Çarşamba , Mayıs 12 2021

TAI CHI CHUAN & YOGA NEDİR?

Uzakdoğu sağlık sistemlerinin zihin-beden çalışmalarından biri olan Tai Chi, hareketli meditasyon olarak da tanımlanabilir. Zira uygulamanın temeli, doğru nefes, kontrollü hareket ve meditasyondur.

Tai Chi, Çin’de MÖ. 12. yüzyıl civarında doğmuş ve silahsız savunma sanatları içinde yer almıştır. Bugün Çin’de herhangi bir park, bahçe ya da yol kenarında her sabah toplu halde Tai Chi yapan her yaştan insan görebilirsiniz. Güne zinde ve sağlıklı başlamanın iyi bir yoludur.

Tai Chi’de hareketler yavaş ve akıcıdır, şiirsel bir ritüeli andırır. Belli sayıda hareketin oluşturduğu diziler “form” olarak adlandırılır. En kısa form 13 hareketten oluşur.

Bir diğer zihin-beden çalışması Hindistan’dan dünyaya yayılan Yogadır. Yoga, çok sayıda temel hareketlerden (asana) oluşur. Tai Chi’de olduğu gibi nefes kontrolü ve meditasyon da olmazsa olmazlarındandır.

Yoga, spiritüel bir çalışma olarak başlasa da sağlıklı kalmak için yapılan uygulamaları evrensel bir noktaya ulaşmıştır. Dünyanın her yerinde Yoga Enstitüleri ve uygulayıcıları bulmak mümkündür.

Kliniğimizde Tai Chi uygulamaları Dr. Batu Bayar, Yoga çalışmaları ise Hindistan Vivakonanda Yoga Üniversitesi’nden sertifikalı Nur Kalafatoğlu tarafından haftada birer gün yapılmaktadır.

Tai Chi ve Yoga uykusuzluk, anksiyete ve depresyon gibi sinir sistemi hastalıklarında, yumuşak doku romatizmalarında, gastrit, kolit gibi fonksiyonel mide-barsak hastalıklarında, hipertansiyon ve kolesterol yüksekliğinde, kalp-damar sistemi hastalıklarında etkili bulunmuş ve Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün bir kuruluşu olan National Center  for Complementary and Alternative Medicine tarafından bu hastalıklarda uygulanması önerilmiştir. Kalp hastalarına yönelik uygulanan “Kalp Yogası” programı da kliniğimizde yürütülmektedir.

Yeni Mah. Mimar Sinan Blv. No.48/A Manisa

Tel: (0.236) 231 30 90     Faks: (0.236) 211 60 55

ENGLİSH

TAI CHI CHUAN & YOG

Far Eastern mind-body health systems work, one of the Tai Chi, can be described as moving meditation. Because the basis of the application, correct breathing, and meditation movement is controlled.

Tai Chi, BC in China. 12. century, was born in the vicinity and was located in the art of unarmed defense. Today in China, any park, garden or by the roadside every morning doing Tai Chi in bulk you can see that people of all ages. Day is a good way to start fit and healthy.

Is slow and flowing movements Tai Chi, poetry is reminiscent of a ritual. Creates a certain number of movement sequences “form” is called. Shortest form consists of 13 movements.

Another mind-body work from India Yoga is spreading to the world. Yoga, a large number of basic movements (as vendor) occurs. Breath control as well as Tai Chi and meditation are the sine qua non.

Yoga, spiritual work began as an order to stay healthy even if the application has reached a universal point. Yoga Institutes around the world and it is possible to find practitioners.

Dr Tai Chi practice in our clinic. Batu Bayar University certified Yoga Yoga exercises the Indian Vivakonanda per week by Nur Kalafatoğlu one day is scheduled.
Tai Chi and Yoga insomnia, anxiety and depression in the nervous system diseases, in soft tissue rheumatism, gastritis, colitis, such as functional gastrointestinal diseases, hypertension and high cholesterol, cardiovascular system diseases were found to be effective, and the American National Health Institute, an organization which is National Center for Complementary and Alternative Medicine by the implementation of these diseases have been proposed. Applied for heart patients, “Heart of Yoga” program also is conducted in our clinic.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

  1. Yazarlık bir sanattır, of çok istiyorum ben hemen bunu alacağım ))

  2. babamın yıllardır çektiği ağrı tam da doğum gününde ona alacak bir hediye ararken bu cdler karşıma çıktı, bu cdlerle tanıştırdığınız için teşekkürler…

  3. RT @ugurkaraboga: Kişisel gelişim, kişisel gelişim kitaplarıyla değil; tarih, felsefe, şiir vs. kitaplarıyla olur… Kıssalardan hisseler çıkarmakta cabası…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂