Pazartesi , Mayıs 10 2021

SEMİZOTUNUN FAYDALARI VE SEMİZOTU BESİN DEĞERİ

Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.

Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor

Semizotu, en çok 30 cm. kadar boylanabilen bir ya da çokyıllık otsu bir bitkidir. Yuvarlağa yakın oval biçimli, yeşil renkli etli ve sulu yaprakları vardır. Bu yapraklar ile yine etli ve sulu olan yaprak sapları yenilir.

Bitkinin küçük çiçekleri genellikle sarı, bazen eflatun, pembe ya da kırmızı renkli olur. Erselik özellikler taşıyan çiçeklerinin döllenmesiyle olgunlaşan küçük kapsül durumundaki meyvelerinin içinde çok sayıda siyah renkli minik tohum bulunur. Kültür çeşitlerinin yaprakları daha irice ve yabanilerininki küçük olan semizotunun kıymalı ve pirinçli yemeği yapılır. Ayrıca semizotu yapraklan, çiğ olarak öylece ya da salatalara katılarak yenilir.

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. taze semizotunun besin değerleri şunlardır: 32 kalori; 2 gr. protein; 3,8 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,4 gr. yağ; 1,4 gr. lif: 4 mgr. fosfor; 40 mgr. kalsiyum; 0,2 mgr. demir; 80 mgr. sodyum; 45 mgr. potasyum; 180 IU A vitamini; 0,04 mgr. B1 vitamini; 0,03 mgr. B2 vitamini; 0,03 mgr. B6 vitamini ve 8 mgr. C vitamini.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda sayılan besin değerlerinin yanı sıra;

* Semizotu, içerdiği yüksek oranlı lifiyle peklik (kabızlık) çekenlere iyi gelir.

* Yaşlı, hasta ve diyet yapan kişiler için çok uygun bir sebzedir.

* Semizotunun içerdiği omega 3 doymamış yağlar, balıklarınkiyle kıyaslanabilecek düzeydedir: Geleneksel olarak gut hastalığına, baş ağrısı ve bedendeki diğer ağrılara iyi geldiğine inanılmaktadır. Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar, semizotunun sağlığa yararlı bu etkisinin varlığını doğrulamaktadır.

* Semizotunun, kanama hastalıklarında ve peklikte çok faydalı olduğunu kaydeden uzmanlar, kanı temizlediğini, bol idrar söktürdüğünü, kanı, üre ve benzeri pisliklerinden temizlediğini, sinir krizleri ve beyin yorgunluğunu geçirdiğini, böbrekteki kum ve taşı döktüğünü bildiriyor.

* Semizotunun, şeker hastalarının susuzluğunu azalttığını, şişmanlara kilo verdirdiğini belirten uzmanlar, semizotu, yeşil salata olarak yenirse faydasının fazla olduğunu ifade ediyor.

Sayılan bütün bu etkileri için semizotu, diyete katılıp bolca yenilmelidir.

ENGLİSH

the benefits of purslane

Purslane’s disease and bleeding, constipation is a very useful record of the experts, clean blood that has plenty of diuretic, blood, and produce clear and so is their mess, nervous crisis, and the brain to have fatigue, kidney and move the sand is poured reporting.

Purslane that reduces thirst of diabetes, the weight is fat indicating specialists, purslane, green salad, you eat as much of the benefit is expressed as

Purslane, most 30 cm. one or a herbaceous plant of any size up to çokyıllık. Round to the nearest oval-shaped, green colored leaves are fleshy and juicy. This leaves the meaty and juicy and is eaten in the petiole.

Small yellow flowers of the plant are often, sometimes magenta, pink or red color is. Hermaphrodite flowers with features efflorescent by fertilization of fruit in small capsules in many cases the tiny black seeds are available. Cultural variations in the leaves of purslane as a largish small and wild food is made with pork and rice. Also purslane leaf, raw in salads or as a way to win by participating. 

NUTRUTİON VALUES

100 gr. nutritional value of fresh purslane are: 32 calories, 2 gr. protein, 3.8 gr. carbohydrates, 0 cholesterol, 0.4 gr. oil; 1.4 gr. fiber: 4 mgr. phosphorus, 40 mgr. calcium, 0.2 mgr. iron, 80 mgr. sodium, 45 mgr. potassium, 180 IU of vitamin A; 0.04 mgr. Vitamin B1; 0.03 mgr. Vitamin B2; 0.03 mgr. Vitamin B6 and 8 mgr. Vitamin C.

Our HEALTH BENEFITS

Above as well as nutritional value;

* Purslane, its high rate of life constipation (constipation) to take a good income.

* Old, sick and a vegetable diet is very suitable for people who do.

* Within the context of the omega 3 unsaturated fatty purslane, fish at levels that can be compared: Traditionally the gut disease, headache and other pains in the body is believed to come good. Today, the scientific research, purslane confirm the existence of a health benefit to this effect.

* Purslane the stoppage of bleeding and the disease it is useful saving experts, blood is clean, abundant is diuretic, blood, and produce clear and so is their mess, nervous crisis, and the brain to have fatigue, kidney and move the sand is poured reporting.

* Purslane that reduces thirst of diabetes, the weight is fat indicating specialists, purslane, green salad, you eat as much as the benefits are expressed.

All these effects for the number of purslane, diet and lots of participation to be defeated.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

11 yorumlar

  1. Bir işe girişmek için iyi bir gerekçemiz yoksa, ona başlamamak için iyi bir nedenimiz var demektir. W. Scott

  2. Kelimelerin gücünü bilmeden, insanı anlamak imkansızdır. Konfüçyüs

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂