Ana Sayfa / İletişim / Sağlıklı İletişimi Engelleyen Sözcük…

Sağlıklı İletişimi Engelleyen Sözcük…

”Ama” Sözcüğünü Kullanmadan iletişim Kurabilirmisiniz?

“Ama” sözcüğü, kendinden önce söylenen her cümleyle çelişse ve onları olumsuz cümleleler haline getirse de,genelde  doğru olan bir şeyi ifade etmek için kullanılır. 

İnsanların  başarı arayışında önemli olan bir çok kriter yanında  iletişim kurma becerisi önemli yer tutar. İster işyerinizde olsun, ister özel hayatınızda ya da  sosyal çevrenizde olsun, her gün temas kurduğunuz insanlarla yüksek kalitede  iletişim kurmayı beceremezseniz başarılı olamazsınız.

En iyi ve kaliteli iletişim kuranlar, en başarılı olan kişilerdir. Zayıf ve negatif  iletişim, başkalarının algılama, anlama ve size tepki verme biçimlerini etkiler. Günlük diyaloglarınızda “ama” sözcüğünü sürekli  kullanan biriyseniz, bu, çift taraflı kılıç etkisi yapar ve başkalarının gözünde aşağıdakilerden biri olarak görünmenize neden olur.

”Ama” sözcüğünü yanlış kullanmanız durumunda karşılacağınız ilk durum.

“Ama” sözcüğünü aşağıdaki örneklerde gösterildiği gibi kullandığınızda, kendinizle çelişir ve işini yapmayıp bahane uyduran kişi durumuna düşme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Profesyonel ya da kişisel yaşamınızda kullanmış olabileceğiniz örneklerden bazıları şöyledir:
“Toplantıya zamanında gelecektim; ama saati kaçırdım.”
“Daha başarılı olmayı isterdim; ama bir üniversiteye ya da koleje gitme şansım hiç olmadı.”
“Daha zayıf ve formda olmayı isterdim; ama egzersiz yapacak zamanım yok.”

Sanırım, ne demek istediğimi anladınız. Başarılı, motive ve kararlı görünmek isteyen biri olarak, başkalarının nezdinde sürekli bahane uyduran biri izlenimi vermek istemezsiniz.

“Ama” sözcüğünün yanlış kullanımından kaynaklanan iki numaralı anlam…

“Ama” sözcüğünü aşağıdaki örneklerde olduğu gibi kullandığınızda, olumsuz görünen ve konuşan biri olarak algılanmanıza neden olabilir. İnsanların sizin için çalıştıkları ya da size rapor ettikleri bir pozisyondaysanız, bu durum, elbette ekibinizin moralini bozacak ve onları yetkisiz kılacaktır.

Örnek:
“Sunumunu beğendim; ama bunu daha önce hiç yapmadık.”
“İlerleme kaydettik; ama hâlâ sayıca eksiğiz.”
“Hediye için teşekkür ederim; ama bu rengi sevmem.”
Şu anda aklınıza şöyle bir soru gelebilir : “Peki ama,(bakın yine ama’yı kullandık) ,beni bahane uyduran biri gibi göstermemesi ya da olumsuz biri gibi algılanmamak için hangi sözcüğü kullanmalıyım?”

Her anlamdan birer örnek alıp olumlu, güçlü ve proaktif yaklaşımı örnekleyelim.
“Toplantıya zamanında gelecektim ve saati kaçırdığım için özür dilerim. Bu andan itibaren toplantıya zamanında gelme konusunda daha dikkat edeceğim.”
“Sunumunu beğendim ve böyle bir şeyi daha önce hiç yapmadık. Başarılı olmak için gerekli tüm kaynaklara sahip olabilmek üzere birlikte çalışalım.”

Olumlu sözcük “ve” yi kullanarak ve takip eden diyalogu dikkatle seçerek, olumsuz bir durumu olumluya çevirebilirsiniz.

Şu söz aslında konuyu en kısa şekilde özetliyor; “Yaptığınız her eylem, ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, yaşamda yaptığınız her şeyi tanımlar.” Tanıdığınız başarılı insanlara bakın ve iletişim kurma biçimlerini inceleyin. Başarı formüllerinin, kullandıkları sözcükler ve tonlama olduğunu göreceksiniz. Hemen bugünden  harekete geçer  ve büyük “ama”larınızdan kurtulabilirseniz,olumlu iletişim kuran biri olarak bilinirsizni ve başarılı olma yolunda bir adım öne geçersiniz. 

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

15 yorumlar

  1. Dünya, sen var olduğun için vardır. Dünya yaşıyor, çünkü sen yaşıyorsun. Dreamer

  2. Yirmi dört makamda çalgı çalan çalgıcıya, dinleyen yoksa çalgısı yük olur. Aklına ne yanık bir nağme gelir, ne de on parmağını çalgı çalarken oynatası gelir. Mevlana

  3. Burada matematik bilgisinin seviyesi önem taşıyor mu?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.