veren iller arasında 19. sırada.

– Isparta:
Kent özellikle eğitim ve sağlık altyapısının iyiliğiyle öne çıkıyor. Trafiği rahat, eğitim düzeyi Türkiye ortalamasının üstünde. Sinemaya ilgi iyi ama tiyatroya ilgi konusunda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Hava kalitesini iyileştirirse listede daha da yükseleceği kesin. En çok vergi veren iller sıralamasında 19. sırayı paylaşıyor.

– İzmir: İzmir’in kişi başına mevduatta üçüncü sırada, ancak mevduat tutarı İstanbul’un yarısı kadar değil. Kişi başına kamu yatırımında da İstanbul’un yarısını ancak alıyor. Yine de ekonomik parametreleri iyi. En çok hane elektriğini İzmirliler tüketiyor. 10 yetişkinden biri üniversite mezunu, suç ciddi problem.

– Artvin: Artvin kişi başına kamu harcamasında Türkiye’nin lideri. Devlet geçen yıl her Artvinliye 1.710 lira yatırım yaptı. Ekonomik verileri Türkiye ortalamasının biraz üzerinde olan Artvin’de işsizlik oranı çok düşük. Kentin tek problemi pahalı olması gibi görünüyor.

– Kırklareli: Türkiye’nin en iyi eğitim altyapısına sahip ikinci ili olan Kırklareli, aynı zamanda anaokulu öğretmeninin en yoğun olduğu yer. Okur-yazar oranında ikinci sıradaki kent, sanat etkinliklerine çok duyarlı. Türkiye’de tiyatroya ilginin en yoğun olduğu kent konumunda. Ulaşım imkanlarının kara yoluyla sınırlı olması dışında kentin önemli bir problemi yok.

-”İDEAL BULUNMAYAN” 10 İL-

Araştırmada esas alınan kriterler üzerinden yaşamak için ”ideal bulunmayan” 10 il ve araştırmacıların yorumları sırasıyla şöyle:

– Ağrı: Eğitim altyapısı en kötü şehir. Ekonomi parametresinden bakıldığında sondan bir önceki sırada. Üniversite mezunu oranının da en düşük olduğu il. Her 47 yetişkinden ancak biri üniversite bitirebilmiş. Okur-yazar oranı en düşük il de Ağrı. En iyi iki özelliği, işsizlik oranının düşüklüğü ve ucuzluk.

– Diyarbakır: Diyarbakırlı tüm olumsuz şartlara rağmen sanata yoğun ilgi gösteriyor. Tiyatroya ilgi açısından 15., sinemada 19. sırada. Sorunların başında eğitim ve sağlık altyapısı geliyor. Kent, eğitimde 73., sağlıkta ise 76. sırada yer alıyor. Kaza oranı da yüksek ve trafiğe bir çözüm bulunması gerekiyor.

– Hakkari: Hava kalitesinin en kötü olduğu il olan Hakkari’nin ekonomik verileri hiç parlak değil. Kişi başına en düşük kamu yatırımı Hakkari’ye yapılıyor. Öğretmen açığı var, orta öğretim öğretmen sayısının en yetersiz olduğu il. Bir yandan da okur yazar oranı en düşük olan üçüncü il.

– Şanlıurfa: Türkiye’nin en ucuz illerinden biri. Fiyatlar ortalamanın yüzde 4,4 gerisinde. Kişi başına mevduat sadece 477 lira. Konut sahipliğinde yoksulluğun izleri açıkça görülüyor. 10 kişiden biri konut sahibi. İşsizlik yüksek, okur-yazar oranı düşük. İlkokul öğretmeni sayısının en yetersiz, sporcu sayısının en az olduğu il.

– Şırnak: Kişi başına en az vergi ödeyen üçüncü il. İşsizliğin en yüksek olduğu dört kentten biri. Eğitim açısından da kötü durumda. Okur yazar oranı en düşük ikinci, ilkokul öğretmeninin en az olduğu üçüncü, orta öğrenim öğretmeni sayısının en yetersiz olduğu ikinci il.

– Batman: Türkiye petrollerinin kalbi Batman’da zenginlik ve yoksulluk birarada. Petrol kuyularından çıkan servete rağmen işsizliğin en yüksek olduğu dört ilden biri. Sekiz yetişkinden biri otomobil sahibi olabiliyor. Türkiye’nin en ucuz dört kentinden birisi ve suç oranı düşük.

– Muş: Muş, sporcu sayısı en seyrek olan üçüncü il. Evlerde en az elektrik tüketilen ikinci il. Kişi başına en az vergi ödeyen il. Üniversite mezunu oranı en düşük ikinci il. Tek avuntusu suç oranının düşüklüğü.

– Kars: Türkiye’de tiyatroya ilginin en yoğun olduğu kent. Genelde kültüre önem veren kentler zengin olur. Ama Kars örneğinde durum böyle değil. Toplam mevduatın ancak binde 1′ bu kentte. En çok kamu yatırımı yapılan kentler arasında 44’üncü sırada.

– Ardahan: Ardahan işsizliğin en düşük olduğu dört ilden biri ama yine de çok yoksul. Türkiye’de kişi başına banka mevduatının en düşük olduğu üçüncü kent. Ancak bu yoksulluk suçu tetiklememiş, suç oranı epey düşük. Kentin ucuzluk ve istihdam oranı dışında olumlu bir verisi yok gibi.

– Mardin: Muhteşem mimarisi ve turizm potansiyeline rağmen yoksulluğu bir türlü kıramadı. Rakamlar olumlu şeyler söylemiyor. Konutlarda en az elektrik tüketimi bu kentte. İşsizliğin en yoğun olduğu dört kentten biri. En olumlu tarafı, suç oranının en düşük olduğu il olması.

ENGLİSH

ideal 10 city in turkey

Prepared on the basis of 34 criteria, study of Turkey’s most livable cities were listed. Study is based on the criteria “livable cities” rankings as follows:IL-10-IDEAL CITY FOR LIVING

According to the research ideal to live in 10 provinces and common grounds, respectively, as follows:

– Ankara: Capital of the economy, health and education infrastructure, the most developed provinces. In second place in art-related activities. Economically powerful, the car from Istanbul and a higher density. Per capita public investment at par with the Istanbul, deposit in front of Istanbul. Moderate air quality, traffic from Istanbul in a bad condition. Crime rate is very high.

– Eskişehir: Literate third highest rate in Eskisehir province that is most remarkable interest in art. City, ranking fifth in the cinema audiences and the city needs to have a new cinema and theater scene. Rich city, crime and all the data traffic outside looks good. The last five years, important steps municipality, the city, was ranked the second two digits increase.

– Istanbul: Turkey’s most expensive city in the country and 45.6 per cent of total bank deposits’ have tested. Crime rate is not high as thought. In terms of air quality among the top 10 cities and three adults have one car. Unemployment, according to Ankara and Izmir less.

– Antalya :in Turkey in Antalya’s population compared to most vehicles. Adults falls into one of two cars, although traffic is not bad. Favorite tourism, economic parameters according to the per capita tax is fine, but the first in 10 at the time yet. Second highest provincial air quality. The interest in opera and ballet in the third province in the position.

– Trabzon: Trabzon in the mid-level education data. Solo, urgently needs a kindergarten teacher. Kindergarten teacher, because the second highest provincial deficit. Per square kilometer city has the longest paved road. However, traffic is bad. Turkey’s interest in cinema ranking fourth province. And economic data with the development of the city life comes to the fore.

– Edirne: The only thing annoying crime rate in Edirne. Number of people entering prison in 2007 bin 414’tü. This number is compared to the population of Edirne province makes the second-highest crime rate. Education and health infrastructure is one of the largest city in the first 5 advantage. Air quality is poor, less forest area. Most pay taxes among the provinces 19 at the time.

– Isparta: Kent, especially education and health infrastructure has come forward with the good. Traffic comfortable, level of education above the average in Turkey. Interest in the theater of interest in good cinema, but not possible to say the same thing. Improve air quality will rise even further in the list sure. The province ranked the 19th most pay taxes share order.

– İZMİR: İZMİR’s per capita deposits in the third row, but the deposit amount is half of Istanbul. Per capita public investment, but also takes half of Istanbul. Nevertheless, good economic parameters. Most people Izmir household electricity is consumed. One of 10 adult university graduates, serious crime problem.

– Artvin: Artvin Turkey’s leader in per capita public spending. States last year, has invested her Artvin 1710 lira. Economic data is slightly above the average of Turkey is very low unemployment rate in Artvin. The city’s only problem seems to be expensive.

– Kırklareli: Turkey’s infrastructure has the best education which is the second province Kırklareli, kindergarten teacher at the same time where the most intense. Literacy rate ranks second in the city, very sensitive to art activities. In Turkey, the most intense interest in the theater in the city attractions. Transportation facilities are limited by land outside the city does not have a major problem.

– “Non-IDEAL FOUND” 10 CITY

Study is based on the criteria to live “not ideal” interpretation of 10 provinces and researchers, respectively, as follows:

– AĞRI: Educational infrastructure in the worst. Penultimate parameters considered in the economy at the time. The lowest rate of university graduates that province. All but one of 47 adults able to finish college. The lowest literacy rate in Agri province. The best two features, the low unemployment rate and cheapness.

– Diyarbakir: Diyarbakir with conditions, despite all the negative attention is concentrated on art. 15 in terms of interest in theater and cinema in the 19th at the time. Education and health infrastructure comes at the beginning of the problem. CİTY, 73 in education, for health is 76 takes place. Accident rate is high and the need to find a solution to the traffic.

– Hakkari: Air quality is the worst the Hakkari province’s economic data is not bright. Lowest per capita public investment is made in Hakkari. Teachers have described, the number of secondary school teachers is most inadequate il. While the third province with the lowest literacy rates.

– Sanliurfa: Turkey’s one of the cheapest cities. Prices average of 4.4 per cent behind. Only 477 lira per person deposit. Housing ownership is clearly the scars of poverty. Landlord of 10 people. High unemployment, low literacy rate. The most inadequate number of primary school teachers, the number of athletes at least the province.

– Sirnak: per capita tax paid at least the third province. Unemployment is highest in one of four cities. In the worst case in terms of education. Second lowest literacy rates, primary school teachers at least the third, the inadequate number of secondary school teachers is the second province.

– Batman: Batman in the heart of Turkey’s oil wealth and poverty together. Despite the wealth of the oil wells with the highest unemployment of the four provinces. One of eight adults can be a car owner. Turkey’s one of the cheapest four cities and low crime rate.

– Mus: Mus, the number of athletes on the third most sparsely il. Electricity consumed in homes for at least the second province. Per capita tax paid at least the province. Second lowest rate of university graduates il. Low crime rate is the only solace.

– Kars :in Turkey to the theater of the most intense interest in the city. In general, emphasis on culture, the city is rich. But in the case of Kars is not the case. Per thousand of total deposits, but 1 ‘in this city. Most public investment in the city between 4 order.

– Ardahan: Ardahan unemployment is the lowest of the four provinces, but still very poor. The lowest per capita bank deposits in Turkey is the third city. However, this did not trigger the crime of poverty, crime rate quite low. Outside the city’s cheap and the employment rate as a positive data available.

– Mardin: magnificent architecture, and tourism potential, but a kind of poverty could not be broken. Figures do not say positive things. Electricity consumption in houses in this city, at least. Unemployment is the most intense one of four cities. The most positive side, the provinces have the lowest crime rates.

Turkey’s most livable cities is at the head of Ankara. Agri province is located at the end of the list.

By CNBC-e Bussines magazine prepared on the basis of 34 criteria for “livable cities in Turkey and research of” the results have been announced.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. bence düzenli spor yapamayan kişilerin denemesi gerekir.

  2. en büyük stres benim içn sınavlarda başarılı olazsam endişesi

  3. Utangaçlık çağımızın hastalığı bunuda bu set sayesinde aşacağız

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂