Cumartesi , Haziran 19 2021

SAÇ EKİMİ VE YÖNTEMLERİ

Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin verici bölgeden genellikle başın arkasından alınarak incelmiş ya da tamamen açılmış bölgeye taşınması işlemidir. Çağdaş cerrahi teknolojileri sayesinde saç ekimi ile son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir. Bu sayede saç kaybına bağlı kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma saç nakli ile düzeltilerek bireyin kendini daha güçlü hissetmesi sağlanabilmektedir.

Kimler saç ektirebilir?

Saç ekimi cerrahisine uygun adaylar, başının yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu kişilerde FUT ve FUE yontemlerinin her ikiside kullanılabilir. Saç ekimi operasyonun uygun bir diğer aday grubu ise göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarta sağlıklı kıl olanlardır. Bu kişilerde kullanılan saç ekimi yöntemi FUE dir. Modern tekniklerin saç ekimi cerrahisinin geliştirmesi ile birçok erkek geçmişte saç nakli cerrahisine uygun aday değilken bugün uygun aday haline gelmiştir. Büyük graftların kullanımı ile oluşturulan doğal olmayan görüntüler yerlerini, küçük boyuttaki graftların kullanımı ile doğal görünümlere bırakmış ve gelişen yeni aletler ile birlikte her kişiye uygun doğal saç görünümünü gerçekleştirme olanağını sağlanmıştır.

Donor dominant (baskın verici) olarak adlandırılan başın yan ve arka bölgelerindeki ( vertex ) saçlar hayat boyu uzamaya devam eder ve dökülmezler. Bu saçların saçsız bölgeye nakledilmesi uzama veya dökülmeme yeteneklerini değiştirmez. Diğer bir tanımlama ile saç köklerinin dökülmesi veya dökülmemesi bulunduğu yerin özelliğine bağlı değil tamamen kendi genetik özelliğine bağlıdır.

Kimler Saç Ektiremez?

Saç nakli her yasta uygulanabilir. Bununla birlikte ameliyat yoluyla uygulanan saç nakli, şeker hastalığı, tansiyon hastalığı, diyaliz gerektiren böbrek rahatsızlığı, karaciger ya da agır kalp hastalığı olan kişilere uygulanamaz.

Saç Ekimi Operasyonu ağrı hissi verir mi?

Operasyon esnasında lokal anestezi yapıldığı için ağrı duyulmaz. Lokal anastezinin etkisi bir gun sonra geçtiğinde ağrı kesici kullanmaya gerek yoktur.

Saç Nakli sonrasında nasıl bir bakım yapmak gerekir?

Saç operasyonundan sonra yara kabukları dökülene kadar saç yıkamalarına dikkat etmek gerekir. Yıkama esnasında şampuan saçın her bölgesine eşit miktarda yayılır ve bastırmadan hafif dokunuşlarla saç derisine masaj yapılarak uygulanır.

Saç ekimi Operasyonunun yan etkisi var mıdır?

Kanama, infeksiyon, kist oluşumu, saç büyümemesi ve yara izi gibi saç naklinin istenmeyen yan etkileri oldukça nadir görülür. Modern saç nakli cerrahisi rahat ve kolaydır, sonuçları ise mükemmeldir. Ömür boyu devam edebilen bir süreç olan saç dökülmesi erkeklerin çoğunda (erkeklik hormonlarından dolayı) 40-45 yaşına kadar oluşur. Bu yaştan sonraki yaşlanma sürecinde kafada bulunan tüm saçlar incelir. Modern teknikler ile daha fazla sayıda saç nakli daha az sayıda işlem ile gerçekleştirilebilmektedir.

Saç ekimi operasyonlarında yaşın etkisi var mıdır ?

– Saç ekimi operasyonlarında yaştan öte saç dökülmesinin biçimi önemlidir. Eğer başın üst kısmından bakıldığında saç derisi rahat görülür bir hale geldiyse, normal olan saç yoğunluğunun yüzde ellisinin kaybolduğu görülmektedir. Saç yoğunluğunun azalmasına etkili tedavilerden bir taneside saç ekimi yaptırmaktır.

– Saç dökülmesinin bitip bitmediği veya devam ettiği yaşla alakalı olabilir. Erkek tipi saç dökülmeleri yaşam boyunca sürer ama belirli bir yaştan sonra bu dökülme tamamen azalır. Bu yüzden erken yaşta saç ektirenlerin ikinci ve üçüncü seanslarıda yaptırabileceklerini de unutmamak gerekir. Gençken saç ekimi yaptıran bir çok kişide ikinci seans saç ekimi gözlenmektedir.

Saç ekimine uygunmusunuz ?

Fue yöntemi ile saç ekimi operasyonlarının gerçekleştirilebilmesi için kişinin belirli bir saç yoğunluğuna sahip olması gerekir. Baş kısmının yan ve arka kısmında belirli bir oranda saç olmalıdır. Tabiki gelişen teknoloji ve kullanılan yeni aletlerle, büyük yerine daha küçük greftlerle işlem yapılarak daha doğal sonuçlara kavuşmak mümkün. Eskiden saç ekimine uygun olmayan bir çok kişi bu yeniliklerle saç ekimine uygun birer aday haline gelebilmektedir.

Fue yöntemi ile saç ekimi operasyonlarının gerçekleştirilebilmesi için kişinin belirli bir saç yoğunluğuna sahip olması gerekir. Baş kısmının yan ve arka kısmında belirli bir oranda saç olmalıdır.

Tabiki gelişen teknoloji ve kullanılan yeni aletlerle, büyük yerine daha küçük greftlerle işlem yapılarak daha doğal sonuçlara kavuşmak mümkün. Eskiden saç ekimine uygun olmayan bir çok kişi bu yeniliklerle saç ekimine uygun birer aday haline gelebilmektedir.

Saç yoğunluğunun önemi

Saç ekilecek olan bölgeye uygulanacak olan ekim sayısı verici bölgeden alınan greftlerin yoğunluğuna bağlıdır.Saç seyrekliği ne kadar az ise saç ekimi yapılacak olan bölgeye yaklaşık 65 greft ekim yapılır.

Saç ekilecek olan bölgeye uygulanacak olan ekim sayısı verici bölgeden alınan greftlerin yoğunluğuna bağlıdır.Saç seyrekliği ne kadar az ise saç ekimi yapılacak olan bölgeye yaklaşık 65 greft ekim yapılır.

Normal olarak santimetrekarede 90 santimetrekare greft arasında olmalıdır.Doğal bir sonuca ulaşabilmek için saç ekimi cerrahının iyi bir hesaplama yapmalıdır.Tabiki her saç yapısı ve cerrahın farklılığı sonuçları değiştirebilir.

Saç ekimi operasyonlarında sonuç müşterinin beklentisini yapılacak olan işlem ile birlikte sonuca ulaştırabilmektir.Kiminin beklentileri yüksektir fakat verici bölgesi uygun değildir.Kimiside azcık bir bölgeyi kurtararak kendini mutlu hissedebilir.

Saç ekimi sonrası bakım ve dikkat edilmesi gerekenler?

Yeni nakledilmiş saç kökleri dışarıdan gelebilecek en küçük etkene karşı son derece korumasızdır.Bu nedenle ekilen saçların korunması bu dönemde saç ektirme işleminin verimliği açısından önemli ve hassas bir konudur.Saç ektirme operasyonu geçiren hastanın ilk üç gün içinde kesinlikle saçlarını suyla temas ettirmemesi ve kozmetik ürünler kullanmaması gerekiyor. Üçüncü günden sonra saç ekiminin yapıldığı kliniğe gidilmeli ve uzman kişilerin gözetimi altında ilk yıkama yapılmalı. On beş günden sonra kişi kendisi yıkama yapabilir.• Saç naklinin yapıldığı bölgelerdeki açılmış olan deliklerden nokta şeklinde ince kan sızıntıları olacaktır. Bu sızıntılar kuruduktan sonra kabuklanır ve yara şeklini alır. Kesinlikle kabukların yolunmaması gerekiyor. Aksi takdirde ekilen kökler tekrar sökülür ve olumlu sonuç elde edilmez. Tam tersi bu kabuklanmalar ekilen saç köklerinin içine hapsedilerek dış etkenlere karşı korunmasını sağlar. • Saç ekimi yaptırdıktan sonra 1 ay süreyle spor yapılmamalı deniz, havuz, sauna ve solariuma girilmemeli.• Gün ışığından ve sıcaktan korumak için ilk günden itibaren şapka kullanılabilir.• Saç ekim operasyonundan sonra ilk bir hafta sırt üstü yatılmalı ve ekim yapılmış bölgeyi yastığa koymamaya özen göstermek gerekir.

Yeni nakledilmiş saç kökleri dışarıdan gelebilecek en küçük etkene karşı son derece korumasızdır. Bu nedenle ekilen saçların korunması bu dönemde saç ektirme işleminin verimliği açısından önemli ve hassas bir konudur.

Günümüzde Saç Ekimi

Dünyada ve Türkiye’de günümüzün en önemli sorunlarındandır saç dökülmesi.Saç dökülmesi erkeklerde çok daha fazla rastlanan bir durumdur.Genelde saç dökülmesi genetiktir.Saçı dökülen kişiler genel olarak özgüven zedelenmesi gibi değişik psiklojik sorunlara yol açabilir.Estetik açısından kaygı verici bir durum olarak gözlenebilen saç dökülmesinin günümüzde değişik çözümleri vardır. Bunlardan biride “saç ekimi” dir.

Dünyada ve Türkiye’de günümüzün en önemli sorunlarındandır saç dökülmesi.Saç dökülmesi erkeklerde çok daha fazla rastlanan bir durumdur.Genelde saç dökülmesi genetiktir.Saçı dökülen kişiler genel olarak özgüven zedelenmesi gibi değişik psiklojik sorunlara yol açabilir.Estetik açısından kaygı verici bir durum olarak gözlenebilen saç dökülmesinin günümüzde değişik çözümleri vardır. Bunlardan biride “saç ekimi” dir.

Türkiye’ de bir çok alanda olduğu üzere medikal estetik ve plastik cerrahide ‘de bir takım bozukluklar olabilmektedir. Etik ve yasalara uymayan hadiselerele sık sık karşılaşılabilmekteyiz.

Saç ekimi dikkate alınması gereken ciddi bir operasyondur. Kesinlikle hastane ve steril ameliyathane ortamlarında saç ekimi yaptırılmalıdır.Türk yasalarına göre saç ekimi operasyonlarını plastik cerrahlar yapabilmektedirler.

Kadınlarda Saç Ekimi

Kadınlarda saç ekimi tedavisi için öncelikle saç kaybının yaşanma sebebi araştırılır. Kadınlarda saç ekiminde herhangi bir yaş sınırı veya kısıtlayıcı bir unsur yoktur. Önemli olan hastanın saç ekimini hak edecek açıklıkta alanlara sahip olmasıdır. Tedavi erkeklerde uygulandığı gibi kadınlarda da aynı şekilde uygulanabilir. Kadınlar dış görüşünüşlerine daha çok önem gösterirler. Özellikle saçlar bir kadında en çok göze çarpan bölgelerden biridir. Saç ekimine uygun bir açıklık varsa kadınlarda saç ekimi uygundur.

Kadınlarda saç ekimi tedavisi için öncelikle saç kaybının yaşanma sebebi araştırılır. Kadınlarda saç ekiminde herhangi bir yaş sınırı veya kısıtlayıcı bir unsur yoktur. Önemli olan hastanın saç ekimini hak edecek açıklıkta alanlara sahip olmasıdır. Tedavi erkeklerde uygulandığı gibi kadınlarda da aynı şekilde uygulanabilir.

Kadınlar dış görüşünüşlerine daha çok önem gösterirler. Özellikle saçlar bir kadında en çok göze çarpan bölgelerden biridir. Saç ekimine uygun bir açıklık varsa kadınlarda saç ekimi uygundur.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Telkinin karizmamızı görünür kılması, yaklaşma korkumuzu yenmemiz gibi bize yardım edeceği konuları 21 günde içselleştirmek mükemmel olur.

 2. bu sorun doğduğumdan beri var.bu cdyi de listeye ekledim.

 3. Hayat karmaşık değidir. Karmaşık olan bizleriz. Hayat basittir, ve basit olan doğru olandır. Oscar Wilde

 4. hızlı okuma,kardeşim için düşünmek lazım

 5. Merhaba, ürünü günde bir defa 21 gün aralıksız dinlemeniz yeterlidir. Ancak günde yapılan tekrar sayısı daha fazla olursa daha iyi olur. Dinlemeye 1 gün bile ara verilirse 21 günlük süreye yeniden başlanmalıdır.

 6. dikkatimizi topladığımızda neler yapabileceğimizin sınırı yok bence ama muhakkak böyle bir setin bize yardımcı olması lazım. bahane ile ilgili sözler

 7. telkinler hayatımızı çok kolaylaştırıyor. mindball

 8. Yapılan şeyler utanç verici olmadığı halde utanılıyorsa denenmeli. yaşamsal gelişim

 9. Depresyonla ilgili ek bir bölüm olmasına çok sevindim. lider özellikleri

 10. geçen sene D&R’dan almıştım, faydasını gördüm yunanca öğreniyorum

 11. @Medariiftihar beni en darlandiran,herseyi positif enerjiden bekleyen mal kisisel gelisim kitabi okuyucusudur. öğrenme nedir

 12. iş arkadaşım için ürünü önereceğim! alkol bağımlısı

 13. Ali Bey’e çok çok teşekkürler. Çalışmalarının devamını bekliyorum. Başarılar diliyorum… ingilizce

 14. RT @Billurella: ‘Yiğit Özgür ile Kişisel Gelişim Volume II’..hayır hayır böyle bişey dil bu diiil..yine de bayıldımm!… 🙂 https://t.co/1Dn3inNT boy uzunluğu

 15. Aynini dusunuyorum!–> @ahmetdurul Kitap Önerileri : Kişisel gelişim وضعيات الجماع بالصور

 16. Karşıdan sizi görenlerin hayatın yüküyle çökmüş gibi görmesini istemiyorsanız bi deneyin derim. romence sozluk

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂