Profesyonel Satıcının Özellikleri…

Başarılı Satıcı

Başarılı bir satıcı şu özelliklere sahip olmalıdır;

Olumlu düşünme:

Reddedilmenin çok muhtemel olduğu, dolayısıyla olumlu düşünme yeteneğinin bu kadar hayati bir önem taşıdığı başka bir meslek yoktur.

Kararlılık:

Merdivenin alt basamağındaki satıcı ile zengin olmuş biri arasındaki tek farklılık, temel olarak, başarma kararlılığının, zenginde fazlasıyla bulunmasıdır.

İyi bir hayal gücü:

Hayal gücünüzle heyecan yaratabildiğinizde, potansiyel müşterileri  kolayca gerçek alıcıya çevirebilirsiniz. Ama hayal gücünüz yoksa, bunu başarmak çok zordur.

Yaptığınız  işten  gurur duymak:

Satıcılar insanların  gözünde genellikle rahatsızlık veren kişilerdir ,fakat bunun böyle olmadığını bilmemiz gerekir. Satıcılar olmazsa hiçbir işin yürümeyeceğini hiçbir zaman unutmayın! Pratik olarak, üretilen her malın piyasaya sunulup satılması gerekmektedir. Satış olmasa avukata, muhasebeciye, vergi müfettişi ile tahsildarına, kamyon sürücüsüne niye ihtiyaç duyulsun?

Kendine güven:

Satış mesleğinde kendi değerlerinizle ayakta kalır ya da yere serilirsiniz. Meslektaşlarınız ve rakipleriniz aynı tepenin üstüne tırmanmaya çalışıyor olacaklardır. Gerçekten güven duyabileceğiniz tek kişi kendinizsiniz.

Kendini motive etme:

Ortalama kazanç elde edenler, meslektaşlarından ortalama destek  alır. En üstteki insanlar da gene ortalama, ya da daha az destek alırlar. Ortalamadan daha iyi olmak için sizi motive etsinler diye başkalarına bel bağlayamazsınız. Ne istediğinizi bilmeniz ve onu elde etmek için kendinizi motive etmeniz gerekir.

Hızlı Ve Rahat  iletişim kurma yeteneği:

 Bu hayati önem taşıyan bir noktadır. Beğendikleri  ve rahat iletişim kurdukları kişilerle iş yapmak, insanların hoşuna gider.

 

Açık bir zihin:

Gerçekten başarmak istiyorsanız, sizi her zaman en güçlü rakiplerinizin birkaç adım önünde tutacak şeyleri yapmaya hazır olmalısınız. Bir at yarışının galibi, burun farkıyla kazanmış olabilir. Oysa ilk ile ikinci sıraya verilen para ödülleri arasında muazzam bir fark vardır.

Güven:

Amaç ve arzularınızın hepsine ulaşmak için, gerekli olan şeyleri yapma konusunda değil, en iyisi olabileceğiniz ve olacağınız konusunda da kendinize güven duymalısınız. Hedeflerinizi belirlerken, alanınızda en yüksek satış ve kazanç hacmine kimin sahip olduğunu öğrenip, onlardan daha iyi olduğunuz ve daha iyi olacağınız konusunda kendinize güvenin. Bu güveni duyarsanız herkes sizinle alışveriş yapmak isteyecektir.

Cesaret:

Korku  duygusu çok yetenekli ve donanımlı  satıcıların bile  düşüşüne yol açabilir. Satıcılık mesleğinde yapılacak pek çok iş sizi korkutabilir bilmeniz gereken tek şey bunun bizim işimiz olduğu ve uygulamak zorunda olduğumuzdur. Satış randevusu almak,büyük çaplı müşterilerle görüşmek, ürün veya hizmeti sunmak,satış  kapatmak ve kayıt tutmak bazen  sizi ürkütüp tereddüt etmenize neden olabilir.Bu gibi durumlarda tek yapmamız gereken eyleme geçmektir.Eylem korkunun tek panzehiridir.

Zaman Yönetimi:

Zamanını iyi yönetemeyen kişi iyi satıcı olamaz,dijital ve basılı araçları kullanmayı bilmek profesyonel satıcının görevlerinden biridir.

Sürekli Eylem Halinde Olmak:

Satış sadece mesai saatleri arasında yapılan bir iş değildir,en iyi satışlar sürekli eylem halinde bulunduğumuzda mesai saatleri dışında yapılır.

Organizasyon yeteneği:

Profesyonel bir satıcı hızlı  ve iyi bir organizasyon yeteneğine sahip olmalıdır ,bu özellik geliştirilebilir olduğundan  bu konuda eğitim almak ve çeşitli kitaplar okumak çok faydalı olur.

 

 

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

 1. sanki çogu üründen almam gerekiyormuş gibi geliyor

 2. ben ehliyet alırken nerelerdeydiniz bayanlarda boşalma

 3. RT @thisisSerra: Yeni bi kisisel gelisim kitabi okuyorum.diyor ki adim adim isteyin.bir anda cok buyuk hayaller kurmayin.cunku bu bir dongu.mantikli isveççe sözlük

 4. 2.sınıfa giden kardeşim için gerekli kizlar nasil erkeklerden hoslanir

 5. tam bana göre bir set teşekkürler. zihin geliştirici oyunlar

 6. Eğitim ve Danışmanlık verdiğim konu başlıkları: arzulu sevişme

 7. Bu konulara çok ilgiliyim, televizyonda sizi izledim. CD’lerinizden alacağım. korece kelimeler ve anlamları

 8. Ali bey, Bolluk ve bereket subliminal mp3 unu Yaraticilik ile ayni gece dinliyorum.ustuste dinlememde bir sakinca var mi acaba? Tesekkur ederim. Sevgilerimle hamile kalmak istiyorum

 9. Hafize hanım, eğer dinlerken yorulmuyorsanız birden fazla ürünü arka arkaya dinleyebilirsiniz. matematik nedir

 10. ben 21 günde sanatsal yet..geliştirin ve dışa dönük kişilik bpt cd sini almak istiyorum ancak internetten bulamııorum nasıl ulaşabilirim yardım ederseniz sevinirm içsel

 11. DURSUN GÜVENÇ

  Artık kilo vermek için diyetlere ihtiyaç olmayacak Teşekürler satranç oyna

 12. her öğrencinin hergün gördüğü arkadaşlarının önünde bile şiir okurken yaşadığı gerilime yıllardır şahit olduğum için bu ilaç gibi gelecek bir cd… birlikte olma pozisyonları resimli

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂