Çarşamba , Mart 3 2021

ÖZGEÇMİŞİN DİLİ

PROF.DR. IŞIN AKI

 Okulunuz bitti yada iş değiştirmek istiyorsunuz.İstediğiniz yerde iş bulmak hiçde kolay olmadığını düşünüyorsunuz. Çoğunuz iş aramaktan hoşlanmadığınız veya nasıl iş arayacağınızı bilmediğiniz için, hak ettiğiniz pozisyonlarda da olmayabilirsiniz. Peki, bunun önüne nasıl geçebilirsiniz?

Öncelikle, iş aramak profesyonel nitelik ister. Kartvizitinizin, özgeçmişinizin sizi tam olarak anlatması ve sunması gerekir. Ayrıca özgeçmişiniz yaşamınızdaki değişimlere göre de güncellenmelidir.

Birkaç noktaya dikkat edebilirsiniz. Özgeçmiş iki sayfadan fazla olmamalı. Ayrıntılara görüşmede de yer verilmeli. Yazı karakteri 12 punto karakterde ve A4 kağıdına yazılmalı. Unutmamakta fayda var: Özgeçmişiniz ne kadar kısa anlatılıyorsa o kadar değerlidir, çünkü ön sayfa çok değerlidir.

Özgeçmişinizi yazarken imla, gramer hataları yapmayın. Titiz olun. Hiç olmazsa yazdığınızı iki kere okuyun. Daha sonra ne yazdığınıza bakın, kontrol edin. E-posta ile gönderecek olsanız bile, kağıt üzerinde duruşuna çıktı alarak bakın. Resminizi yerleştirmeyi unutmayın. Cümleler anlamı bozulacak şekilde arka sayfaya geçmesin.

Aldığınız dersleri, staj konusunu, katıldığınız workshop’lardaki eğitimlerinizi anlatırken, sektörünüze özel teknik terimleri açıklayın. Eksik ya da fazla bilgi vermeyin. Bu özelliği yazmayayım veya çok iyi yazayım demeyin. Herkes sizin sektörünüzdeki terimleri bilmeyebilir.

Sizin herkesten farklı nitelikleriniz olmalı. Birlikte çalışmanın işverene verimli olacağını işverene kanıtlamalısınız. Bazen pozisyona göre kronoloji ile, bazen de fonksiyonel özgeçmiş kullanmalısınız. Kendi başarılarınızla ilgili somut bilgilere yer verin. (A modeli üretim şekli ile hedeflenen yüzde 40 kapasiteye 5 yıl art arda ulaşılmıştır. Bunun sonucu şirket şu pozisyonda yaptığım işlerden şu yararları sağlamıştır vb.)

Katıldığınız eğitimler (şirketin size sağladığı veya bireysel) hakkında bilgi verin. Bir de, yabancı bir şirketle çalışacaksanız o şirketin dilinde de özgeçmiş hazırlayın. Yabanı dildeki yetkinliğiniz, özgeçmişinizdeki cümlelere bakılarak da anlaşılabilir.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

20 yorumlar

  1. göz bozukluğu genetik bizde.ben alıştım ama 1.sınıfa giden yeğenim hiç sevmiyor gözlük kullanmayı.bu frekansların yaş sınırı var mı acaba

  2. işte en çok ihtiyacım olduğunu düşündüğüm telkin ilacı bu.. Çünkü hayatımız sınav…..

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂