70 yıldan fazla bir süredir yaklaşık 172 ülkede dönüşüm mp3’leri, kişini olumsuz inançlarını değiştirmek için hazırlanır ve kullanılır. Kişi kendi başına inanç sitemindeki olumsuzlukları yok etmekte zorlanabilir. İnanç sistemini değiştirmenin bilinen bir çok yolu var. Bunlardan bir tanesi de değiştirmek istediğimiz konudaki olumlu mesajları müziğin içine gömmektir. Bu yöntemin bir çok uygulanma şekli vardır. Öcelikle olumlu mesajların hangi müziğin içine gömüleceğine karar vermek gerekmektedir. Bu seçim çok önemlidir. Çünkü rastgele bir müziğin içine olumlama mesajlarını gömersek etkisi çok zayıf ya da nötr olabilir. Müziği seçerken kişinin medidatif hale girmesini ve o halde kalmasını sağlayacak bir tür seçilirse sonuçları daha etkili olacaktır. Günümüzde bu seçime uygun bir kaç müzik türü daha çok tercih edilmektedir. Bunlardan bazıları klasik müzik, doğa sesleri, new age, sanat müziği ve bazı uzak doğu otantik müziklerdir. Klasik müziğin her türü uygun olabilmekle beraber bilhassa barok tarzı olanlar çok uygundur. Doğa sesleri olarak da genellikle kuş sesi, su sesi, şöminede yanan ateş sesi, okyanus sesi ve rüzgar sesi kullanılmaktadır.

Son dönemlerde turbo etkisi yapan alfa frekans müzikler daha yaygınlaşmıştır.  Alfa frekans aralığı 7-14 cps’dir. Bu aralık bilinç altı aralığı olarak da bilinir. Çoğunlukla biz dinlenme halinde iken ve uykudan önceki safhada beynimizin çıkardığı elektromanyetik dalgalardır. Amplitütleri: 30–50 mikro volt olan düzenli beyin dalgalardır. En başta rüyalar olmak üzere gündüz gördüğümüz düşler, genel trans hallerimiz, çoğu psişik fenomenler ve hemen hemen tüm hipnoz deneyimleri bu frekans aralığında meydana gelir. Bilinçli düşünme faaliyetlerimizin olmadığı zamanlarda beyin Alfa dalgaları yayınlar. Bilinçli olarak alfa frekansına gelmek ve bu frekansta kalmak zordur. Gün içerisinde farkında olmadan bir çok kere bu frekansa girip çıkmaktayız. Bu müzik türü ile kişinin kolayca alfa frekansına gelmesi ve bu frekans’ta kalması sağlanır. Kişi alfa frekans müzik sayesinde zorlanmadan bu aralığa girdiği için artık bundan sonrası müziğin içine gömülmüş telkinlerdedir. Alfa frekans’ta kişi müziğin içindeki telkinleri almaya daha uygun hale gelir. Bu da telkinin etkisini güçlendirir ve hızlandırır. Başta saydığımız diğer müzik türlerinde de etki olmaktadır ancak alfa frekansla adeta turbo etkisi görülmektedir.

Müziği ve olumlamaları (afirmasyonları) seçtikten sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer çalışma da telkinin müziğin içine gömülme şeklidir. Olumlama cümleri müziğin içine;

Her iki kulaktan  aynı ses gelecek şekilde,

Her iki kulaktan ayrı ayrı sesler gelecek şekilde(biri erkek sesi diğeri kadın sesi olabilir),

Olumlamalar program sayesinde ters okunarak(ne kadar zor olursa beyin daha çok seviyor),

Yine program sayesinde sesler değişik efekt ve dalgalandırmalarla kaydedilebilir.

Bir diğer yöntem de az kullanılan ama kullanım kolaylığı nedeniyle tercih edilen sessiz telkin türüdür. Bu türde herhangi bir müzik kullanılmaz. Olumlama cümleleri düşük desibelde kaydedildiği için dinleyen kişi herhangi bir ses duyduğunun farkında değildir. Sürekli müzik dinlemekten yorulan insanların nadiren de olsa tercih ettiği bir yöntemdir.

Telkin müziği genellikle bu işi yapan profesyonel programlar tarafından tek bir kerede hazırlanabilmekle beraber asıl işi telkin müziği hazırlamak olmayan ama çok profesyonel bazı programlarla da subliminal kayıt yapılabilmektedir. Kesinlikle bilgi ve deneyim gerektiren bir iştir.  İşin uzmanı tarafından hazırlanmalıdır.

Eğitim hayattır!

[fusion_form form_post_id=”694″ hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” /]

Ali Gülkanat

ali gülkanat, kişisel gelişim, eğitim

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

Eğitim

Önceden saptanmış esaslara göre insanların davranışlarında belli gelişmeler sağlamaya yarayan planlı etkiler dizesidir.

One Comment

  1. ali gülkanat, kişisel gelişim, eğitim
    DOĞU ATİK 1 Aralık 2012 at 18:58

    Artık silah milah yalan. Eğitim sistemimizi gözden geçirip gözümüzü dört açmamız lazım… en iyi kişisel gelişim kitapları

Leave A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.