Perşembe , Temmuz 16 2020

SÜT İÇENLER UZUYOR!

EDİRNE – Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ve TETRA PAK’ın ortaklaşa düzenlediği ”Sağlık için, sağlıklı süt için” semineri gerçekleştirildi.

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler, günde 2,5 su bardağı ve daha fazla süt tüketen çocukların, daha az tüketenlere göre, 3 yıl sonunda 2-3 santimetre daha uzun olduklarının gözlemlendiğini söyledi.

Prof. Dr, Besler, seminerde yaptığı konuşmada, sütün sağlıklı beslenmenin en önemli unsurlarından biri olduğuna dikkat çekerek, çocukların günde 2 bardak süt içerek günlük vitamin ve mineral gereksinimlerinin büyük bir kısmını karşılayabildiklerine dikkati çekti.

Osteoporoz da içinde olmak üzere birçok hastalığın önlenebilmesi için hayatın her döneminde süt içmenin önemine vurgu yapan Besler,”Çocukluk ve ergenlikte süt içmek büyüme gelişmeye katkı sağlar, diş ve kemikleri güçlendirir, enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur. Sütün içerisindeki yağ bileşenleri küçük yaş grubu çocukların zekâ ve entelektüel kapasitelerinin artmasına katkı sağlar. Günde 2,5 su bardağı ve daha fazla süt tüketen çocukların, daha az tüketenlere göre, 3 yıl sonunda 2-3 santimetre daha uzun oldukları gözlenmiştir” dedi.

AÇIKTA SATILAN SÜTLER TEHLİKE SAÇIYOR

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal da yaptığı konuşmada, süt içmenin önemi kadar sağlıklı süt tüketmenin de gereğine vurgu yaptı.

Sütün çok sağlıklı bir gıda olmasına karşın uygun koşullarda saklanmadığı zaman mikroorganizmaların üremesi içi açık bir ortam haline geldiği uyarısında bulunan Ünal, Türkiye’nin farklı kentlerinde açık sütle ilgili pek çok araştırma yapıldığını, sonuçların sağlık açısından son derece vahim denecek tablolar içerdiğini anlattı.

Ünal, son olarak Hacettepe Üniversitesi tarafından yapılan ‘Ankara Piyasasında Satılan, İşlem Görmüş (UHT ve pastörize) ve Görmemiş (sokak) Sütlerin Makro-Besin Değeri ve Mikrobiyolojik Açıdan Değerlendirilmesi’ araştırmasında 150 farklı noktadan alınan sokak sütünün incelendiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçlarına göre, uluslararası standartlarda 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktarı 500 iken, açık süt örneklerinde bu sayının 100 bine kadar yükseldiğinin ortaya çıktığını kaydetti. Ünal, yine aynı araştırma sonuçlarına göre açıkta satılan pek çok süt örneğinde, süte yüksek oranda nişasta ve su karıştırıldığının ortaya çıktığına dikkati çekti.

KAYNATMAK MİKROPLARI ÖLDÜRMEYEBİLİR

Prof. Dr. Serhat Ünal, sokaktan alınan sütü mikroplardan arındırmak için 90-95 derecede 10-15 dakika kaynatmanın mikropların tamamını öldürmeyebileceğini, ayrıca süt kaynatılınca içindeki besin değerlerini önemli oranda kaybettiğini ve bir özelliği olmayan beyaz bir sıvı haline geldiğini bildirdi.

Seminerde bir sunum yapan oyuncu Toprak Sergen de sağlıklı nesiller için sağlıklı süt tüketimini teşvik etmek ve toplumu açık sütün tehditleri konusunda bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen seminerlerle ve eğitimlerle toplam 56 ilde, yaklaşık 6,5 milyon kişiye ulaşıldığını belirtti. (AA)

ENGLISH

Head of the Department of Nutrition and Dietetics, Hacettepe University. Dr. Tanju Besler, 2.5 cups a day and consuming more milk, children who consumed less than 3 years, 2-3 inches longer than the end said that they are observing.

Prof. Dr, Besler, in his speech at the seminar, pointed out that one of the most important elements of a healthy diet of milk, children per day by drinking 2 cups of milk daily vitamin and mineral needs of a large portion of karşılayabildiklerine was noticed.

In order to prevent many diseases, including osteoporosis in every period of life with an emphasis on the importance of drinking milk Gang,”to develop in childhood and adolescence contributes to the growth of milk to drink, strengthens teeth and bones, helps to meet energy needs. Minor components of milk fat in the age group of children can contribute to an increase in mental and intellectual capacities. 2.5 cups a day and consuming more milk, children who consumed less than 3 years, 2-3 inches longer than that observed at the end,”he said.

MILK SOLD DANGER spreads out in the cold

Head of Department of Internal Medicine, Hacettepe University School of Medicine. Dr. Serhat Unal In his speech, the importance of drinking milk as a healthy emphasis on the need to consume milk did.

Although milk is a food very healthy growth of microorganisms when stored, in appropriate circumstances in the environment has become clear in warning Unal, in different cities of Turkey, many of the research was done on milk, is extremely grave consequences in terms of health statements contained almost told.

Unal, Hacettepe University, made by the last ‘Market Sale in Ankara, Treated (UHT and pasteurized) and untreated (street) Nutritional Value and Microbiological Evaluation of Macro-Milks’ said study examined 150 different point of milk from the street.

According to the results of the study, 500 international standards, while the amount of bacteria in one milliliter of milk is acceptable, this issue open milk samples appeared yükseldiğinin said up to 100 thousand. Unal, according to research results in the same lot of milk samples sold in the open, high starch and water are mixed in milk was found to be emerged.

Prof. Dr. Serhat Unal, 90-95 degrees for 10-15 minutes to sterilize the street from the boiling milk öldürmeyebileceğini full of germs, as well as the nutritional value of milk kaynatılınca significantly lost in a liquid and become a non-white reported.

The player who made a presentation at the seminar Sergey healthy soil healthy for generations to promote the consumption of milk and milk in an open society, organized seminars and trainings to raise awareness about threats to a total of 56 provinces, said the achievement of approximately 6.5 million people. (MM)

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

  1. teşekkürler bu bilgi benim için çok yararlı oldu..

  2. Kendi korkularımızı özgürleştirdiğimizde, varlığımız otomatik olarak başkalarını da özgürleştirir. Nelson Mandela

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂