Perşembe , Ekim 29 2020

NLP’nin İşe Yaraması İçin 5 Kural

nlp'nin işe yaraması için 5 kural NLP'nin İşe Yaraması İçin 5 Kural NLP’nin İşe Yaraması İçin 5 Kural nlp head2NLP, bize değişimin hızlı ve etkili bir modelini sunar. Lakin bu değişimin sonuç verebilmesi için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. NLP’de bütün teknikler özgün bir yapıya sahiptir ve aynı zamanda esnektir. Her bir NLP tekniği, sizin hayal gücünüzle birlikte, bambaşka bir yapıya dönüşebilir. Bu kurallar yalnızca NLP ve Koçluk uygulamaları için geçerli değildir. Teknikler aklınıza gelebilecek hemen her duruma uyarlanabilir. Bu kurallar matematik öğrenirken de geçerlidir, bir yabancı dil öğrenirken de. Şimdi bu basit ama önemli kurallara bir göz atalım…

1- Yöntemlerin Gücüne İnanın:

NLP, bir “Sihirli Değnek” değildir. Bir değişim dönüşüm yöntemidir. Değişimin gerçekleşebilmesi için, öncelikle zihninizi buna inandırmalısınız. İnanç, beynimizin yakıtıdır. Değişime olan inancınız, değişimin hangi yöntemle gerçekleşeceğinden daha önemlidir. İnsanlık tarihi boyunca elde edilen tüm başarılar, birilerinin buna inanmasıyla mümkün olmuştur. Siz kendinize inandığınız zaman, değişimle aranızdaki en büyük engeli kaldırmış olursunuz.

2- Uygulayın:

Sonuç alıncaya kadar, NLP Teknikleri’ni hayatınıza uyarlamalısınız. Bilgi tek başına anlamsızdır. Bilginin işe yaraması için onu mutlaka kullanmanız gerekir. Herkesin aklına zaman zaman değişik muhteşem fikirler gelir. Ama fikirler uçucudur. Tıpkı buharlaşan su damlaları gibidir. Onları muhakkak yakalamalı, eyleme geçmeli ve sonuçlandırmalısınız. Bir çok NLP tekniği, tam anlamıyla yaşam değiştiren bir mucizeye sahiptir. Tabi ki, siz onu kullandığınız taktirde…

nlp'nin işe yaraması için 5 kural NLP'nin İşe Yaraması İçin 5 Kural NLP’nin İşe Yaraması İçin 5 Kural Head for WIN3- Israrcı Olun:

Değişim süreklilik gerektirir. Motivasyonunuz düştüğü anda toparlamalısınız. Israrcı olmalı ve sonuç alıncaya kadar üstüne gitmelisiniz. Değişim ciddi bir disiplin gerektirir. İçsel disiplininizi, düşüncelerinizi değiştirerek şekillendirebilirsiniz. Kendinizle olan konuşmalarınız hep sizi motive etmeli. “Yapamam” kelimesi daha zihninize girer girmez onu uzaklaştırabilmelisiniz.

4- Hayal Gücünüzü Kullanın:

Zihnimiz olağanüstü bir şekilde sınırsız düşünür. Bizler hayal edebileceğimizden çok daha güçlüyüzdür. Zihnimiz bize zaman zaman oyun oynayabilir. Zayıf olduğumuz yönlere odaklanmamızı sağlayabilir. Halbuki bu bir tuzaktır. Bu tuzağa düşmemek için, hayal gücünüzün daima yapıcı düşüncelerle meşgul olmasını sağlamalısınız. NLP hayal gücünüzü zorlayabileceğiniz bir alandır. Her tekniğin başarısı hayal gücünüze bağlıdır. Tıpkı çocuklar gibi olun. Sürekli mükemmele ulaşma konusunda hayaller kurun.

5- Esnek Olun:

Bir yöntem işe yaramadıysa, mutlaka başka bir yöntem deneyin. NLP alet çantasındaki teknikler öylesine güçlü ve çeşitlidir ki, sizin işinize yarayacak bir teknik mutlaka vardır. Lakin pes ettiğinizde ve başarısızlığı kabullendiğinizde, çözüm gözünüzün önünde bile olsa onu göremeyebilirsiniz. Her zaman bir seçenek olduğuna inanın. Bu, kendini kandırmak değildir, bu gerçekçi olmak demektir. Che’nin dediği gibi, “Gerçekçi olun, imkansızı gerçekleştirin!”

alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

5 yorumlar

  1. işte en çok ihtiyacım olduğunu düşündüğüm telkin ilacı bu.. Çünkü hayatımız sınav…..

  2. Deneme demo mp3 lerinizde bir sorun var indirilebiliyor fakat açılamıyor

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂