SINAV DÖNEMİNDE BESLENME TÜYOLARI

Diyetisyen Yeşim Çelik 11 Nisan Pazar günü yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesi “Sınav döneminde beslenme” hakkında bilgi verdi.

Sınava sayılı günler kala yoğun stres ile gelişen yeme davranış bozukluğu; beraberinde kilo kayıpları veya aşırı kilo alma, mide bulantısı, kabızlık ve baş dönmeleri gibi birçok sağlık problemine sebep olabiliyor. Bu dönemde yeterli ve dengeli bir beslenme programı uygulanırsa; hem sağlık problemlerinden korunma hem de doğru besin seçimi ile başarıyı artırmak mümkün olabilir.

Sınav öncesi dışarıda yemek yemeyin

Sınava girecek kişilerde sınav öncesi beslenmesi ve sınav günü beslenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu dönemde stres yüksek olduğu için yemek konusunda kişiler zorlanmamalıdır. Herkesin yemek alışkanlığı ve damak zevki farklı olduğundan yararlı diye bazı besinleri yemesi konusunda üzerine gidilmemeli, beslenme alışkanlıklarının dışına çıkılmamalıdır. Kişinin alışkanlığı olan daha önce yediğinde vücutta reaksiyon vermeyen besinler alınmalıdır, besin zehirlenmeleri riski olduğu için 1 gün öncesinde dışarıda yemek yenmemelidir, yenilmesi zorunlu ise mayonez, tavuk gibi çabuk bozulabilecek gıdalardan sakınılmalı, açıkta satılan gıdalar tüketilmemelidir. Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana gibi besinlerden uzak durulmalı, başarıyı olumsuz etkileyeceği için kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli mümkün olduğu kadar hafif, yağsız besinler tüketilmelidir.

C vitamini içerek bitki çaylarını tercih edin

Özellikle bu dönemde çok fazla çay, kahve ve kola içmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, geç saatlerde de uykusuzluğa, korku ve endişeye neden olur. Kolalı içeceklerde bol miktarda kafein içerir. Bunların yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları tüketmek daha doğrudur.

Stresinizi azaltıp konsantrasyonunuzu yükseltmek için bu önerilere kulak verin

 • Güne kahvaltısız başlamayın. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermektedir ki  sınav sabahı iyi bir kahvaltı ile güne  başlayan çocuklar yeterli ve dengeli bir öğün tüketirlerse  gerekli besin öğeleri ve enerji aldıkları için sınavda  daha başarılı olmaktadırlar.
 • Gün içinde  5-6 öğün yiyecek tüketin ( 2-3 saatte bir beslenmeye gayret edin)
 • Kafein içeren içecek ve yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışın (kolalı içecekler, kahve, çikolata vb),
 • Aşırı tuz ( salamura yiyecekler vb) ve şeker içeren gıdaları dikkatli tüketmeye çalışın,
 • Gaz yapıcı özelliği olan yiyeceklere dikkat edin(kurubaklagiller asitli içecekler vb)
 • Balık, ceviz, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, pekmez, maydanoz, yeşil biber, kivi, portakal, kuşburnu mutlaka haftalık ve günlük beslenmenizde yer vermeye çalışın.
 • Tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kepekli makarna, tam buğday unundan yapılmış kekler vb  ( Ölçülü olmak kaydı ile )
 • Süt, yoğurt, ayran, peynir tüketin.
 • Muz yiyin.
 • Açık havada hoşlandığınız spor ve aktiviteleri yapın.

Tatlı size kendinizi daha iyi hissettirmez

Yapılan en büyük hata beynin şeker ile çalışmasından dolayı fazla miktarda çikolata ve basit şeker içeren tatlıların tüketimidir. Beyin kandaki şekeri tüketir fakat basit karbonhidrat dediğimiz sofra şekeri ve bunu içeren gıdalar çikolata, tatlılar veya bisküviler kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz aksine kan da hipoglisemi ( Kan şekerinin düşmesi) ye sebep olmasından dolayı tüketimi önerilmez, bu yüzden beynin kan şekerini sağlayacak olan şekerler sabah tüketilecek, süt, ekmek, yulaf, meyve v.b besinlerden alınacak şekerlerdir. Bu yüzden sınav öncesi ve sınav sırasında basit karbonhidrat içeren tatlıların tüketimi yanlıştır.

Sınav sırasında yanınızda su, erik, üzüm ya da kayısı olmak üzere kuru meyve veya fındık, fıstık ve ceviz gibi yemişler bulundurabilirsiniz.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

 1. telkinler hayatımızı çok kolaylaştırıyor.

 2. Sadece ayakta durup suya bakarak denizi geçemezsiniz. Tagore

 3. Bütün mesele, büyük görünmek değil, gerçekten büyük olmaktır. Beethoven

 4. bi dönem çok kötü durumdaydım kabızlık yüzünden ama çok şükür geçti,denemekte fayda var bence.

 5. Yüksel Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. Mustafa Kemal ATATÜRK

 6. ENİS SAĞINÇ

  Evet evet evet bu soruların hepsinin cevabı evet sanırım bu telkine benim çok ihtiyacım var..

 7. @kubragunal kişisel gelişim kitaplarım sayesinde 😀 deeermişim 😀 vajinaya giriş anı

 8. uykuya dalmakta güçlük çekiyorum. sinüzoidal nedir

 9. YASİN HİLMİ

  bir satış temsilcisi olarak bu cd yi aldığımı bilen patronlarım bile şimdiden tebrik ederler beni… mp3 dönüştürücü

 10. @saribimuhribim @berfusalihoglu kisisel gelisim tatlim 🙂 birlikte olma pozisyonları

 11. artık sigarayı bırakmalıyım,nefes alamıyorum nerdeyse. zihin geliştirme

 12. METEHAN DUYGU

  Hatta kişisel gelişim kitaplarında başaramamanın umutsuzluğuna düşmeyelim diye ve mutlak suretle başarıyı kovalamaktan vaz geçmeyelim diye; mp 3.

 13. sigaradan kurtulmak isteyen arkadaşlarım kendinde o gücü bulamayınca tekrar başlıyor ama bu cd ler 21 günlük tekrarlarla sizi sigarasız hayatın MÜPTELASI yapıyor… yaşam koçu

 14. RT @sebnembozoklu: Plajda kişisel gelişim başliği altindaki dandirib.ktan kitaplara ilgi buyuk… vajina sulanması

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂