Perşembe , Ağustos 5 2021

TEDAVİSİ EN PAHALI 10 HASTALIK

Amerika’nın ünlü ekonomi dergisi Forbes, tedavisi en pahalı 10 hastalığın listesini yayımladı. Derginin haberine göre Michigan’daki Altarum Enstitüsü’nde görevli sağlık ekonomisti Charles Roehrig’in hazırladığı listede tedavisi en pahalı hastalığın ruhsal bozukluklar olduğu belirtiliyor. Bu hastalıkların tedavisi yanında ilaçları da oldukça pahalı.

Kalp hastalıkları: Hükümet, bu hastalığın tedavisine yaklaşık 123,1 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 5. Kalp krizleri halen ülkelerin bir numaralı ölüm nedeni. Ancak, bu hastalığın masrafları düşen bir ortalamada ilerliyor. Çünkü, daha az insan sigara içiyor. Sigara kalp krizi için büyük bir risk faktörü. Kolesterol düşürücü ilaçlar da kalp krizlerini önleyebilir.

Kanser: Hükümet, bu hastalığın tedavisine yaklaşık 99,4 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 7. 1996 yılından 2005 yılına kadar tüm tıp maliyetlerinin artmasıyla tüm kanser tedavilerinin maliyeti de artış gösterdi. Ancak, kolon, göğüs ve prostat kanserlerinin tedavi maliyetleri iki haneli oranlarda arttı.

Hipertansiyon: Hükümet bu hastalığın tedavisine yaklaşık 50,2 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 9. Yüksek kan basıncı üzerindeki maliyetler sürekli yukarı doğru tırmanıyor. Çünkü, doktorlar hastaları çoklu ilaçlarla daha saldırganca tedavi ediyor. Bu zaman periyodu boyunca, Norvacs gibi popüler birçok pahalı markalı kan basıncı ilacı bulunuyor. Eğer doktorlar, daha ucuz muadil ilaçlara geçerse, bu maliyetler gelecekte düşebilir.

Şeker hastalığı: Hükümet, şeker hastalığının tedavisine yılda yaklaşık 35,8 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 8 civarında. Yaklaşık 24 milyon Amerikalı şeker hastası varken, Türkiye’de ise bu rakam tahminen 3 milyon 200 bin. Ancak, bu sayı obezitenin yayılmasıyla her geçen yıl daha da artıyor. Maliyetlerin daha yüksek olmamasının nedeni ise şeker hastalığı ölümlerinin birçoğunun kalp hastalığından kaynaklanıyor olması. Bunun maliyeti de ayrı olarak değerlendiriliyor.

Göğüs hastalıkları: Bu hastalığın tedavisine harcanan miktar 64,6 milyar dolar iken, yıllık artan harcama oranı yüzde 6. Akciğer hastalıklarının bu kategorisinde astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) bulunuyor. KOAH’ın maliyetleri, sigara içme oranlarında azalma ve birkaç iyi tedavinin varlığından dolayı yavaş yavaş artıyor.

Ruh sağlığı bozuklukları: Hükümet, bu hastalığın tedavisine yaklaşık 142,2 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı ise yüzde 6. Alzheimer ve Parkinson hastalığı, depresyon, bunalım ve şizofreni gibi hastalıklar ruh sağlığı bozuklukları arasında yer alıyor. Psikiyatrik bozukluklar için maliyet artışı, faydası sınırlı olmasına rağmen yeni çıkan pahalı ilaçlar ile yükseliyor.

Osteoartrit: Hükümet, bu hastalığın tedavisine yaklaşık 48 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 8. Kambur bel çizgisi artritlerin niçin maliyetinin arttığının bir sebebi olabilir. Obezite de artritler için büyük bir risk faktörü. Vioxx ve Celebrex gibi pahalı ilaçların ise 2000 yıllarında tedaviye eklenmesiyle masraflar daha da arttı. Vioxx isimli ilaç, 2004 yılında kalp krizi riskini artırdığına dair bağlantı ortaya çıkınca piyasadan toplatıldı. Pfizer tarafından satılan Celebrex ise toplatılan ilaç kadar popüler değil.

Böbrek hastalığı: Hükümetin böbrek hastalığının tedavisi için ödediği miktar ise yaklaşık 35,9 milyar dolar. Yıllık artan harcama oranı yüzde 13. Diyalizin icadı böbrek yetmezliği tedavisinin biçimini değiştirdi. Böbrek hastalığı için diğer pahalı tedavi ise eritropoietin hormonu (EPO), böbrek hastalarındaki kansızlığın tedavisi için Amgen firması tarafından geliştirilmiş bir ilaçtır.

Sırt problemleri: Hükümet sırt problemlerinin tedavisine yaklaşık 40,1 milyar dolar harcıyor. Yıllık artan harcama oranı yüzde 9. Maliyetin büyük çoğunluğunu omurilik ameliyatları oluşturuyor. Bir nedeni ise sırt ameliyatlarının giderek daha karmaşık ve pahalı olması. Sırt ağrısını tedavi etmek için narkotik ilaçlar daha fazla popüler oluyor. American Medical Association dergisinde yayınlanan bir çalışma, tüm harcamaların insanların daha iyi hissetmesine yardımcı olmadığını göstermiş.

Travma (Zihin sarsıntısı): Bu hastalığın tedavisine yaklaşık 100,2 milyar dolar harcanıyor. Arabalar artık daha güvenli olmasına rağmen, travma maliyetleri artmaya devam ediyor. Çünkü, her vakayı tedavi etmek için daha fazla para gerekiyor. Bilgisayarlı tomografi taramaları ve diğer teşhis amaçlı testler çok fazla paraya mal oluyor.

ENGLİSH

America’s famous business magazine Forbes, the most expensive treatment has released a list of 10 diseases. According to the magazine’s news staff at Michigan, Altarum Institute has prepared the list of health economists Charles Roehrig’in most expensive disease in the treatment of mental disorders that are listed. Besides the treatment of this disease is also very expensive drugs.

Heart diseases: The government’s treatment of this disease is approximately 123.1 billion dollars spent. 5 percent annual increase spending Still the number one cause of death of a heart attack in the country. However, this disease is progressing at an average cost of falling. Because less people smoke. A risk factor for heart attacks cigarettes. Cholesterol-lowering drugs can prevent heart attacks.

Cancer: The government’s treatment of this disease is approximately 99.4 billion dollars spent. 7 percent annual increase spending Until 2005, all medical costs in 1996 and increased the cost of cancer treatment at all on the rise. However, colon, breast and prostate cancer treatment costs of the two-digit rates increased.

Hypertension: The government’s treatment of this disease is approximately 50.2 billion dollars spent. 9 percent annual spending increase High blood pressure on costs is constant upward climb. Because patients with multiple drugs, doctors are more aggressively treated. During this time period, such as Norvacs popular blood pressure drug has many expensive brand. If doctors, less expensive drugs equivalent passes, these costs may be reduced in the future.

Diabetes: The Government, for the treatment of diabetes per year is spent 35.8 billion dollars. Growing at around 8 percent annual expense ratio. Approximately 24 million Americans have diabetes, while this figure in Turkey estimated 3 million 200 thousand. However, these numbers every year even with the spread of obesity is increasing. Why does not the higher costs of diabetes deaths caused by heart disease is that many have. This cost is considered separately.

Breast diseases: the treatment of this disease, the amount spent 64.6 billion dollars, while increasing annual spending rate of 6 per cent In this category of lung disease, asthma, chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is. COPD costs, a reduction in smoking rates, and due to the presence of a few good treatment is slowly increasing.

Mental health disorders: The government’s treatment of this disease is approximately 142.2 billion dollars spent. 6 percent annual spending increase Alzheimer’s and Parkinson’s disease, depression, disease mental health disorders such as depression and schizophrenia is placed between. Psychiatric disorders increase costs, limited benefits, although the more expensive new drugs and rising.

Osteoarthritis: The government’s treatment of this disease is approximately 48 billion dollars spent. 8 percent annual increase spending Why the increase in the cost of arthritis humpback waist line that could be a reason. A risk factor for obesity as arthritis. Expensive drugs such as vioxx and Celebrex in the year 2000 further increased costs of treatment when attached. Named vioxx drug, increasing the risk of heart attack in 2004 comes along, saying that the connection has been collected from the market. Celebrex drug sold by Pfizer is being collected is not as popular.

Kidney disease: the government pay for the treatment of kidney disease the amount of approximately 35.9 billion dollars. 13 percent annual increase spending The invention of renal failure undergoing dialysis treatment has changed the format. Other expensive treatments for kidney disease in the hormone erythropoietin (EPO), for the treatment of anemia in kidney patients Amgen developed by the firm is a medication.

Back problems: the government for the treatment of back problems is to spend about 40.1 billion dollars. 9 percent annual spending increase Constitute the vast majority of the cost of spinal surgery. One reason for the increasingly complex and expensive back surgery. Narcotic drugs to treat back pain is more popular. American Medical Association published a study in the journal, all expenditures are not helping people feel better showed.

Trauma (mental concussion) in the treatment of this disease is approximately 100.2 billion dollars spent. Although cars are more secure, trauma continues to increase costs. Because more money to treat every case is required. Computed tomography scans and other diagnostic tests for cost is a lot of money.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

 1. satranç oynamayı çok istedim fakat sıkıldım

 2. çok güzel mesajlar var mesajları okuyunca hepsinden alasım geldi kadınlar nasıl tatmin olur

 3. sigaradan kurtulmak isteyen arkadaşlarım kendinde o gücü bulamayınca tekrar başlıyor ama bu cd ler 21 günlük tekrarlarla sizi sigarasız hayatın MÜPTELASI yapıyor… erken boşalmaya son

 4. İSTEMİHAN ADEM

  utanç duygusu da yerine göre olmalı ama fazlası iyi değil.. bahane ile ilgili sözler

 5. Bazı arkadaşların da yorumlarında yazdığı gibi, “bu mp3′ü hayatımızdaki veya çevremizdeki diğer insanlara da dinletmemizin daha faydalı olacağını düşünüyorum. Nitekim, tüm insan ilişkileri karşılıklıdır. beyin dalgalari

 6. Umarım bu telkini uygulayanlar bu seferde arsız olmazlar. satranç oyunu indir

 7. Bunlar bence yüzyılın buluşları çok teşekkürler, rahatlamak isteyenlere bire bir çözüm bulmuşsunuz. slovakca

 8. BARBAROS KORKUT

  Dikkat edin kendine güveni olan insanların hepsi dik duruşludur. Ayrıca bel ve boyun sağlığı açısından da çok önemli dik durmak. yaratıcılık

 9. annemin yaşadığı uykusuzluk sorununa hiçbişey çare olmamaıştı, umarım bu cd ler çare olacak erkek ve kadın birleşmesi

 10. kişisel gelişim kitaplarını boşerin erafınıza pembe gözlükleri çıkarttıktan snra bakmanız yeterli romence rakamlar

 11. kilo nedeniyle terlemenin sonu olabilirmi acaba bedava ıq testi

 12. 2012 de en fazla üzerinde durulan ve hep iyi geri dönüşümler yaşanan bir konu zihinsel programlama.Sadece belli konular üzerinde değil hayatımızın her alanında kullanılabilir olması ve özellikle diğer desteklere nazaran herhangi bir yan etki taşımaması çok güzel.. beyin png

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂