POLENLERE DİKKAT!

Baharın gelmesiyle ortaya çıkan ağaç, çim ve saman polenleri; alerjiye neden olarak birçok kişinin hayatına kabusa çevirebiliyor…

Özellikle bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan ağaç, çim ve saman polenlerinin neden olduğu hastalığa alerjik rinit ya da saman nezlesi deniyor. Polenler dışında besin maddeleri, ev tozu, hayvan tüyleri veya mesleki ortamda karşılaşılan maddeler de alerji yapabiliyor. Cosmopolitan dergisi, bahar aylarında özellikle polenlerden dolayı artan alerjik rinitle ilgili Kadıköy Şifa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Solak ile konuştu…

Genç yaşta başlar
♦Bahar alerjisi hangi durumlarda ortaya çıkar?

Hastalık herhangi bir yaşta başlayabilir. Ancak genellikle genç yaşta (1-20 yaş) başlar. Anne ya da babada alerji varsa yüzde 30, her ikisinde de alerji varsa yüzde 60 oranında çocukta da alerji görülür. Alerjik rinit ağır bir hastalık olmamasına rağmen kişiyi son derece rahatsız edebilir, uyku ve yemek düzenini, yaşam şeklini olumsuz etkiler, eğitim ve işgücü kaybına yol açar. Kent yaşamı ve çevre kirliliği de alerjik hastalıkların görülme oranını artırıyor.

♦Kaynağı nelerdir?
Alerjiye yol açan polenlerin kaynağı çeşitli otlar ve ağaçlardır. Polenler havadan burun, göz ve boğaza yapışarak birikirler. İlkbaharda polenlerin kaynağı genellikle ağaçlar, yaz ve sonbaharda ise genellikle çayır otlarıdır. Bir bitkiye veya hayvana ait alerjen madde vücuda girerse, bu istilayı önlemek için bağışıklık sistemi bir reaksiyon gösterir. Normal şartlar altında bu, yararlı ve doğal bir korumadır. Ancak bazı kişilerde bu reaksiyon aşırı boyutlarda olabilir. Bu kişiler alerjik olarak tanımlanır.

Uyaranlar uzak olmalı
♦Tedavi için ne yapılmalı?
Alerjen uyaranlarla temasın kesilmesi, ilaç tedavisi, aşı tedavisi ve cerrahi tedavi gereklidir. Alerji tedavisinde birçok ilaçtan yararlanılır. Bunlar arasında antihistaminikler, dekonjestanlar, kromolin ve kortizonlu ilaçlar vardır. Bu ilaçlartedavide tek tek veya kombine olarak kullanılabilir. İlaç tedavisinin özelliği çok çabuk etki göstermesidir. Burun içerisine uygulanarak kullanılan kortizonlu spreylerin yan etkileri son derece azdır. Ancak bu ilaçların etki gösterecek en düşük dozda ve düzenli olarak kullanılması yararlı olur.

♦Başlıca belirtileri
Alerjik riniti olan hastalarda burun tıkanıklığı, hapşırma nöbetleri, sulu burun akıntısı ile burunda, gözlerde, damakta ve gırtlakta kaşıntı, öksürük ve baş ağrısı görülebilir.

Nasıl korunuruz?
Klimalardaki filtreleri her ay değiştirin
Polen mevsiminde pencere ve kapıları kapalı tutun.

Seyahatte tetikte olun
Alerjik riniti olan kişiler eğer seyahat ediyorsa mutlaka gidecekleri bölgenin iklimine ve o bölgenin polen mevsimine göre önlemlerini almalılar. Uçak ile seyahat ediliyorsa, alerji semptomları arasında burun tıkanıklığı varsa; uçağa binmeden önce tıkanıklığı açan ilaç kullanılmalı. Aksi takdirde inişte basınç farkı nedeniyle orta kulak hastalıkları oluşabilir.

Alerjenlere dikkat!
Herhangi bir şey alerjen olabilir. Polenler, besinler, mantar, toz, hayvan tüyleri, kimyasal maddeler, bazı ilaçlar ve çevresel iritanlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Saman nezlesi, polenler nedeniyle oluşur. Türkiye’de en sık rastlanılan alerjen çim polenleridir.

Küf mantarları da polenler gibi alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Hem ev içi hem ev dışında bulunurlar. Ev içi bitkileri, nemli bölümler, banyo mantarlarının bulunduğu yerlerdir.

Renkli veya kokulu çiçekler nadiren alerjiye neden olurlar.

Ev tozu akarı, evcil hayvanlar, gıdalar, bazı kimyasal maddeler gibi bazı alerjenler her zaman vardır. Bu alerjenlerin yol açtığı belirtiler sıklıkla kış aylarında evler kapalıyken artar.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

 1. Başarı için plan yapmıyorsanız, o zaman hükmen başarısızlığı planlıyorsunuz demektir. Townsend

 2. Kitaplar, bilimi izlemelidir, bilim kitapları değil. Francis Bacon

 3. Topluluk önünde konuşamama berbat bi durum her zaman kendini bi topluluk önünde konuşur düşünürsün ama yapamazsın bu yüzden ulaşılmaz olur kafanda.

 4. evet konsantrasyon eksikliği zaman zaman yaşıyorum.özellikle üzgünsem çok yoğun oluyor.

 5. Yüzüne kapatılan kapılar ile kararlılığın, arkandan kapatılan kapılar ile de cesaretin test edilir. T. Topaloğlu

 6. Kişisel Gelişim İçin İlham Veren Son Ders…: https://t.co/RXpLHczP @youtube aracılığıyla izleyin izleyin romenler

 7. Ahirette, butun kisisel gelisim kitaplari yazarlariyla bob ross beraber hesaba cekilebilir. satranç indir

 8. bunun uygulanması için illa ki bir suç işlemiş olmaya gerek yok aslında yaşam boyunca yapılanlar utanç duymanın kaynağıdır… kilo ver

 9. Konsantrasyon eksikliğini ben de zaman zaman yaşıyorum. Bir işle meşgul olurken başka bir şey dikkatimi dağıtıyor , yapmam gereken işi unutuyorum ve çok utanıyorum. Bu sorunumu nasıl aşarım diye çareler arıyordum. İnsanlara ne kadar çok yardımcı oluyorsunuz. erekte olmak

 10. Kendine güven olmadan insan adım bile atamıyor daha mutlu ve özgür bir yaşam için kendine güven gerekli. kilo vermeyi hızlandırmak için

 11. ‘Yiğit Özgür ile Kişisel Gelişim Volume II’..hayır hayır böyle bişey dil bu diiil..yine de bayıldımm!… 🙂 https://t.co/1Dn3inNT telkin ne demek

 12. RT @TUTEV: Çorum tütevde “Kişisel gelişim ve beden dili” rusça çeviri

 13. Umarım bu set işime yarar ve faydalı olur. ispanyolca öğreniyorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂