OKULDAKİ ZARARLI İÇECEKLER YASAKLANDI!

Avrupa topluluğu ülkelerinde uygulanmaya başlayan bu süreç ülkemizde bu eğitim ve öğretim yılında uygulanmaya başlayacak.

Okul çağının, çocukların fiziksel, biliçsel ve sosyal yönden büyüme ve gelişmelerinin hızlandığı; beslenme alışkanlıklarının geliştiği ve sağlıklı yaşamın temellerinin atıldığı bir dönem olarak tanımlayan Sağlık Bakanlığı obeziteye yol açan, yüksek kalorili içeceklerin okullarda satılmasına yasak getirdi.

Avrupa topluluğu ülkelerinde uygulanmaya başlayan bu süreç ülkemizde bu eğitim ve öğretim yılında uygulanmaya başlayacak.

Bu genelge ile obezitenin engellenmesi için kalorisi yüksek, besin değeri düşük, içinde vitamin, mineral veya sağlık koruyucu gıda bileşiği bulunmayan gazlı, kolalı içecekler ile yağlı cipslerin ve kızartmaların okul kantinlerinde satılmaması kararı alındı.

Çocukların çok sevdiği ancak çok zararlı olan bu yiyecek ve içeceklerin satışının kısıtlanması kantinciler arasında ciddi problemlere yol açmakta. Bu aşamada değişen Dünyanın yeni beslenme stratejisi olan fonksiyonel içecekler hem çocukların hem de kantincilerin yardımına koşmakta.

Çocukların Faydalı İçeceği olarak tanımlanan bu içeceklerde en fazla 1 kalori olduğundan obeziteye yol açmıyor. Dahası içinde bir çok vitamin ve minerali bulundurduğundan çocukların günlük yeterli vitamin ve mineral almasına da yardımcı olmakta.

Son yıllarda daha da gelişen çocukların faydalı içecekleri içinde turunçgillerde bulunan faydalı bileşikler flavonoidler ve bağışıklık sistemini güçlendiren beta-glukan bulunmaktadır.

Üstelik çok da lezzetli olan çocukların faydalı içecekleri çocuklara sağlıklı bir ömür için gereken besin faktörlerini sağlarken kilo da aldırmıyor.

Bu içecekler günümüzün modern sağlıklı çocuk içecekleri olarak da tanımlandığından artık kantincilerin de yüzü gülecek.

Kaynak: Milliyet

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. Hayat bir yolculuktur ve sevgiye ulaşılmadığı sürece, hiçbir yere ulaşmayan bir yolculuk olarak kalır. Sürekli daireler çizilir ve insanın “Ben ulaştım. Olmak için geldiğim şey oldum. Tohum çiçeklerini verdi” dediği mutluluk anı hiç gelmez. Sevgi hedeftir, hayat da yolculuk. Ve hedefsiz yolculuk nevrotik ve gelişigüzeldir; yönü yoktur… Bir gün kuzeye gidersin, öbür gün güneye; her şey rastlantısaldır, herhangi bir şey seni herhangi bir yere götürebilir. Hedef belirli değilse, sürüklenen bir tahta parçası olarak kalırsın. Çok uzak bir yıldız da olabilir önemli değil ama belirli olmalı. Uzaksa sorun değil, ama orada olmalı… Osho

  2. yılllardır benimle birlikte yaşayan migren ilaçların etkisizliği yüzünden halen yanımda artık migrene ilaçsız bir çözümüm var , bu cd ler çok iyi

  3. işsizlik sorunundan dolayı şimdiden endişelenmeye başlamıştım ama yorumları okuyunca umutlanmaya başladım ali hocam taşekkürler vajina sulanması

  4. matematiği çözdükmü bu iş bitmiştir.konularınızı gördükçe heyecanlanıyorum.şimdiden rahatlamaya başladım çünkü size güveniyorum.söz konusu bilinçaltı çünkü. acı çekmek

  5. cd leri 21 gün dinledikten sonra tekrar dinleyebilirmiyiz sırt ağrısı akciğer

  6. Kilo vermeyi sağlamak kadar hayatımız boyunca bu durumu korumakda önemli.. tükçe sözlük

  7. @kupra_penbegul Kişisel gelişim diyorsun 🙂 kumardan nasil kurtulurum

  8. aman allahım bide sınvda başarı için varmış..siz herşeyi düşünmüşsünüz harikasınız. vajinismus

  9. RT @sebnembozoklu: Plajda kişisel gelişim başliği altindaki dandirib.ktan kitaplara ilgi buyuk… kurumsal nedir

  10. 2.sınıfa giden kardeşim için gerekli kilo vermenin yolları

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂