SGK’DAN SÖZLEŞME İLE İLGİLİ AÇIKLAMA!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kurumca, eczanelerle sözleşme yapmak amacıyla ”Sosyal Güvenlik Kurumu-Eczane İlaç Temin Sözleşmesi” hazırlandığını, eczanelerin, yapılan bildirim süresi içerisinde bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden sözleşmelerini yenileyebileceklerini bildirdi.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, SGK ile TEB arasında 19 Ocak 2009’da imzalanarak 1 Şubat 2009’da yürürlüğe giren SGK kapsamındaki kişilerin TEB üyesi eczanelerden ilaç teminine ilişkin protokolün fesih edilmesine yönelik gerekli işlemlerin başlatıldığına işaret edildi. Bu kararla, ilaç fiyatlarının düşmesi sebebiyle karlarının azalması endişesi taşıyan eczanelerin durumunun göz önüne alındığı ve TEB’e sözleşme bedeli ödeme ve anlaşma karşılığı aylık aidat verme yükümlülüğünden kaynaklanan maliyetlerin kaldırılmasının amaçlandığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Fesih işlemleri tamamlanana kadar, eczanelerin reçete karşılayarak Kurumumuza fatura etmesi işlemlerinde herhangi bir farklılık yaşanmayacak ve hazırlanan yeni sözleşmeyi belirlenen süre içerisinde imzalayan eczanelerden, hizmet satın alınmasına devam edilecektir.

Kurumumuzca, eczanelerle sözleşme yapmak amacıyla ‘Sosyal Güvenlik Kurumu-Eczane İlaç Temin Sözleşmesi’ hazırlanmıştır. Eczaneler, yapılan bildirim süresi içerisinde bağlı bulundukları Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde sözleşmelerini yenileyebileceklerdir. Sözleşmesini yenileyen eczanenin provizyon ekranları bu süre bitiminde kapatılmayacak ilaç temin etmeye (reçete karşılamaya) kesintisiz devam edecektir.

TEB’in kuruluş yasasından gelen tip sözleşmeleri ücreti karşılığında dağıtma hakkı bulunmakta olup, Kurumumuz tarafından ücretin düşük tutulması taleplerine rağmen bu hak gerekçe gösterilerek eczanelere sözleşmelerin, önceki yıllara göre misliyle fazla ücret karşılığında satıldığı bilinmektedir. Kurumumuz ile sözleşme yapılması esnasında ise eczanelerden bu şekilde bir tahsilat yapılmayacaktır. Gerek eczacılarımızın gerekse vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için tüm çalışmalar tamamlanmıştır.”

17.12.2009
Kaynak : AA

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. Bir yerde yaşam varsa orada umut da vardır. Marcus Tullius Cicero

  2. Eğer mutsuz olmayı bırakırsan kendini çok yalnız hissedersin… En yakın dostunu kaybetmiş gibi… İnsan onunla evlenmiştir ve yaşamın boyunca mutsuzluğunla evli kalmışsındır… Artık ondan boşanma vakti gelmiştir… Ben buna, “büyük cesaret” diyorum… Mutsuzluktan boşanmak; insan zihninin en eski alışkanlığını, en uzun süreli yoldaşını kaybetmesi. Osho

  3. İnsanlar önce para kazanmak için sağlıklarını, sonra da sağlıklarını kazanmak için paralarını verirler. Goethe

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by