Cumartesi , Temmuz 20 2019
Ana Sayfa / Sağlık / TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?

TÜP BEBEK AŞAMALARI NELERDİR?

Doğal yollardan çocuk sahibi olamadıysanız, yardımcı üreme tekniklerinden yararlanmak istiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız dikkat!

Tüp bebek aşamaları nelerdir?

Avrupa Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Doktorlarından Op. Dr. Serhat Partalcı çiftelerin kafasındaki soru işaretlerini gideriyor ve son derece karışık ve zorlu gibi görünen tüp bebek aşamalarını anlatıyor.

İlk görüşme

Çiftin doktorla ilk görüşmesi hangi tedavi yöntemine uygun olduklarına karar verme amacını taşır. Görüşme sırasında çiftin öyküsü alınır, önceden yapılmış olan tetkikler değerlendirilir ve kadın muayene edilir. Erkeğin semen analizi değerlendirilir.

İkinci görüşme

İkinci görüşme aynı zamanda eğitim aşamasıdır. İstenen tetkikler değerlendirilerek, bir tedavi planının çizilmesi bu işlemlerin çiftlerle paylaşılması, ilaçlarını nasıl kendilerinin öğretilir ve gerekli onay formları imzalatılır.

Yumurtalıkların baskılanması

Tüp bebek tedavisinin temelini, kadının yumurtalıklarının tamamıyla kontrol altına alınması oluşturur. Bu amaçla kullanılacak ilaçlar tedaviyi yürüten hekim tarafından en uygun olanı seçilerek kullanılır. Burun spreyi ya da cilt altına uygulanan enjeksiyonlar şeklinde olan bu ilaçlar istenilen zamandan önce yumurtlamayı engeller.

Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta gelişiminin takibi

Tüp bebek tedavisinin başarısı kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır. Bu amaçla, daha önce belirtilen ilaçlar ile kontrol altında tutulan yumurtalıklar, yumurta gelişimini uyaran ilaçlar ile uyarılır. Bu ilaçlar cilt altına veya kas içine yapılan iğnelerdir.

Yumurtaların toplanması

Yumurta gelişiminin takibi sırasında, yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edildiği gün, yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak üzere hCG enjeksiyonu yapılır.

Yumurtaların toplanması bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanır. Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici, uyku verici ilaçlar verilebileceği gibi işlem tümüyle anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

İşlemin süresi ortalama 15- 30 dakikadır. Sperm hücreleri ile dölleme işlemi yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir. Yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından çift hastaneden taburcu edilir. Bu aşamadan sonra kullanılacak ilaçlar konusunda çifte bilgi verilir.

Laboratuvar işlemleri

Yumurtaların toplanmasından bir gün sonra, yumurtalardan kaçının normal şekilde döllendiği konusunda çifte bilgi verilir. Bu aşamadan sonra normal olarak döllenen yumurtalar laboratuvarda 2 ile 5 gün arasında izlenerek, uygun görülen zamanda, aralarında en kaliteli olanlar belli sayıda seçilerek anne rahmine geri yerleştirilirler.

Embriyo transferi

Transfer işlemi öncesinde çifte transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda bilgi verilir. Transfer işlemi, çok basit bir muayene işleminden farksızdır. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. CD’lerin tanıtımı ve pazarlamasını başka alışveriş sitelerinde de yaparsanız iyi olur. Bu tür faydalı çalışmalar daha geniş kitlelere yayılmış olur.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by