Perşembe , Temmuz 29 2021

SİGARANIN RADYO-ZEHİRLİLİK ÖZELLİĞİ

 

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) yayınlarından derlenen bilgilere göre, sigaranın pek çok zararından biri de içindeki radyoaktif maddelerin soluma yoluyla insan vücuduna alınmasından kaynaklanıyor.

Sigara içilen kapalı mekanlarda havadaki partiküllerin ana kaynağı sigara olarak gösteriliyor ve bu partiküllerin çoğu da kanserojen.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre akciğer kanserine yakalanma olasılığı, günde 1-9 adet sigara içilmesiyle 4,6 kat, 10-19 adet sigara içilmesiyle 7,5 kat, 20-39 adet sigara içilmesiyle 13,1 kat ve 40 sigaranın üzerinde bir tüketimde ise 16,6 kat artıyor. Yani günde 2 paket sigara içen bir kişinin içmeyene oranla 16 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma olasılığına sahip bulunuyor.

Günde 1-9 adet sigara içiminin sonucu kansere yakalanma riskinin Japonya’da atılan atom bombasına maruz kalanların sadece yüzde 1’inden azının almış olduğu 3 sivertlik (Sv) bir dozun neden olacağı riske eşdeğer olduğu belirtiliyor. Söz konusu dozun ancak 10 bin adet göğüs röntgen filmi çekilmesiyle alınabilen çok yüksek bir doz olduğuna da dikkat çekiliyor.

Günde iki paket sigara içen birinin akciğer kanserine yakalanma riskine eşdeğer risk oluşturan atom bombası dozunun da anında öldürücü olduğu belirtiliyor.

Bilimadamları tarafından yapılan araştırmalara göre, günde 2 paket sigara içenlerin sadece Po-210’dan 25 yılda 2 Sv’lik (ortalama 80 milisivert (mSv)/yıl) önemli bir doz alabileceğini belirtiyorlar. Bir radyasyon işçisinin maruz kalabileceği izin verilen en büyük doz değeri ise 20 mSv/yıl.

Araştırmalara göre, ABD’de velilerin sigara içmesi yüzünden yılda 6 bin 200 çocuk ölüyor, hastalanan çocuklar için her yıl 4,6 milyar dolar düzeyinde tıbbi harcama yapılıyor. Bu nedenle ABD’de birçok eyalette çocuklu evlerde sigara içme yasağının getirilmesi gündemde bulunuyor.

Radyo-zehirlilik

Sigara içiminin kimyasal zehirliliğinden çok radyo-zehirliliğinin daha etkili olduğu da bilimsel araştırmalarla saptanmış durumda.

Sigaradaki radyonüklitlerden en zararlısı, sigaranın yaklaşık 600-650 derecelik alev sıcaklığında tamamen buharlaşan polonyum-210 (Po 210) isimli bir madde.

Filtreli sigaralar ve porositesi yüksek sigara kağıtları, sigara içilmesi sırasında oksijen miktarını artırıp tütünde tam yanmayı sağlayarak sigaranın alev sıcaklığını artırdığından toryum, uranyum ve potasyum gibi buharlaşma sıcaklığı yüksek diğer radyonüklitlerin de buharlaşarak ciğerlere alınmasına neden oluyor.

Sigara içen bir insan sadece potasyumdan yaklaşık 35-40 Bekerellik (Bq) bir radyasyona maruz kalıyor. Bu da yaklaşık yılda 0,1 milisivertlik (mSv) önemli bir radyasyona maruz kalındığının göstergesi.

Sigaradaki radyasyon sadece potasyumdan gelen radyasyonla da sınırlı değil. Bunun yanında toryum, uranyum ve en önemlisi polonyum-210 radyonüklitlerindengelen radyo-zehirliliğin de mutlaka incelenmesi gerektiği ifade ediliyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

19 yorumlar

 1. Egzersiz yapıyoruz belki ama ne kadar düzenli ve sistemli oluyor. Bir gün yapılıyor on gün yapılmıyor. Bu telkin egzersizi hayatımızın bir parçası haline dönüştürcektir.

 2. Bütün dünyayı değiştirmene gerek yok, sadece kendini değiştir ve tüm dünyayı değiştirmeye başlamış olacaksın. Çünkü sen dünyanın bir parçasısın. Tek bir insan bile değişse, bu değişim binlerce insana ulaşacak. Tamamen yeni bir insanlık türünün doğmasına sebep olacak bir devrim için tetikleyici olacaksın. Osho

 3. Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulabilirsin. Platon

 4. IF YOU CAN DREAM IT, YOU CAN DO IT. Walt Disney

 5. her ilişki mutlu olmak ister ve mutluluğu isteyen her kişi de bu sete ihtiyaç duyar, hemen dinlemeliyim… vajinal fitiller

 6. Oysa tek dilekti mutluluk diyenler için bir set ilk önce kendimle deneyeceğim italyanca öğrenmek

 7. Yemek kültürü günden güne değişmektedir. Bu durum insanların metabolizmasında geri dönüşü olmayan hasarlar vermektedir. Bu telkin bu sorunun önüne geçmektedir. iş hayatında ilişkiler

 8. AYKUT KURULTAY

  Geçmiş geçmişte kalmıştır demek kolay olsada onu adı gibi geçmişte bırakmak ve geçmişten özgürleşmek kolay olmuyor. Bu telkini çok sevdim ben. Geçmişte yaşanmış bütün kötü deneyimlerden özgürleşmek “MÜKEMMEL” olur. subliminal photos

 9. MERİÇ NİGAR

  Beynimizin istemesini sağlarsak gerçekleşeceğini düşünüyorum.. romence sozluk

 10. Milyoner seti aldım. Bakalım bi milyoner gibi düşünebilecekmiyim:) Bugün başlıyorum seansa kelime oyunu nasıl oynanır

 11. NEVGÜL ÖNSEL

  her yolu deneyip başarılı olamayanların denemesi gerek. bir insan değerinde bence bu. lehçe nedir

 12. RT @egemenergel: Ulkedeki beyaz yakalilarin %90 i kuantumu kisisel gelisim bişisi saniyor business competition

 13. Stresli insanlar için tavsiye ettiğim beğendiğim setlerden biri kişisel gelişimin ilk adımları.. iş hayatında motivasyon

 14. eşimizin bize ilgi göstermesi için hangi cd iyi olur acaba .bu cd lerin bir kataloğu yok mukafam karıştı çok çeşit var hizli

 15. yaratıcılık çok önemli. bunu geliştirmeye faydası olacak herşey denenmeli koitus nedir

 16. HÜRAY ATABEY

  neden hamile bayanlar kullanmamalı acaba? korece doğum günün kutlu olsun ne demek

 17. BARIŞHAN SERTAÇ

  çok güzel mesajlar var mesajları okuyunca hepsinden alasım geldi etkili dua

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂