SU İÇMENİZİ SAĞLAYACAK 7 ÖNERİ

Yaz ayının gelmesiyle su ihtiyaçlarımız arttı. Gün içerisinde yeterli kadar su alıyor muyuz? Gün içerisinde almamız gereken su miktarı ne kadar? Diyetisyen ipek Agaca “Günlük Su Tüketimini Artırmak için 7 Pratik Öneri” yazısını kaleme aldı.

www.Hastane.com.tr yazarı Diyetisyen Agaca, su içmeyi unutmamak ve vücudun suyu tüketmesi için oturduğunuz masasın üstüne, kullandığınız arabanın içinde, taşıdığınız çantanın içinde SU eksik olmasın tavsiyesinde bulundu.

İşte size 7 pratik öneri

1. Her sabah işyerinize geldiğinizde su için, bu davranışı alışkanlık haline getirin.

2. Masanızın üzerinde her zaman temiz ve cam bir şişede su bulundurun.

3. Çay ve kahve çok tüketiyor, içmeden uzun süre duramıyorsanız ve yeteri kadar su da tüketmiyorsanız buna da artık bir dur demenin zamanı gelmiş.

Çay ve kahve diüretik içeceklerdir. Yani vücuttan su atımına sebep olurlar. Vücudun su kaybetmesini önlemek için de kaybedilen su miktarını yerine koymak gerekir. Çay/kahve kupanıza su koyup tüketin.

4.Su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik post-it kâğıtlar size yardımcı olacaktır. ’Su içmeyi unutma’ şeklinde notlar aldığınız post-it leri monitörünüzün üzerine, arabanızın camına yapıştırabilir, cüzdanınızın içine, vs. koyabilirsiniz.

5. Her akşam işyerinizden ayrılırken su içmeyi alışkanlık haline getirin.

6. Çantanızda minik bir şişe su bulunması acil bir durumda (toplu taşıma aracı kullanıyorsunuz, trafikte uzun süre kalma gibi durumda, vs.) oldukça faydalı olacaktır.

7. Arabanızda her ihtimale karşı en az 1 şişe içme suyu bulundurun.

Peki gün içerisinde ne kadar su tüketilmeli?

Ortalama 1, 5–2, 5 lt arasındaki su tüketimi normaldir.

Genellikle su ihtiyacımız gün içerisinde besinlerden sağladığımız enerjiye göre değişkenlik göstermektedir.

Aldığımız kalori miktarı kadar su tüketmeliyiz. (1500 kal. enerji içeren bir diyet alıyorsanız; su gereksiniminiz de ortalama 1, 5 lt. olmalıdır).

Ama tabi bu miktar yaz aylarında artış göstermektedir. Terlemenin artması ile sıvı kayıpları söz konusu olmakta olup; ½.1 lt. daha fazla su tüketilmelidir.

Kaynak: www.Hastane.com.tr

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. dikkatimi yenmeme kesinlikle yardım edicektir. mutlu ilişki

  2. en iyi kişisel gelişim kitabı kuran-ı kerim’miş. cınsel ılıskı resımlerı

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂