Perşembe , Ekim 21 2021

Nlp ile Yaşamak

nlp ile yaşamakDünyadaki her insanın birbirinden farklı düşünce ve davranış biçimleri vardır. Bizler Nlp sayesinde dostlarımızı, ailemizi, arkadaşlarımızı ve çevremizdekileri daha iyi anlarız.

Dış dünyadan edindiğimiz tüm deneyimler, sahip olduğumuz beş duyumuzla bir süzgeçten geçirilir ve bu içsel duygular sayesinde de hedeflerimizin şekillenmesine yardımcı olur.

Anlama ve kavrama yeteneğimiz ile bilincimizin kapsamı içinde olan tüm algılar, beynimize sinir uçları aracılığı ile ulaşır. Dil ise, hem düşüncelerimizi denetlemede, hem de diğer insanlarla olan iletişimimizde çok önemli bir rol oynamaktadır. Beynimiz, tüm bunların bir sonucu olarak kişisel tavırlarımızı bir bilgisayar gibi programlayarak yaşama geçirir. Her insan, anlama, düşünme, yorumlama ve davranma yeteneği ile mükemmel olmaya çalışır ve gerçekleştirmek istedikleri hedeflerine ulaşma yönünde çaba sarfeder.

Kişisel mükemmelliği yakalamanın bilimi ve sanatı olarak nitelendirilen NLP kavramının temeli, bireyin bazı sağduyu ilkelerinin yanı sıra, “iyi yaptığım bir şeyi nasıl yapıyorum?”, “onu nasıl daha iyi yapabilirim?”, “başkalarında hayranlık duyduğum becerileri nasıl kazanabilirim?” gibi soruları yanıtlayabilmesine dayanmaktadır.

NLP, gözlenebilir ve gözlenemeyen davranışlarla sınırlıdır. Gözlemlenebilir davranışlarımızın yanı sıra düşünce biçimimizi, yani tüm deneyim ve eylemlerimizi kontrol eden zihinsel süreçleri de içerir. İnsanın motivasyonunun bütün yapısıyla ilgilenerek, bir davranışla neticelenen düşünce süreçlerini, duygularını ve inançları şekillendirmeye çalışır. Özellikle de başkalarıyla olduğu kadar, kendimizle kurduğumuz iletişimle ilgilidir.

alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

8 yorumlar

  1. Dikkat dağınıklığı özellikle eğitim hayatımızı büyük çapta etkileyebilecek bir problem. Ayrıca sadece dikkat eksikliğiyle kalmayıp, hiperaktivite, uykusuzluk, enerji eksikliği ve kronik yorgunluk gibi problemlerin çözümünün tek sette toplanmış olması büyük avantaj.

  2. Bana karşı anlayışlı davranan tek kişi terzimdi. Her gördüğünde yeniden alırdı ölçülerimi. Onun dışında herkes önceki ölçülerin bana hep uyacağını sandı. Bernard Shaw

  3. oğlum sivilcelerinden kurutulabilecekmi

  4. Bu telkini deneyen iş arkadaşım sayesinde bu siteyle tanıştım. Çok güzel bir sonuç aldı kendisi, değişimine şahsen tanık oldum. Bu yüzden herkese tavsiye ederim.

  5. Arkadaşlar her yerde bütün toplumda gireceğimiz her mekanda bize yardımcı olacak bir settir.

  6. İyi bir kadın bir erkeği etkiler, zeki bir kadın onda ilgi uyandırır, güzel bir kadın onu büyüler ve anlayışlı bir kadın ona sahip olur. Helen Rowland

  7. İnsan, alemde hayal ettiği müddetçe yaşar. Y. Kemal Beyatlı

  8. Düşünce yapısının insanı genç tuttuğuna veya yaşlandırdığına inanıyorum. Kesinlikle deneyeceğim.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂