PAMUKÇUK HASTALIĞI NASIL OLUR?

Pamukçuk diye adlandırılan ağız hastalığı aslında bir mantar enfeksiyonudur. Bu hastalığın kimlerde görüldüğü, belirtileri ve tedavisi ile ilgili tüm bilgileri, Çocuk Doktoru Pınar Ergül verdi.

Kimlerde Görülür?

Bebeklerde özellikle anne sütü alanlarda daha sık görülür. Meme başının nemli ortamda olması mantar oluşmasına zemin hazırlar. Memeyi emen bebeğin ağzına da buradan hastalık bulaşır.

Belirtileri

Dil üzerindeki beyazlık pamukçuk değildir. Genellikle mama ve anne sütü artığı dili beyazlatır. Pamukçuk demek için yanak içleri ve dudak kenarları beyazlamalıdır. Pamukçuk bütün gastro-entestinal sistemi tutar. Ağız, yutak, mide, barsak ve en son makat. İleri pamukçuk hastalığında çocuğun poposunda da pişik olur. Anne meme ucunda yanma ve ağrıdan şikayet eder.

Tedavisi

Tedavide mutlaka ilaç kullanılmalı. Pişik var ise ona göre ilaç verilmeli. Anne memesine de antigfungal bir ilaç kullanılmalıdır. Ağız temizliği için de bikorbanatlı su yararlıdır.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

  1. sizden haber bekliyorum.bayram tatilini değerlendirerek başlamak istiyoruz.şimdiden teşekkürler.

  2. ‘Düş’ var olan en gerçek şeydir. Dreamer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂