OPEL AMPERA İLE İSTANBUL-ANKARA ARASI 30 TL!

Opel’in 2012’de pazara sunacağı elektrikli otomobil Ampera, İstanbul’dan Ankara’ya 453 kilometrelik yolu 30 liraya gidebiliyor.

Opel’in 2012’de Türkiye pazarına sunacağı elektrikli otomobil Ampera ile İstanbul’danAnkara’ya karayolu ile sadece 30 TL’lik harcama ile gidilebilecek. Hem elektrik hem de benzinli motora sahip Ampera, tek sefer şarj ve konvansiyonel motoru sayesinde 513 km yol alabiliyor. Elektrikli motorun bataryası bittiğinde diğer motoru devreye alan model, benzin fiyatlarının 4.50 liraya yaklaştığı şu günlerde adeta ekonomikliğin simgesi olacak.

Fiyatı 50-60 bin euro
Ampera’nın Amsterdam’daki test sürüşlerinde konuşan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik aracın bu eylülde Avrupa’da önümüzdeki ilkbaharda ise Türkiye’de satılacağın belirtti. Ampera’nın batarya dahil Avrupa fiyatının 42.9 bin Euro olduğunu ancak Türkiye’ye elektrikli veya normal bir benzinli otomobil gibi ithal edileceğinin henüz bilinmediğini vurgulayan Keklik şöyle devam etti:

“Aracın vergisi için Sanayi Bakanlığı ile görüşeceğiz. Araçtaki elektrik motoru nedeniyle ÖTV’yi düşük getirebilirsek 50 bin euroya satabiliriz. Benzinli otomobil vergisi uygulanırsa da bu rakam 60 bin euro olur. Yılda 100-150 adet Ampera satmayı hedefliyoruz.”

Ampera’nın yakıt maliyeti benzinliye göre 11’de, dizele göre 6’da 1 oranında ucuz. İstanbul’dan Ankara’ya 453 kilometrelik yol Ampera’yla böylece sadece 30 liraya gidilebiliyor. Ampera’nın elektrik gücüyle 60 kilometre (3.12 lira), geriye kalan yaklaşık 400 kilometre (27.7 lira) benzinli motorla yapılabiliyor.

‘Üretime geri döneceğiz’
Opel Türkiye’nin bu yıl 50 bin adedin üzerinde satışa ulaşacağını kaydeden Keklik “Önümüzdeki 3 yıl içinde 2000 yılında kırdığımız rekoru geçmek istiyoruz. Bu da 70 bin adetlik satış demek. Türkiye bu yıl Opel’in en büyük 5 pazarından biri olacaktır” dedi. Keklik, kasım’dan itibaren Tofaş’ın Bursa fabrikasında yeni Combo’nun üretimine başlayacaklarını ve 2000’deson erdirdikleri üretime dolaylı da olsa geri döneceklerini söyledi. Keklik, ayrıca “Yeni siparişin maliyeti yüzde 8 artacak. Şirketler zam için birbirini kolluyor” dedi.

2012’te küçük SUV modeli geliyor
Opel Türkiye, model atağına kalkıyor. Keklik, 2012’nin son çeyreğinde yeni Astra Sedan’ın satışına başlayacakları en büyük sürprizlerinin ise mini bir SUV modeli olacağını açıkladı. Keklik, “Araç Opel Antara’dan daha ufak. Skoda Yeti, Nissan Qashqai’ye rakip olacak. Küçük SUV, Chevrolet’yle aynı platformda Güney Kore’de üretilecek. 2012’nin son çeyreğinde yollara çıkacak” dedi. Keklik bunun yanı sıra bu yıl Astra GTC’nin piyasaya sunulacağını söyledi.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

14 yorumlar

  1. Hayat bir sevdadır… Onu yaşa! Hayat bir hediyedir… Onu al! Hayat bir bilmecedir… Onu çöz! Hayat bir fırsattır… Onu yakala! Hayat bir şarkıdır… Ona eşlik et! Hayat bir iyiliktir… Ona karşılık ver! Kendine bir iyilik yap. HERKESE GÜLÜMSE… William Shakespeare

  2. Dinlerken, çok uykum geliyordu. Meğerse müziğin relaks etkisi de varmış. Şimdi çok daha güzel fotograflar çekiyorum…

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂