Ana Sayfa / Haberler / REFERANDUMDA PARMAKLARA MÜREKKEP SÜRÜLMEYECEK!

REFERANDUMDA PARMAKLARA MÜREKKEP SÜRÜLMEYECEK!

12 Eylül’de gerçekleşecek referandumda oy verme işleminden sonra ilk kez parmaklara mürekkep sürülmeyecek.

Yıllardır sandığa giden seçmenlerin kullandıkları oylar sonrasında işaret parmağının tırnağına mavi ve siyah bir mürekkep sürülürdü. Parmaktan taşıp ele de bulaşan mürekkep yaklaşık bir hafta elden çıkmazdı.

Mükerrer oy kullanmanın önüne geçmek için, oy verenlerin işaret parmağını boyama uygulaması, ilk defa 29 Mart yerel seçimlerinde son buldu. TC kimlik numarasının zorunlu hale getirilmesiyle mürekkebe ihtiyaç kalmadı. İlk uygulamada sıkıntı çıkmadı ve seçmen kısa sürede kimlik numarası edinerek oyunu kullandı, vatandaş boya ile damgalanmaya lüzum olmadığını gösterdi.

‘Referandumda acaba parmaklar boyanacak mı’ endişesi olanlar, 12 Eylül’de gönül rahatlığıyla sandık başına gidip parmaklarına boya sürülmeden oylarını kullanabilecek. Ancak oy kullanmak için kimlik şartı bulunuyor. Referandumda, yurt içinde 49 milyon 446 bin 269, yurt dışında da 2 milyon 556 bin seçmen sandık başına gidecek.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Birbirimize vereceğimiz işaret şudur: ileri, daima ileri. Mustafa Kemal ATATÜRK

  2. 2 ayrı telkın aynı zamanda dınlenebılır mı acaba,yoksa bırının bıtip başkasına sonra mı başlamamız lazım.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by