Çarşamba , Ekim 28 2020

NLP Teknikleri

nlp teknikleri NLP Teknikleri NLP Teknikleri nlp

Yaşamınızı değiştirebilmek ve yaşamınızın kontrolünü kendi elinize almak istiyorsanız önce kendi içinizde değişiklikler yapmalısınız. Hatırlayın ki bu bulunduğunuz ortamla veya hayatınızla değil, kendinizle vereceğiniz bir savaştır. Pek çoğumuz hayatını daha önceden, bulunduğu durumdan daha farklı hale getirmek için hayatında bazı değişiklikler yapmaya kalkışmıştır. Lakin bilinçaltı buna direndiği ve bunun geçici olduğuna inandığından dolayı yapılmaya çalışılan değişiklik kalıcı olmamıştır. Bir örnek verecek olursak spora veya diyete başlamak isteyen birinin devamlı bunu ertelemesi gösterilebilir. Bu durumun başlıca nedeni bilinçaltında, katlanılacak olan zahmetin, geçici veya kısa dönemli bir ödül getireceği inancıdır. Peki ya hayatımızda kalıcı değişiklikler nasıl yaratılır? Değişikliklerin herhangi bir değer taşıyabilmeleri, kalıcı ve tutarlı olmalarına bağlıdır. Bunu yapmanın pek çok ilkesi vardır. Şimdi hemen uygulamaya başlayabileceğiniz 3 temel ilkeyle konumuza devam edelim.

nlp teknikleri NLP Teknikleri NLP Teknikleri nlp tekniklerim1- Çıtanızı olabildiğince yükseltin

Kendinizde başlatacağınız değişimin ilk adımı, standartlarınızı yükseltmektir. Kendinizden beklediklerinizi değiştirmeniz, hayatınızı değiştirmek için iyi bir başlangıçtır. Buna başlamanın en etkili yolu, elinize bir kâğıt kalem alın ve hayatınızda bundan sonra kabul etmek istemediğiniz ne varsa bir liste halinde yazın. Bundan böyle kabullenmek istemediğiniz ne varsa, daha fazla tahammül etmek istemediğiniz her şeyi yazın. Oluşturduğunuz listedeki maddelerin tam karşısına da, ne olmak ya da o durumla ilgili ne yapmak istiyorsanız onları. Söz uçar yazı kalır. Gerektiğinde geri dönüp tekrar tekrar okuyabilmeniz, ileride öğreneceğiniz yeni nlp tekniklerini kayıt edebilmeniz için bir defter tutmaya başlayın. Bu deftere öğreneceğiniz öğretiler için küçük hatırlatma yazıları da yazabilirsiniz. Kendi kaydınızı oluşturmanızı, gelişiminizi takip edebilmeniz açısından da önemlidir. Standartlarınızı yükseltin ve bundan sonra kendi yapabileceklerinizden daha azına kesinlikle razı olmayın. Ben eminim ki, içinizde şu an’a kadar sergilemiş olduğunuz “siz”den çok daha fazlası var. Dünyayı değiştirmenin yolu önce kendinizi değiştirmekten geçer.

nlp teknikleri NLP Teknikleri NLP Teknikleri nlp tekniklerimiz2- Sizi engelleyen inançlarınızı hemen değiştirin

Standartlarınızı yükselttikten sonra onlara ulaşmak için inanmalısınız. Bu standartlara ulaşacağınız inancını taşımazsanız, katiyen ulaşamazsınız. Bu durumda bunu gerçekleştirmek için çaba bile harcamayacaksınız demektir. Niye mi?
İnançlarımız bizler için sorgulanamaz birer emirdir. Neyi yapıp yapamayacağımızdan tutun da, yapacağımız şeyin yapılabilirliği, yapılamazlığı, nasıl yapılacağı, neyin imkansız olduğu ve benzeri birçok konuyu bize onlar söylerler. Her eylemimizi, duygumuzu, düşüncemizi hep inançlar biçimlendirir. Sonuç olarak kalıcı değişiklik yapacaksak eğer, inanç sistemimizi değiştirmekle işe başlayabiliriz. Yeni standartlara ulaşacağımız konusunda kendimize güven duygusunu vermeli ve geliştirmeliyiz. Standartlarınızı ne kadar yükseltirseniz yükseltin, onlara ulaşabileceğinize dair içinizde inanç sisteminizi değiştirmezseniz yerinizde saymaya devam edersiniz. Yeni standartlarınıza ulaşacağınızı inancınızla desteklemelisiniz. Standartlarınızı, güçlendirici inançlar ile tutarlılaştırmanız halinde nlp tekniklerinin ilk adımlarını atmış sayılırsınız. Dünya tarihi, güven duygusuyla güçlendirilmiş inançlar sayesinde başarı yakalayan insanlar ile doludur. En basit örneğini yakın tarihimizden, “Kurtuluş Savaşı” olarak gösterebiliriz. İmkansızlıklar içerisinde inançların sayesinde kazanılmış bir savaş. Veya daha da geçmişe gidersek Osmanlının cihan imparatorluğu. Tabi ki bunlar büyük örnekler, bunun yanında dünyada kişisel başarıyı bu yolla yakalamış pek çok birey de mevcuttur. Sıfırdan başlayarak başarılı bir iş adamı veya ünlü bir bilim adamı olmuş, tarihi şekillendiren insanların sayısı küçümsenmeyecek kadar çoktur.

nlp teknikleri NLP Teknikleri NLP Teknikleri nlp teknikleri3- İzlediğiniz yol ve yöntemleri yenileriyle değiştirin

Hayatınızdaki kalıcı değişikliği yerine getirebilmek için izleyeceğiniz üçüncü ilke, yeni ve en uygun stratejiler oluşturmaktır. Yukarıda sayılan ilk iki ilkeyi gerçekleştirebildiğiniz taktirde yeni stratejiler kendiliğinden oluşmaya başlayacaktır. Fakat hemen bir strateji oluşturmak istiyorsanız, kendinize örnek alabileceğiniz biriyle iletişime geçmeniz ve ondan öğrenebileceklerinizi not etmenizdir. Sizin yapmak istediğinizi daha önceden yapmış ve başarıyı yakalamış kişiler ile sohbet edin ve onların ilkelerini, neler yaptıklarını, neler düşündüklerini ve kilit inançlarını öğrenin. Bunu yaptığınız taktirde deyim yerindeyse Amerika’yı yeniden keşfetmek zorunda kalmazsınız. Bu size ilerleyeceğiniz yolda büyük bir zaman kazandıracaktır. Bunları kendinize göre uyarlayabilir, hatta üzerinde değişiklikler yaparak daha iyi hale bile getirebilirsiniz.
Sadece bilmek yetmez, önemli olan onları uygulayabilmenizdir. Eyleme geçmek kişisel gelişiminizi sürdürebilmek için çok önemlidir.

alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

6 yorumlar

  1. Dün yaptığınız şey size hala çok iyi görünüyorsa, bugün yeterli değilsiniz demektir. Earle Wilson

  2. Bu makale yapılan işin ne kadar bilimsel olduğunun ispatıdır.

  3. Hayat bizi resmen dört işlemle sınar; gerçeklerle çarpar, ayrılıklarla böler, insanlıktan çıkarır ve sonunda topla kendini der. Lev Tolstoy

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂