Ana Sayfa / Sağlık / PSA ( PROSTAT ) TARAMASI HAKKINDAKİ ACI GERÇEK!

PSA ( PROSTAT ) TARAMASI HAKKINDAKİ ACI GERÇEK!

Prostat kanserine her yıl 254 bin erkek kurban veriliyor!

Prostat kanserinin belirlenmesinde en çok kullanılan yöntem olan PSA taramasını 40 yıl önce keşfeden Arizona Üniversitesi’nden Dr. Richard Ablin, günah çıkardı. New York Times gazetesine yaptığı açıklamada, kanda yapılan PSA taramasının etkisiz ve çok pahalı bir yöntem olduğunu belirten Ablin, ”Bundan 40 yıl önce yaptığım keşfin böylesine kar amaçlı bir kamu sağlığı faciasına dönüşeceğini hiç hayal edemezdim” dedi. Uzun yıllardan beri yaptığı çalışmaların, PSA taramasının prostat kanserini belirleyemediğini itiraf eden Dr. Albin, “Kanserin öldürücü olanıyla olmayanını da birbirinden ayıramadım. Bu test sadece kişinin kanındaki prostat antijeni miktarını ortaya çıkarıyor” diye konuştu. Öte yandan ABD, PSA taraması için yıllık 3 milyar dolar harcıyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Yaşamda gideceğimiz yönü belirleyen büyük seçimler olabilir. Fakat bizi oraya götürenler ise yaptığımız küçük küçük seçimlerdir. S. Helmstetler

  2. Sevgi bir yerdir… Ve sevginin bu yeriyle ilerler tüm yerler, huzurun ışığıyla… e. e. cummings

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.