Perşembe , Temmuz 29 2021

NLP’nin Tarihçesi

nlp tarihceNLP 1970’li yılların başında matematikçi Richard Bandler ile dil bilimci John Grinder’in belirli becerilere sahip insanlar ile bu becerilerde mükemmelleşmiş insanlar arasındaki farklılıkları ortaya koyma çalışmalarıyla ilk olarak Kaliforniya’da doğmuştur. Dikkatli ve detaylı bir gözlem sayesinde üç olağanüstü terapistin davranışlarını modellediler. Virginia Satir , FritzPerls ve dünyaca ünlü hipnoterapist Milton Erickson çalışmaları sırasında bu bireylerin çok farklı tarzları olmasına karşın şaşırtıcı benzerlikte kalıplar kullandıklarını keşfettiler.

Grinder ve Bandler bu ilk çalışmanın ardından mükemmel performansa sahip başka insanların modellerini çıkardıktan sonra insanların performansını geliştirmek , mükemmel iletişimci haline gelmelerini sağlamak ve olumlu kişisel değişikliklerden geçmelerini mümkün kılmak yönünde başkaları tarafından da kullanılabilecek yararlı bir model hazırladılar.

Modelleme yöntemi, NLP’nin geliştirilmesinde merkez niteliğini hep korumuştur. Örneğin; sağlık sektöründe en başarılı ve müşterileri ile en iyi diyalog kurabilen doktorların modellemesi yapılmış ve becerileri başkalarına aktarılmıştır.

nlp tarihceNLP’nin gelişiminde başka insanların da katkıları olmuştur. İlk çalışmalar davranışsal yaklaşım olarak tanımlanırken, son zamanlarda vurgulama, davranışların ardında yatan kimlik, inançlar ve değerlere kaymıştır. Bilinçli ve bilinçsiz zihinler arasındaki ilişki ve dengenin anlaşılması son dönemlerdeki NLP eğitiminin merkezini oluşturmaktadır.

Özetle,

NLP bir davranış biçimidir.

Merak, macera hissi, neyin öğrenmeye değer olduğunu ve iletişimde neyin insanları etkilediğini öğrenme arzusu ile yaşama ender bir öğrenme fırsatı olarak bakar.

NLP bir yöntemdir.

Her davranışın bir yapısı olduğu önermesiyle yola çıkar. Bu yapı öğrenilebilir, değiştirilebilir ve modellenebilir. Hangi davranışların faydalı ve etkili olduğunu anlamaksa algısal yeteneklerimize bağlıdır.

NLP bir teknolojidir.

NLP’yi öğrenen kişinin algılarını ve bilgilerini bir zamanlar imkansız görünen sonuçlara ulaşmak için organize edebilmesini sağlar.

nlptarihce2Nöro: Yaşamdaki tecrübelerimizin sinir sistemimiz sayesinde 5 duyumuzla algılanması ve işlenmesidir.

Linguistik: Sinirsel temsillerin kodlandığı , sıralandığı ve anlama kavuştuğu dil ve sözsüz iletişim sistemidir.

Programming: Belirlenmiş hedeflere ulaşmak için iletişimimizi ve sinir sistemimizi organize etmektir.

NLP’de soru şu: Nasıl yapılır ? Yapabilenler ile yapamayanlar arasındaki fark ne? İnsan özünde bir ise neden bazıları ideallerindeki hayatı yaşayabiliyorlar da kimileri bu sonuçlara ulaşamıyorlar?

Bu soruların cevapları NLP’de

alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

8 yorumlar

  1. ‎Motivation is everything. You can do the work of two people, but you can’t be two people. Instead, you have to inspire the next guy down the line and get him to inspire his people. Lee Iacocca

  2. Ölümsüzlüğün anahtarı; ilk olarak hatırlanmaya değer bir hayat yaşamaktır. Bruce Lee

  3. 40 yaş sonrası oluşan prespiyopi için de etkin olduğunu umuyorum… merak ediyorum…

  4. Geçmişte yaşanılan utanç verici olaylar sürekli zihnin bir köşesinder. Bu tür rahatsız edici düşüncelerden kurtulmalıyız ki rahat bir hayata merhaba diyebilelim.

  5. CD lerde birden çok konu ile ilgili çözümler sunuyorsunuz, iş hayatında başarı cd niz de ek olarak koyduğunuz zinde bir zihinle uyanmak için de oldukça işime yarıyor..

  6. Zengin Baba Yoksul Baba kitabının ünlü yazarı Robert Kyosaki, Network Marketing için şöyle diyor: “İnsanlara yardım etmeyi seven insanların, işletme okuludur”.

  7. Alışkanlık bir halata benzer. Biz her gün onu meydana getiren ince iplerden birini dokuruz ve sonunda onu bir daha koparamayız. Horace Mann

  8. Sen bir kral ol, krallık ardından gelecektir! Bir krala yakışan şanlı benlik, daima bir krallığın doğuşundan önce gelir. Dreamer

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂