RAHİM NAKLİNDE UMUTLAR ARTIYOR!

Dünyanın kadavradan rahim nakli yapılan ilk hastası Derya Sert’in sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi. Nakilde 38’inci gününü dolduran Derya Sert’e nakledilen rahmin vücuda adapte olduğu belirtildi.

Rahim naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, yaptığı açıklamada, rahim naklinin yapıldığı Derya Sert’in sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Naklin üzerinden 38 gün geçtiğini hatırlatan Özkan, Sert’i 15-20 gün sonra taburcu etmeye hazırlandıklarını belirtti. Hastanın bundan sonra sadece kontroller için hastaneye geleceğine anlatan Doç. Dr. Özkan, “Nakilde sorun yok, şuan herşey beklediğimiz gibi, sorunsuz gidiyor. Biyolojik olarak normal bir insanda olması gereken şeyler oluyor. Normal rahim gibi adapte olduğunu görüyoruz” dedi.

Ömer Özkan, buna rağmen, rahmin tamamen normal şekilde çalışmaya başladığını söylemek için 6 ay geçmesi gerektiğine işaret etti.

“HER GÜN YÜZLERCE KİŞİ BAŞVURUYOR”

Günde yüzlerce hastanın rahim nakli için aradığını ya da e-posta gönderdiğini kaydeden Özkan, “Dünyanın her yerinden talep var, ama başvuruları kabul etmiyoruz. Derya Sert’in nakilden sonra 6’ncı ayı doldurmasını bekliyoruz. Gebelik oluşursa ondan sonra her insanda yaşanabilecek problemleri yaşayabiliriz. Ama olduktan sonra bayağı bir yol katetmiş olacağız” diye konuştu.

Doğuştan rahim olmamasının 4-5 bin kişide bir görüldüğünü, ancak miyom ya da kanama nedeniyle rahmi alınanların da bulunduğunu belirten Özkan, “sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen hastalığın evlendikten sonra farkedildiğini” vurguladı.

BEBEK FİGÜRLÜ GECELİK

Hastanede tedavisi devam eden Derya Sert de, yaptığı açıklamada, hastane sürecinin iyi geçtiğini söyledi. “38 gün benim için hızlı geçti’ diyen Sert, bebeğini kucağına alacağı günü özlemle beklediğini dile getirdi. Derya Sert, taburcu olduktan sonra Anamur’a döneceğini kaydetti.
Derya Sert’in hastanede giydiği gecelik üzerindeki İngilizce yazı ise, bebek özlemi taşıyan 21 yaşındaki Sert’e adeta anneliği müjdeler gibiydi. Geceliğin üzerindeki, “Hi mom, I’m coming -Merhaba anne, ben geliyorum” yazısını AA muhabirinin çevirisiyle öğrenen Sert, “Bilmeden almıştım, iyi bir tesadüf” dedi.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

18 yorumlar

  1. KAMELYA GÜNAY

    Bilge olan için bir tek kelime yeter; birçok söz bir kelimeyi doldurmaz. Benjamin Franklin

  2. Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık. Konfüçyüs

  3. “Zafer “Zafer benimdir” diyebilenindir. Başarı “Başaracağım” diye başlayanın ve “Başardım” diyebilenindir.” Mustafa Kemal

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂