SBS SINAVI KALKIYOR!

4+4+4 şeklinde eğitimi kademelendiren yasa teklifinin komisyondaki görüşmelerinde SBS sisteminin kaldırılacağı ortaya çıktı. Bakan Dinçer, “Öğrencileri seçme esasına dayalı sistem doğru değil” dedi.

Kesintisiz eğitimi, 4+4+4 olarak 12 yılda kademelendiren yasa teklifinin TBMM Milli Eğitim Komisyonu’ndaki görüşmelerinde ilköğretimden ortaöğretime geçişte uygulanan SBS sisteminin kaldırılacağı da ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğrencileri seçme esasına dayalı sistemi doğru bulmadığını, bunun değiştirilebileceğini belirterek, “Bundan sınavı kaldıracağız anlamı çıkmaz. Çocukların öngörülen kazanımları elde edip etmediklerini görmek, okullarımızın başarısını ve eğitimin niteliğini geliştirip gelişmediğini görmek için bunu sağlayacak sınavlara her zaman ihtiyaç duyulabilir” dedi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda dün görüşülen teklif çerçevesinde yine önemli bir gelişme yaşandı. Milli Eğitim Bakanlığı’nda yürütülen taslak çalışmaya göre, eğitimde köklü değişikliğe yol açacak yeni sistemin yürürlüğe girmesiyle birlikte okul türleri azaltılacak.
Genel lise, fen lisesi, anadolu öğretmen lisesi, sosyal bilimler lisesi, güzelsanatlar ve spor liseleri tek çatı altında “lise” olarak birleştirilecek. Sistemde meslek ve anadolu liseleri bulunacak.

SBS yerine testler geliyor
İlköğretim 1. kademenin ardından mesleğe yönelik olarak ilköğretim 2. kademede zorunlu derslerin yanı sıra seçmeli dersler alacak olan öğrencilerin ortaöğretime geçişleri farklı ölçme sistemleriyle yapılacak.
Böylece, yeni sistem kapsamında liselere farklı sınavlarla girilecek. Böylece SBS kaldırılacak, bunun yerine sınavlardan farklı olarak öğrencinin bilgi ve becerisini ölçen “seviye belirleme testleri” uygulanacak.
Ölçme ve değerlendirme testleri, ilköğretim 2. kademeden sonra liseye geçişte yapılacak. İlköğretim 1. kademenin ardından meslek seçimine yönelik ders alacak öğrenciler, 5-6-7 ve 8. sınıfta sınavlara tabi tutulmayacak. Öğrenciler 8. sınıf sonunda mesleğe yönelik aldıkları eğitimleri doğrultusunda kendileri için belirlenen “testlere” katılacak. Liselere girişte; testlerin yanı sıra ders notları, öğretmenin görüşü, rehberlik yönlendirmesi ve ailelerin görüşü de etkin olacak.

Müfredat değişecek
İlköğretim 1. kademeye “60 ayını dolduran” çocukların başlamasını öngören teklif, bu haliyle yasalaşırsa MEB müfredat değişikliğine gidecek. 72 aylık çocuklar için hazırlanan 1. sınıf içeriği 60 aylık çocuklara göre yeniden düzenlenecek.
Dinçer: Seçme sınavı yanlış

TBMM Milli Eğitim Komisyonu’na verilen arada, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ömer Dinçer, sınav sistemlerinin tartışılması gerektiğini belirterek, teklifte buna yönelik bir düzenlemenin yer almadığını söyledi.
Dinçer, “Eğitim sisteminin bir parçası olan yapısal düzenleme yapıyor. Zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkarttığımız için onu kademeli hale getiriyoruz” dedi.Öğrencileri seçme esasına dayalı bir sistemi doğru bulmadıklarını kaydeden Dinçer, bunun değiştirileceğini daha önce de yaptığı açıklamalarda dile getirdiğini söyledi.
Dinçer, şunları kaydetti: “Bundan, sınavı kaldıracağız anlamı çıkmaz. Öğrenciyi seçme esasına dayalı sınav sistemi yapmak istemiyoruz ama bir feed back (geri dönüş) mekanizması sağlamak üzere, çocukların öngörülen kazanımları elde edip etmediklerini görmek, okullarımızın başarısını ve eğitimin niteliğini geliştirip gelişmediğini görmek için bunu sağlayacak sınavlara her zaman ihtiyaç duyulabilir.”

Dershane yerine müfredat
İlköğretim 1. kademenin ardından 2. kademeye geçişte sınav uygulanmayacağını belirten Dinçer, öğrencileri dershanelere yönlendiren bir sınav yerine müfredat üzerinden kazanımlarını ölçen bir sınav sistemi düşünülebileceğini söyledi.
Dinçer, “Bir sınav kalkacak, bir sınav oluşturulacak gibi bakmaya gerek yok. Sadece mevcut sınavların içeriğini, tarzını ve sonuçlarını değiştirerek bile mevcut sınavlarla bile bunu yapmak mümkün” dedi.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

13 yorumlar

  1. bilinçaltı tekniği ile sigarayı bırakan bir arkadaşım mevcut… bu konuda da her şey beyinde bitiyor..

  2. NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE! Mustafa Kemal ATATÜRK

  3. HİLMİ SİNE-M

    Bir günde birkaç defa dinlemek 21 günlük sürecin azalmasını sağlar mı? (En kısa sürede sonuç almak istiyorum da.) zihin haritası nedir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂