Subliminal Telkinlerin Tarihçesi

subliminal tekniklerİnsanlık tarihi boyunca insan zihni bilinmez ve saklı olana karşı daima bir merak duymuş, bilmediği şeyleri çeşitli yönlerden yorumlayarak veya gözlem yaparak sonuçlar elde etmiştir.

Subliminal telkinler ülkemizde henüz yeni bir sistem olmasına karşın dünya örnekleri çok eskilere dayanır. Bu alanda yapılan çalışmalar çok büyük safhalara ulaşmış ve artık kendinden ciddi ciddi bahsettirir olmuştur.

Bilimsel olarak çeşitli yöntemlerle beyin dalgaları ile beyni geliştirme ve dönüştürme tekniği ilk olarak 1934 senesinde tanımlanmıştır. Bilim adamı Hans Berger’ın titiz çalışmaları neticesinde 1929’da ki alfa beyin dalgalarını keşfinden sonra bu konuda yapılan araştırmalar yoğunlaştırılmıştır.

Bu alanda yapılan araştırmalar arttıkca ve teknoloji ilerledikce yeni yeni teknikler geliştirilmiştir. 1960 senesinde bir anestezi uzmanı olan M.S. Sadove, bu tekniği ameliyatlarda acıyı azaltmak için kullanmıştır. Bundan birkaç sene sonra da “Bernard Margoliz”in diş tedavilerinde beyin dalgalarını kullanarak herhangi bir operasyon yapmanın daha az ağrılı ve daha az kanamalı bir tedavi imkanı sağladığıyla ilgili bir makalesi yayımlanmıştır.

subliminal reklam nedir1973 yılında Dr. Gerald Oster, “Scientific American” dergisinde ki bir makalede, bazı nörolojik rahatsızlıkların ses dalgalarıyla beynin geliştirilmesi sonucu daha güçlü bir tedavi imkanı verdiği gerçeğini yazmıştır.

1980 senesine gelindiğinde Dr. Glen Solomon ve Dr. Norman Shealy, baş ağrısı tedavisinde bu yeni teknolojinin kullanımında öncü olarak rol oynamışlar ve çok etkili tedaviler gerçekleştirmişlerdir.

Artuto Manns’ın 1981 senesinde ki isokronik seslerin beyne yaptığı etki ile ilgili yayımlanan çalışması her kesimden oldukça büyük ilgi görmüştür.

Dr Brocykopp 1984 yılında beyin simülasyonlarını kullanarak beynin 2 yarım küresinde eşlenmesinin ve beyinde olan değişimlerin ilk defa EEG ekranından izlenmesini sağlamıştır.

Yine 1990 senesinde bu teknik Dr. Carter ve Dr. Russel’in yaptıkları çalışmalara öncülük etmesiyle öğrenme sorunları ve dikkat eksikliği problemlerinde geniş bir kullanım alanı bulmuştur.

David Siever, Dr. Thomas Bubudzynski, Psikolog Michael Coyce ve bir çok araştırmacı kronik ağrı, PMS kronik yorgunluk, hipertansiyon, depresyon ve başkaca diğer rahatsızlıklarla ilgili çalışmalarını sürdürmüşlerdir. Birçok modern klinikte, beyin güçlendirme çalışmaları EEG araçlarının beyin güçlendirme aletleriyle sürdürülmekte ve geliştirilmektedir. Halen gelişmekte olan mindball tekniği bunun en iyi örneklerinden biridir.

subliminal nedirBulgar psikiyatr Prof. Dr. Georgie Lozanov 1960’ların başından itibaren Sofya Telkin bilim Enstitüsü’nde yönetici olarak görev yapmıştır. Çalışmaları ile Amerika’da bile tanınmış ve kendisine haklı bir ün sağlamıştır. Telkin biliminin öncülerindendir.

Bugün gelinen noktaya bakıldığında beyni güçlendirme tekniklerinin arkasında 70 yıldan fazla sağlam bir bilimsel dayanak bulunmaktadır.

Geçmişte sadece bu konunun bilim adamları araştırmalar yaparken bugün gelinen noktada bir çok uzman ve bilim adamı bu konuyu araştırmaktadır. Çünkü subliminal’in diğer bilim alanlarında da uygulama sahası mevcuttur.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

 1. Ne üstün zeka, ne hayal gücü ne de her ikisi beraber, bir dahi yapmaya yeter. Sevgi, sevgi, sevgi.. İşte bu dehanın ta kendisidir. Wolfgang Amadeus Mozart

 2. Ben sahada 5 kişiyi nasıl geçecegimi değil, o beş kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm. Michael Jordan

 3. If nothing ever changed, there’d be no butterflies. Author Unknown

 4. Kitap Önerileri : Kişisel gelişim sürücü kursu

 5. hep abur cubur yiyorum.evde olduğum zaman bile dışardan yemek söylüyorum,bu telkin benim ve benim gibilere çok faydalı. almanca öğrenme

 6. Kişisel gelişim teknikleri konusunda Mümin Sekman’ı tek geçerim. portekizce ve ispanyolca arasındaki fark

 7. yaşadığımız her ortamda bizi takip eden sorun:ealem ne der…ama artık bu sorun olmaktan çıkıyor bu cd sayesinde.. rusça klavye

 8. mutluluk öğrenilebilir birşeyse okul müfredatına kişisel gelişim dersleri konulsun…. kadin tavlama

 9. EBUBEKİR ATABEK

  dişlerime bakmama rağmen genetik olarak sağlıksız olduklarını düşünüyordum ancak artık çaresiz olmadığımı anladım, sağlıklı dişler sağlıklı gülüşler için… ispanyolca öğrenme

 10. İLGÜN GÜLSÜN

  müthiş bir şey tam bana göre çalışmam gereken 10 kitap ve konu var satranc

 11. MURAT ÖZGEHAN

  Burada göz bozukluğunun derecesinin bir önemi var mıdır? ereksiyon nedir

 12. kişisel gelişim kitaplarının amk.okumak zorunda kalınca küfür ettim napiyim. japonca öğrenmek

 13. Kuantum Düşüncede İslami Motifler… https://t.co/82hsXqjP japonca

 14. çocukluğumdan beri tırnak yiyorum,çok berbat bir durum. kişisel gelişim kitapları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂