Cumartesi , Temmuz 17 2021

SİLİKOZİS HASTALARINA EMEKLİ MAAŞI

32 yaşındaki Yılmaz Dımbır’ın, SGK’ya karşı başlattığı hukuk mücadelesini kazanması sonucunda emekli maaşı bağlanması, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Zonguldak’ın çaycuma İlçesi’ne bağlı Yazı Köyü’nde oturan Yılmaz Dımbır, 1995’in Kasım ayında iş bulabilmek için gittiği İstanbul’dal’da, Kadir ve Hacı Osman Urtaç’a ait kot taşlama atölyesinde işe başladı.

Aradaki askerlik süresi hariç 7 yıl burada sigortasız çalışan Dımbır’a, 2004’te gittiği İstanbul Süreyyapaşa Kalp ve Damar hastalıkları eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ‘silikozis’ hastalığı teşhisi konuldu.

İşi bırakıp memleketi Zonguldak’a dönen evli ve 2 çocuk babası Yılmaz Dımbır, avukat Ali Osman Odabaş aracılığıyla, sigortasız çalıştığı günlerin sigortalı saydırılması ve meslek hastalığının SGK ’ca kabul edilip sosyal güvence altına alınması amacıyla, 2005 Şubat ayında Bakırköy 2’nci İş Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkeme Dımbır’ı haklı bulurken, SGK da mahkeme kararı ve hastalığa ilişkin hastane raporları doğrultusunda 565 lira iş göremezlik maaşı bağladı.

TÜMÜNE EMEKLİ MAAŞI BAĞLANACAK

Türkiye’de ilk kez alınan bu karar ile sektörde çalışan yaklaşık 15 bin kişiye örnek olan Yılmaz Dımbır’ın hukuk mücadelesi gazete ve televizyonlarda yer alınca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı harekete geçti.

Geçen hafta perşembe günü TBMM’de açıklama yapan Bakan Ömer Dinçer, kot taşlama işinde ve tozlu madenlerde çalışanlardan ‘silikozis’ hastalığına yakalananlara emeklilik maaşı bağlayacaklarını söyledi.

Bu konudaki düzenlemenin önümüzdeki günlerde TBMM’ye gönderilecek tasarının içine konulacağını belirten Bakan Dinçer, “Silikozis hastaları sosyal güvenlik kapsamına alındı.

Yasal düzenleme derhal yapılacak. Önce, kaç kişinin bu kapsamda olduğu tesbiti yapıldı. Şimdilik bin 100 civarında olduğu saptandı. Tüm hastanelerde tedavi gören kişiler esas alındı. Hastalıkları maaş bağlanması için yeterli olacak” dedi.

İSTANBUL’DA 60 KOT TAŞLAMA ATÖLYESİ VAR

İstanbul’da hâlâ 60 civarında bu şekilde çalışan kot taşlama atölyesi olduğunu ileri süren Yılmaz Dımbır sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kot taşlama işini Türkiye’ye kim getirdi? Bunlar belli.

Ama kendilerini korumasını biliyor. Bunlara hiçbirşey yapılmıyor. Buralarda çalışanlar dışarıdan gelen göçmenler, ya da doğudan gelen paraya ihtiyacı olanlar.

Bile bile çalışanlar da var. Benim arkadaşlarımın hepsi hasta durumda. Beraber çalıştığım 3 arkadaşım bu hastalıktan öldü. Doktor aileme benim için, ‘3 gün yaşamaz’ dedi.

Ben nereden bileyim o tozun beni bu hale getireceğini. Şimdi çantayla para getirseler bırak çalışmayı, yanından bile geçmem o işin. Ama iş işten geçti artık. Yapacak bir şey yok.”

‘ÖLENLERİN HAK SAHİPLERİNİ DE KAPSAMALI’

Bakanlığın bu konuda harekete geçmesinde Yılmaz Dımbır ile birlikte verdikleri hukuk mücadelesinin etkili olduğuna inandığını belirten avukat Ali Osman Odabaş şunları söyledi:

“Yaklaşık 15 bin civarında kişiyi iligilendiren bir konu. Biz uzun bir mücadele verdik bunun için. Bu düzenleme ile hastalıklarını raporla tespit ettiren işçiler böyle bir güvence şemsiyesinin altına girecekler.

Son derece mutluyuz. Ancak, bu hastalık öldürücü bir hastalık olduğu için bugüne kadar bu güvenceden yararlanamadan yaşamını yitiren çok sayıda kot taşlama işçisi var.

Onların hak sahipleri, eş ve çocuklarının da çıkacak olan yasadan yararlandırılmaları gerektiğini düşünüyoruz. İnşallah öyle bir düzenleme yapılır.”

Ersin ERCAN-Gürkay GÜNDOĞAN/ZONGULDAK (DHA)

ENGLISH

32-year-old Yilmaz Dımbır’ın, SSI initiated against the law as a result of the struggle to gain a pension attachment, prompted the Ministry of Labour and Social Security.

Writing in the village district of Zonguldak Çaycuma Dımbır sitting Yilmaz, İstanbul’dal’da going to find a job in November of 1995, and Haji Kadir Osman Urtaç’a grinding workshop of the jeans he started to work.

7-year period of military service, except in between here Dımbır’a working uninsured in 2004, went to the heart and vascular diseases, education and Research Hospital, Istanbul Süreyyapaşa ‘silicosis’ disease was diagnosed.

He is married and the father of two children to leave the job returned to his hometown of Zonguldak Dımbır Yilmaz, Ali Osman Concepcion through a lawyer, occupational disease and SSI saydırılması insured for uninsured working days ‘also in order to guarantee social acceptance, in February 2005 Bakirkoy 2nd Labour Court’ sued in the.

The court justified finding Dımbır’ı, SSI, or a court decision and 565 pounds of the disease, according to hospital reports connected disability pension.

ALL THE Pension to Connect

This decision was taken for the first time in Turkey, about 15 thousand people working in the sector with the example of when you receive the Friends Dımbır’ın legal battle in newspapers and on television, the Ministry of Labour and Social Security on the move.

Statement in Parliament on Thursday last week, the Minister Omer Dincer, denim sandblasting and dusty mines, workers ‘silicosis’ disease caught bağlayacaklarını pension, he said.

Regulation into the bill in the coming days will be sent to Parliament in this matter stating that the Minister konulacağını R., “silicosis patients were included in social security.

Regulatory done immediately. First, the determination of how many people were in this context. Currently, around 100 thousand, respectively. All were based on people treated in hospitals. Salary will be enough for Disease, “he said.

60 JEANS HAVE GRINDING WORKSHOP IN ISTANBUL

Istanbul is still around 60 employees in this way suggesting that the jeans grinding workshop Dımbır Yilmaz said: “This is Turkey, who brought the work of grinding jeans? They are certain.

But I know to protect themselves. Nothing being done to them. Here, immigrants from outside workers, or those who need the money coming from the east.

Even if there are not even employees. My friends are all sick. I work with 3 friend died of this disease. My family doctor for me, the ‘3 day lives’ he said.

How should I know that this will make me dust. Leave Now you may find the money to work in packs, even from all of that work to get around. But now the die is cast. Not a thing to do. ”

‘DIED IN RIGHTS OWNERS cover’

Ministry’s action in this regard upon passing their legal struggle with Yilmaz Dımbır effective lawyer stating that he believed that Ali Osman Concepcion said:

“About 15 thousand people a subject iligilendiren. We have a long fight for it. This arrangement is found with the disease report Registrant workers will enter the bottom of such a security umbrella.

Extremely pleased. However, this disease is a fatal disease so far this assurance yararlanamadan jeans grinding a large number of workers who lost their lives there.

Their rights holders, their spouses and their children will also think the law should yararlandırılmaları. I hope it made an arrangement. ”

Ersin ERCAN-Gürkay GÜNDOĞAN / ZONGULDAK (DHA)

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

 1. Otobüste bile görüyorum artık, gençlerde daha çok. Stres etken herhalde. Çok kötü ve acı verici birşey. Nerdeyse tırnak kalmamış, Bu CD lerle çözülürse ne mutlu..

 2. çağın mucizesi bence bu teknoloji.

 3. Asla umutsuzluğa düşmeyin ama eğer düşerseniz, umutsuzca çalışmaya devam edin. Edmund Burke

 4. Sevgiye karşılık… https://t.co/JtKdbNn3

 5. evet işte bunu almam lazım. beyin

 6. Bu mp3ü çok merak ediyorum. Sorunsuz diyebileceğim bir ilişkim var,erkek arkadaşım da ben de mutsuz değiliz ancak zaman geçtikçe bir şeyler monotonlaşmaya başladı. Birlikte daha az vakit geçirip günlük hayatın koşturmacası içinde birbirimizi bulmakta zorlanıyoruz. Bu telkinin ilişkimiz açısından çok yararlı olabileceğine inanıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkürler ingilizce sözlük

 7. DENİZHAN NAZLIM

  Bu surecin icindekilerden “Sahaya yansıtmadan nasıl şike yapılır?” kişisel gelisim kitabini yazmalarini bekliyorum italyanca öğrenmek

 8. Kendine güven mutlu bir hayatın başlıca anahtarıdır. Bazı yaşam şartlarından dolayı özgüveni eksik ve yetersiz bir kişilik geliştiriyor olabiliriz. bu durumdan kurtulmak ve kendine güven bir karaktere sahip olmak için bu telkini dinlemekte fayda olduğunu düşünüyorum. guvenmek

 9. BERKEHAN EMRAH

  Evet işte türk insanını asırlardır süre gelen problemi Kadın Tavlama! Kadın avsıcı olmak isteyenlere özel bir set. paraçevirme

 10. Her işte en çok ihtiyaç duyulan şey: yaratıcılık. Eğer yaratıysan bir kariyerin vardır , ama monoton işe gidip geliyorsan kariyer hayaldir. lubrikasyon

 11. bazen değiştirmek gerek karşı tarafı, değişmesini istediğiniz erkek arkadaşlarınıza hediye etmelisiniz bu cd yi kilo vermek istiyorum

 12. IQ bilinçaltı cdleriyle nasıl üste çıkar?Kaç puanlık bir çıkış olabilir. Rehber öğretmenim,hafif düzey engeli olan öğrencilere faydası olur mu?En kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim.Teşekkürler. bulgarca öğren

 13. selamlar sizinle eğitim programında tanıştım çok etkilendim size bir sorum olacak bu cd’ler kulaklıkla dınlenebiliyor mu? kişisel gelişim kitapları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂