Cumartesi , Temmuz 31 2021

PRENSES HASTALIĞI BULUMİA VE ANOREXİA NERVOSA

Yemek yedikten sonra suçluluk duygusuna kapılıp, yedikleri yemekleri kusan insanların sayısı az değil. Bünye devamlı olarak yemekleri kusmaya alıştığı zaman “Bulumia ya da prenses hastalığı” olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar.

 

Besinler mideye alındıktan sonra sindirilmesine ve bağırsaklara gitmesine izin verilmeden midedeyken kusmayla dışarı atılır. Bu da mide-bağırsak sisteminin bütün dengelerini bozar. Midede sindirim olmadığı için mide hiçbir besini kabul etmemeye başlar ve bu sefer kusmalar kendiliğinden gerçekleşir. Bu durum sıvı dahil her tür gıdalar için geçerli.

Mide hiçbir şey kabul etmediği için kişi isteği dışında günden güne daha çok zayıflamaya başlar. Üstelik bunun yanı sıra başka rahatsızlıklar da ortaya çıkar. Vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için gereksinim duyduğu gıdaları alamaması, sinir sisteminden organlara kadar tüm vücudun dengesini bozar. Ve bu da çok çeşitli hastalıklara sebebiyet verir.

Bulumianın dışında “Anorexia nervosa” denilen bu tarz başka bir hastalık daha var. Bu iki hastalık arasındaki en büyük fark şu: Bulumialar yemek yedikten sonra pişmanlık duyarak yediklerini çıkarırlar. Sonra tekrar yemek yerler ve bu bir kısır döngü şeklinde devam eder. Anorexialarda ise daha ağır bir semptom vardır: Onlar hiçbir şey yemezler. Bulumialara oranla onları tedavi etmek çok daha zordur.

Anorexia nervosa hastaları kendilerini olduklarından hep daha kilolu görürler. Çünkü onlar bilinçaltında kilolu oldukları fikrini kabullenmişlerdir. Bir süre sonra da dengesiz bir şekilde zayıflamaya başlayarak, ideal kilolarının oldukça altına düşerler. Anorexiaların tedavisi zor olduğu için ne tek başına bir diyetisyen ne de tek başına bir doktor bunun üstesinden gelebilir. Bu hastalık mutlaka uzman bir ekip tarafından tedavi edilmelidir. Özellikle de bir psikiyatristin durumu kontrol altında tutması gerekir.

Hastane ortamında tedavi

Bulumia olsun anorexia nervosa olsun, her ikisinde de tedavi mümkün. Tedavi, kişinin hastalık derecesine göre hastane ortamında gerçekleştirilir.

Midenin tekrardan yemek yeme alışkanlığını kazanabilmesi için hastane ortamı gereklidir. Hastane ortamında uygulanmayan bir tedavi sonrasında, kişinin aynı şeyleri tekrar etme olasılığı yüksektir. Besinleri mideye kabul ettirebilmek için hastaya besinlerin mutlaka ağız yoluyla verilmesi gerekir. Bunun için de ilk başlarda yumuşak ve asit içeriği az olan besinler tercih edilir. Tedavinin sonunda ise hastalar düzenli beslenme alışkanlıklarını kazanırlar.

Banu Kazanç
Beslenme ve Diyet Uzmanı
0212 247 21 80

Banu Kazanç kimdir?

1996 yılında o yıllarda Türkiye’deki ilk ve tek beslenme ve diyetetik uzmanı yetiştiren  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünü bitirdi. Eğitim sürecinde total enteral ve parenteral beslenme ve kanserli hastalarda diyet üzerine eğitim aldı.Diyet uzmanı olduktan sonra İstanbul’a geldi. Farklı yerde farklı danışan popülasyonla çalıştı.  Deneyimleri ve katıldığı eğitim programlaryla danışanı profesyonel olarak ve gereğinde ekip halinde yönlendirmeyi başardı. Psikiyatristle takip ettiği Anorexia ervoza hastaları, endokrinolog ile takip ettiği diabet hastaları, bulumia nevroza, cushing gibi ekip çalışmaları gerektiren hastaları takip etti. Hande Yener gibi birçok profesyonelin beslenme ve estetik sebeplerle diyet programarını başarıyla tamamladı.Çalışma sürecinde hastanelerde, hem ofisinde hem de özel zayıflama merkezinde değişik danışman popülasyonlara ulaşarak deneyimlerini arttırdı.

ENGLİSH

BULUMİA AND ANOREXİA

After feeling guilty about whether to eat, they eat less food is not the number of people vomiting. Within the time constantly used to throw food “or Bulumia princess disease” called diseases occur.

After the digested food into the stomach and intestines to be allowed to go out with vomit when the stomach is thrown. Gastro-intestinal system, which infects the entire balance. Digestion in the stomach without any food for the stomach and this time stops accepting vomiting occurs spontaneously. VAT applies to all types of liquid food that case.

Stomach does not accept anything other than the request for day to day, more people begin to weaken. Moreover, it also occurs as well as other diseases. Need to meet the body’s energy needs that can not get food, the nervous system until all the organs of the body disrupts the balance. And that can lead to various diseases.

Outside Bulumianın “Anorexia nervosa” There is another disease called this style. The biggest difference between these two diseases is that they eat Bulumialar regret after eating their interests. Then again, it’s a vicious cycle of eating and in the form of resumes. The symptoms are more severe Anorexialarda: They do not eat anything. Is much more difficult to treat than Bulumialara them.

Anorexia nervosa patients they see themselves, as they are always overweight. Because they accept the idea that they were overweight at the subconscious. For a while then start to weaken in an unbalanced way, they fall well below their ideal weight. What is difficult to treat Anorexiaların alone alone a doctor nor a dietician can overcome it. This disease should be treated by a team of experts necessarily. In particular, one must keep psychiatrists situation under control.

Treatment in hospital

Get get Bulumia anorexia nervosa, both treatment possible. Treatment, a person’s disease will be carried out according to the degree the hospital environment.

The eating habits of the stomach to win re-hospital environment is required. Enforced after treatment in the hospital environment, the person is likely to repeat the same things. Order to accept food into the stomach through the mouth to the patient must be given food necessarily. For this, the initially soft and acid content of foods with less are preferred. At the end of the treatment of patients gain regular feeding habits.

Banu Earnings
Nutrition and Diet Expert
0212 247 21 80

Who is Banu kazanç?

In 1996 in Turkey in those years the first and only specialist nutrition and dietetic training at Hacettepe University Department of Nutrition and dietetic finished. Total enteral and parenteral nutrition in the process of education and training on diet in patients with cancer specialist after aldı.Diyet arrived in Istanbul. Worked with different populations in different parts of consultations. Experience and participate in the training and professional programlaryla one should consult the team has succeeded in routing. Anorexia following the patients ervoza psychiatrist, endocrinologist and diabetes patients to follow, to bulumia neurosis, require teamwork, such as Cushing’s patients were followed. Hande Yener and aesthetic reasons such as professional nutritional diet programarını in the process of successfully tamamladı.Çalışma hospitals, and offices as well as the specific attenuation in the center of population by reaching out to various consultants increased experience.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

16 yorumlar

 1. Oncelikle çok faydali bilgiler verilmekte bu konuyla herkesin ciddi anlamda ilgilenmesi gerekiyor. Kendimizi geliştirmeliyiz.

 2. her öğrencinin hergün gördüğü arkadaşlarının önünde bile şiir okurken yaşadığı gerilime yıllardır şahit olduğum için bu ilaç gibi gelecek bir cd…

 3. Odaklanma sorunu çoğumuzda vardır. Televizyon ve bilgisayar gibi görsel cihazlar konsantrasyon sorununu ortaya çıkarmaktadır. Bu telkinle odaklanma gücümüzü artırabiliriz.

 4. IF YOU CAN DREAM IT, YOU CAN DO IT. Walt Disney

 5. Birbirimize söylediğimiz sevgi sözcükleri, yüreğimizin gizli cennetinde depolanır. Bir gün yağmur olarak düşer, ya da etrafa çiğ gibi yayılır. Böylece sevgi dünyamız yeşillenir. Mevlana

 6. Erkek arkadaşıma almak istiyorum portekizce gücüne güç katmaya geldik

 7. bir çok sorunuma çözüm olabilecek şeyler okuyorum. eğer hepsi de olumlu sonuç verirse tüm insanlar tavsiye etmeye başlayacağım. gerçekten bu bir devrim gibi. alkolik düşünceler

 8. Kişisel Gelişim İçin İlham Veren Son Ders… https://t.co/OvxsNdQB @youtube aracılığıyla bilinçaltı mesajları

 9. evet aralıksız 21 gün dinlenmelidir. eğitim yönetimi nedir

 10. Bu konuda kaybedilmiş saçların geri dönmesi söz konusu olabiliyor mu? dikkati güçlendirme

 11. çocuğumu yetiştirmek için bir dil daha öğrenmesini istiyorum okulda yeterli olmadığını düşünüyorum bu cd yi çocuğuma dinleteceğim.. arapça hikayeler

 12. İnglizce öğrenmek istiyorum ama önyargılarım var diyenlere tavsiye edebilirim. rusça öğren

 13. 2 yıllık ilişkim sona erdiğinde hayattan koptum.sonra sitenizle tanıştım.ardından son derece sağlıklı ilişkiler yaşadım ve bağlanma gibi bir sorunum kalmadı telkin indir

 14. ÖNDER DORUKHAN

  geçmişinden pek memnun olmayanların kullanması gereken bir çalışma. aslında hapishanede ağır suçlardan yatan kişilere uygulanması suç işleme duygusunu giderebilir. bunun için deneyler yapılmalı bence. ruh resmi

 15. Mehmet Dikmen’in 1001 Hadis kitabı (Cihan Yayınları) Bu kitabı bir kişisel gelişim kitabı olarak da herkesin okumasını öneririm cinsel ilişki pozisyonları

 16. bu telkini bence herkes zorunlu olarak dinlemeli,çok yararlı buluyorum. kızgınlık sözleri

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂