Cumartesi , Nisan 17 2021

POPO KALDIRMA ESTETİĞİ ( GLUTEAL LİFT ) NEDİR?

Image and video hosting by TinyPic
Popo kaldırma estetiği (Gluteal Lift) Çoğu zaman poponun kaldırıması ve nadir olsa da poponun daha az belirgin hale gelmesi ve daha az dikkat çekmesi istenilir. Popo dikleştirme veya ‘gluteal lift’ konusundaki yaklaşım multidisipliner dir. Bel, popo ve kalça anatomisi bir bütün olarak değerlendirilir.

Anatomik etkenlerden yapılacak işlemin niteliğide mutlaka etkilenir ve kişiye özel tasarım yapılır.Popo Kaldırma Estetiğinde Çoğu zaman kalça bölgesinden yağ alınıp popo bölgesine verilmesi yeterli lifting sağlar. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır ve süresi 1-1.5 saattir. Ameliyat sonrası 2 hafta özel korse giyilir. 3 gün sonra işe dönülebilir veya uçak yolculuğu yapılabilir.

Aşırı zayıf kişilerde popo protezi kaçınılmazdır ve en etkili çözümdür. Popo protezi kohezif jel içeriktedir ve izli hatlardan yapıldığı için herhangi belirgin iz kalmaz. Ameliyat genel anestezi altında yapılır, 4 saat sürer ve hastanede 1 gece kalınır. 5 gün sonra işe dönülebilir veya uçak yolculuğu yapılabilir. Aşırı kilo alma-verme sonucu bazı kişilerde popo dişer, kalçalar ve bacak içi ise sarkar, bu durumda popo kaldırma estetiği, kalça ve bacak içi germe kmbine bir şekilde gerilir. İzler bel kısmında bikini hattına göre planlanır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve planlanan işleme göre 4-7 saat sürer. 7-10 gün istirahat gerektirir ve bu süreden sonra işe dönülebilir Son günlerde moda olan estetik konusu popo kaldırma estetiği ya da popo dikleştirme aslında tartışmalı bir konudur. Bu konu açılınca bir çok bayan kalkık, dışa bombeli selülitsiz popo hayal etmeye başladır. Ancak bu ameliyatın birtakım güçlükleri vardır özellikle hasta yönünden. Öncelikle bu ameliyatı izsiz yapmak mümkün değildir. Mutlaka popo alt ya da üst kısmında silikon protezi yerleştirmek için kesi yapılacak ve bu kesideb iz kalacaktır. Eğer poponuz da hiç bir iz kalmasın ama her şey mükemmel olsun diye düşünüyorsanız, bu neredeyse imkânsız diyebilirim.

Halen bazı cerrahlar tarafından uygulanan dikişle popoyu kaldırma tekniği var. Ancak bu tekniğin en önemli problemi kalıcı olmamasıdır. Genellikle 3–6 ay arasında bu dikiş gevşer ve etkisini kaybeder. Ameliyat sonrası ilk birkaç ay ameliyata bağlı şişlik ve ödem nedeniyle hoş bir görüntü olabilir. Ancak ödem inmeye başlayınca popo eski şeklini alır. Kalıcı olan tek yöntem ise silikon popo protezleri ile yapılan ameliyatlardır. Burada silikon meme protezlerine göre daha sert olan protezler kullanılır. Ancak ameliyat sonrası devrede oturma kalkma sıkıntılı olacaktır. Ayrıca özellikle alttan yapılan kesilerde iltihaplanma riski daha fazla olacaktır bu nedenle hijyen çok önem kazanır ayrıca güçlü antibiyotiklerle enfeksiyon önlenmeye gayret edilir. Tüm protez uygulamalarında olduğu gibi popo protezinde de kapsül olacaktır hasta otururken bunu hissedebilecek, ağrı sızı, yanma batma hileri olabilecektir. Popo bölgesinden yağ almak ya da liposakşın yapmak ise bir diğer popüler yöntemdir. Ancak bu konuda çok dikkatli olmak ve sadece uygun hastalarda bu yöntemi kullanmak gerekir. Uygulamada daha çok popo alt kısmında yağ fazlalığı varsa o kısımdan yağ alıp girinti kısmını belirginleştirmek poponun bombeliğini arttırabilmektedir.

Poponun yan taraflarına yani basen bölgesine ise rahatlıkla eğer yağ fazlalığı varsa liposakşın yapılabilir. Popo üst bölgelerine ise alınan yağ özel işlemlerden geçirilerek tekrar enjekte edilebilir. Yine hatırlatmakta fayda var. Yağ enjeksiyonlarında verilen yağ birkaç ay sonra tamamen eriyebilir ya da bir kısmı kalıcı olabilir. Ne kadarının kalacağını önceden kestirmek mümkün değildir. Ancak son araştırmalarda çok ince kanüllerle yağ aspirasyonu yapılarak daha küçük yağ parçacıklarının alınmasının yağ topaklarının yüzeyini arttırarak kalıcı olan yağ dokusu miktarını arttırdığı saptanmıştır. Ameliyat dışında güzel bir popoya sahip olmanız için önerim bol bol spor ve özellikle popo kaslarını çalıştıran hareketler örneğin basamak çıkma, merdiven gibi çalışmalar yapmanızdır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

12 yorumlar

  1. geçmişinden pek memnun olmayanların kullanması gereken bir çalışma. aslında hapishanede ağır suçlardan yatan kişilere uygulanması suç işleme duygusunu giderebilir. bunun için deneyler yapılmalı bence.

  2. ‎Serüvene koşmak için trenler bekliyorsan, Güneşini yakalayıp gözlerine yerleştirmek için beyaz yelkenlerin gelip seni almalarını bekliyorsan, Yarına inanmak için gün batımına, iyi kalpli görünmek için zayıflığa; ve güçlü görünmek için öfkeye ihtiyacın varsa, Demek ki hiç bir şey anlamadın! Bertolt Brecht

  3. artık sigarayı bırakmalıyım,nefes alamıyorum nerdeyse. hızlı okuma

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂