TÜP BEBEKTE İKİZ VE ÜÇÜZ RESMEN YASAK

Sağlık Bakanlığı riskli görülen çoğul gebelikleri önlemek amacıyla yönetmelik çıkardı. 35 yaşından genç kadınlarasadece bir, 35’inden büyüklere ise çift embriyo transferine izin verilecek…

Sağlık Bakanlığı tüp bebek tedavisine yeni sınırlamalar getirdi. Bugüne kadar yalnızca dördüz gebelik konusunda yasak vardı. Ancak yeni bir yönetmelikle ikiz ve üçüz gebelikler de kurallara bağlandı. Yönetmelik, geçtiğimiz cuma günü Resmi Gazete’de yayınlandı. Türkiye’de dünyaya gelen tüp bebeklerin yüzde 50’si tek, yüzde 45’i ise ikiz olarak doğuyordu. Yüzde 5 oranında ise üçüzler dünyaya geliyordu. Oysa ikiz ve üçüz oranının yüzde iki olması gerekiyordu. Çoğul gebelik doğum riskini, özellikle de erken doğumları artırıyor. Bu nedenle ailelerin izniyle bebeklerden biri anne karnında kalbine iğne yapılarak öldürülüyor. Etik açıdan en tartışmalı konulardan biri olarak kabul edilen bu yöntem diğer bebeğin yaşam şansını artırırken, gebelik kayıplarına da yol açabiliyordu.

Üç kez deneyen hariç
Sağlık Bakanlığı, bunların önlenmesi için yeni yönetmelik hazırladı. Tüp bebek merkezleri, 35 yaşından küçük anne adaylarına yalnızca bir tek embriyo nakledebilecek. Böylece tek yumurta ikizi dışında ikiz bebekler dünyaya gelemeyecek. Ancak orta yaştan önce üç kez tüp bebek yöntemi denediği halde başarısız olan anne adaylarına iki embriyo nakledilebilecek. 35 yaşından sonra ise en fazla iki embriyo nakledilebilecek. Bakanlık tüp bebek merkezlerini artık özel bir bilgisayar programı ile izleyecek. Her işlemin ve sonuçta oluşan gebeliğin takibi yapılacak. Tüp bebek merkezleri annelere fazla embriyo nakledip çoğul gebelik oluşmasına yol açarlarsa 15 gün yeni hasta kabul edememe, ikinci tekrarlarında bir ay yeni hasta alamama cezası alabilecek. Bu yaptırım, ruhsat iptaline kadar varabilecek. Tüp bebek uygulamalarından sonra tüm dünyada ikiz ve üçüzlerin sayısı yüzde 500 arttı. Bunun üzerine tüm dünyada ülkeler kendi önlemlerini almaya başladı. Sağlık Bakanlığı’nın getirdiği sınırların bir kısmı Kuzey Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor. Embriyo sayısındaki bu sınırlamanın Türkiye’de tüp bebek başarı oranını düşürmesi, ancak sağlıklı tüp bebek doğumlarını artırması bekleniyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

  1. RISKS. To laugh is to risk appearing the fool. To weep is to risk appearing sentimental. To reach outfox another is to risk involvement. To expose feelings is to risk exposing your true self. To place your ideas, your dreams, before a crowd is to risk their loss. To love is to risk not being loved in return. To live is to risk dying. To hope is to risk despair. To try is to risk failure. But risks must be taken, because the greatest

  2. The only journey is the journey within. Rainer Maria Rilke

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂