PROSTAT İLE GELEN CİNSEL İŞLEV KAYBINA SON!

“Bu hastalık cinsel yaşamımı bitirebilir mi?”, “Artık tam bir erkek olamayacak mıyım?” Bunlar prostat hastalığı ile karşı karşıya olan erkeklerin yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak ilk akla gelen sorular.

“Bu hastalık cinsel yaşamımı bitirebilir mi?”
“Artık tam  erkek olamayacak mıyım?”

Bunlar prostat hastalığı ile karşı karşıya olan erkeklerin yaşadıkları sorunlarla ilgili olarak ilk akla gelen sorular. Oysa tıp teknolojisinde devrim niteliği taşıyan da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi” ile prostat hastalığı  beraberindeki cinsel işlev kaybı, erkeklerin korkulu rüyası olmaktan çıkıyor. Memorial Antalya Hastanesi Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Tibet Erdoğru, prostat kanserinin muayenesi ve tedavi yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

Prostat sorunu, gece uykusunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını engelleyebiliyor. Her erkekte, geceleri uykunun REM döneminde en az 3 kez ve en az 10  olarak gerçekleşen ereksiyonlar olur. Bu ereksiyon sırasında penis oksijenli kanı alarak beslenir ve anatomik yapısını korur. Ereksiyon olmayan penis beslenemez ve anatomik yapısında incelme-kısalma meydana gelmeye başlar. Gece sık aralıklarla 4-5 kez tuvalet ihtiyacı için uyanan kişiler, uykunun REM dönemine giremediği için ereksiyon olamayabilir. Bu nedenle de geceleri istenilen seviyede beslenemeyen penise bağlı cinsel fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar.

Da Vinci Robotuyla mevcut şikayetlere son

Erkeklerde yaş ilerledikçe özellikle boşalma ile ilgili sorunlar artmakta ve ağrılı boşalma şikayetleri ortaya çıkmaktadır. İleri yaş, sertleşme sorununu da beraberinde getirmektedir. 70 yaş grubundaki hastaları değerlendirdiğimizde prostat şikayetlerini hafif, orta ve ağır olarak derecelendiriyoruz. Henüz sonuçlarını yayınlamadığımız bir araştırmamızda, 70 yaş grubundaki hastalarda ereksiyon ve boşalma sorunları görülmektedir.

Ancak prostat şikayetleri ortaya çıktığında bu sorunlarda da artış olur. Yani idrar yapma sorunu ile birlikte ağrılı boşalma, meni miktarında ve sertleşme oranında azalma da ortaya çıkmaktadır. Bu 60 yaş için de 50 yaş için de geçerli bir durum. 50 yaşındaki bir kişinin prostat şikayeti varsa, boşalma ve ereksiyon şikayetleri de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle hastaların prostat şikayetlerini tedavi ettiğimiz  ereksiyon ve boşalma fonksiyonunun sorunlarında da iyileşme sağlanabilmektedir.

Hastanın ameliyattan sonra ereksiyonunun başlaması için belli bir sürenin geçmesi gerekir. Ameliyat sırasında ne  korunsa da o bölgedeki sinirler bir şekilde sağa sola çekilmekten etkilenmektedir. “da Vinci Robot” bu çekilme etkisini de en aza indirir.

da Vinci Robot cerrahisi ile sağlanan sinir koruması erkeklerin cinsel sağlığını koruyor

da Vinci Robotik Sistem ile gerçekleştirilen prostat ameliyatlarında, deneyimli laparoskopik cerrah için, 3 boyutlu, “high definition” kalitesinde ve 10-20 kat büyütmeli olarak görüntü sağlanır ve robot kollarının vücut içindeki 3 boyuttaki 540° hareket kabiliyeti ile sinirler ve damarlar en zor yerde bile rahatlıkla korunarak kanserli prostat çıkartılır ve radikal tedavi sağlanır.

Penis rehabilitasyonu gerekebilir

Ameliyat sonrası ereksiyonları başlamayan hastalara penis rehabilitasyonu uygulanır. Hastaya bazı ilaçların penise haftada 2-3 kez uygulanması öğretilir. Böylece hasta ve eşi haftada 2-3 kez cinsel ilişkilerine devam edebilme avantajını kazanır. Oluşan ereksiyon ile penis beslenir, anatomik yapısını ve sertleşme dokuları özelliklerini kaybetmez. Hastalar kendiliğinden ereksiyon olmaya başlayıncaya kadar penis rehabilitasyonu sürdürülür.

İki hafta sonra iş başı

da Vinci robotik ve laparoskopik cerrahi sonrası hastaların %95’i, 1-2 gün hastanede kaldıktan sonra evlerine gitmektedir. Hastanın açık radikal ameliyatlarda iyileşme süresi 7-10 gündür. Prostat kanserinin da Vinci robotla cerrahisi sonrası hastalar %96-98 oranında normal şekilde idrar tutabilmekte, %80-90 oranında da ek tedavi almadan cinsel fonksiyonunu gerçekleştirebilmektedir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

  1. surekli tekrar yontemiyle bilincaltimiza gonderilen mesajlara bir sure sonra caba sarfetmeksizin inanmaya basliyoruz.Inanmak yapmanin yarisi ise diger yarisi icin kazandigimiz motivasyon misyonumuzu tamamlamaya yetiyor.

  2. yaklaşık 6 ay önce sitenizi keşfettim.fazla kilolarımdan dolayı özgüvenim bitmişti.adeta kendimi eve kapatıp insanlardan kaçtım.neyseki sayenizde 25 kilo verdim ve adeta yeniden doğmuş gibi oldum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂