ORUÇ TUTAN HİPERTANSİYON HASTALARINA UYARI!

Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, oruç tutan hipertansiyon hastalarının tedavilerine dikkat etmemeleri durumunda önemli sorunlarla karşılaşabilecekleri uyarısında bulundu.Ramazan ayının başlaması nedeniyle oruç tutan hipertansiyon hastalarına önerilerde bulunan Akpolat, bu hastaların oruç tutmaya başlamadan önce mutlaka doktorlarına başvurmaları gerektiğini söyledi.

Doktoru tarafından oruç tutmalarına izin verilen hipertansiyon hastalarının iftarda aşırı yemek yememeye dikkat etmelerinin şart olduğunu kaydeden Akpolat, Ramazan ayının ilk günlerinde yüksek tansiyona bağlı sağlık sorunlarının arttığına dikkat çekti.

Hipertansiyon hastalarının ilaçlarını aksatmadan kullanmaları gerektiğini vurgulayan Akpolat, ”Ramazan ayında oruç tutan hipertansiyon hastaları tedavilerine dikkat etmezlerse önemli sorunlarla karşılaşabilirler. İlaçların iftarda mı, sahurda mı alınması gerektiği mutlaka doktora sorulmalıdır. Eğer oruç tutmak hipertansiyon hastasını yoruyorsa bu durum da mutlaka doktorla paylaşılmalıdır” dedi.

Prof. Dr. Akpolat, hipertansiyon hastalarının şeker, böbrek yetmezliği gibi hastalıkları da varsa oruç tutmak için ısrar etmemeleri gerektiğini ifade etti.

27.09.2006
Kaynak : AA

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

17 yorumlar

  1. mp3telkin’i kuzenimden duydum,inceledim.süper konular var.öfke kontrolü ablama gerekli:)tavsiyede bulunabilirim.

  2. CEMRE SEZGİN

    Hayat bir sevdadır… Onu yaşa! Hayat bir hediyedir… Onu al! Hayat bir bilmecedir… Onu çöz! Hayat bir fırsattır… Onu yakala! Hayat bir şarkıdır… Ona eşlik et! Hayat bir iyiliktir… Ona karşılık ver! Kendine bir iyilik yap. HERKESE GÜLÜMSE… William Shakespeare

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂