Perşembe , Ekim 21 2021

NLP İle Doğal Yeteneklerinizi Kullanın

İnsanın yapısında doğal olarak bulunan ve çoğumuzun kullanmadığı fakat NLP yöntemine göre çok önemli olan kabiliyetler var;

  1. Doğal bir hedefe ulaşma eğilimi,
  2. Olağanüstü duyusal güçler,
  3. Müthiş bir modelleme yeteneği,
  4. Sadık hizmetçimiz: Bilinçaltı,

nlp ile yeteneklerini kullanHedefe Ulaşma Eğilimi

Bütün insanlar, doğal bir hedefe ulaşma eğilimine sahip olarak doğarlar. Küçük bir çocuk, anne babasına ağlayarak bütün isteklerini yaptırabilir.

Sonraki senelerde bu doğal hedefe ulaşma eğilimi anne, baba, yakın çevre, arkadaşlar ve okul tarafından desteklenmezse, çoğunlukla yapabileceklerimizden daha çok yapamayacağımız şeyleri öğrendiğimiz için, çevrenin de etkisiyle yavaş yavaş körelir. Böylece insanlar, kendilerine bahşedilmiş böyle bir yetenekten zamanla mahrum kalabilirler. Halbuki insanlar, başlanmış olukları bir işi yarım bırakmayı sevmezler. Önünüzdeki tabakta yemeğin yarısı kalmışsa, bu sizi rahatsız eder. Hatta yarım bardak çayı dahi içmeden dökmek hoşunuza gitmez.

Bu özellik, insanların yapısında olan bir eğilimdir. Bu eğilimi, ulaşmak istediğiniz büyük hedeflerde kullandığınızda her şeyin zor da olsa başarıldığını görürsünüz.

nlp ile yeteneklerini kullanDuyusal Keskinlik

Bir de, insanoğlu dünyaya gelirken olağanüstü duyusal güçlerle donatılmıştır. Görme, işitme, hissetme, tat alma ve koku alma. Duyularımızdan bilhassa ilk üçü, yani görsel, işitsel ve dokunsal duyularımız hedeflerimize ulaşmada bize müthiş yardımcı olur. Biz buna “duyusal keskinlik” diyoruz. Ulaşmak istediğimiz hedefi çok net ve parlak bir biçimde görebiliyor, son noktadaki sesleri duyabiliyor ve o noktada neler hissedebileceğimizi biliyorsak, bu hedefe ulaşmamız çok kolaylaşmış demektir.

Malesefki, bu yeteneğimize klasik eğitimde hiç değinilmediği için, bu konunun önemini hiç bilmeyen çocuklarımızın hedef olarak gördükleri tek şey, o sene sınıfta kalmamaktır.

Halbuki, yüzlerce, binlerce gereksiz bilgi yerine, çocuklarımıza duyusal güçlerini kullanmaları öğretilebilir. Hedefini gören, bunu gerçekleştirdiğindeki güzel sesleri duyan ve o anın heyecanını sürekli olarak yaşayan bir insanın gerçekleştiremeyeceği hiçbir şey yoktur. Bu yüzden, üniversitede yıllarca eğitim görmüş kişiler duyusal güçleriyle tanıştığında, okul yıllarında bu gücün farkına varamadıkları için çok üzülüyorlar. Bu eğitim okullarda mutlaka uygulanmalı. Duyusal güçleriyle tanışan gençlerimizin hayatlarında çok şeyin değişeceği aşikardır.

Duyusal keskinliğimizi artırmak için her gün pratik yapmalıyız.

Mesela, zayıflamak isteyen bir bayanın, kendini, hayalindeki büyük ekranda zayıflamış, ideal kilosunu bulmuş olarak görmesi, yakın çevresinin kendisini tebrik ederken ki seslerini duyması ve o güzel duyguları yaşaması onu motive edecek ve çok yemekten alıkoyacaktır.

Yine değişik bir örnek verecek olursak, kazanmak istediği okulu gidip gören ve okulun öğrencileriyle konuşan üniversite adaylarının, hedefledikleri okulu kazanma oranlarının daha yüksek olduğu uzmanlarca tesbit edilmiştir. (imajinasyon)

nlp ile yeteneklerModelleme

İnsanların üçüncü büyük yetenekleri ise, müthiş bir modelleme gücüne sahip olmalarıdır. 3 yaşındaki bir çocuğun, mesela Japonca gibi çok karışık bir dili rahat bir şekilde öğrenmesi, modellemenin en güzel örneğidir. NLP’nin ilkelerine göre, birisi sizin yapmak istediğiniz bir işi yaptıysa, yeteneğiniz ölçüsünde, aynı faturayı ödemek şartıyla, siz de yapabilirsiniz.

İnsanın doğal yapısında olan bu modelleme yeteneğini biz, hedefimize ulaşmak için kullandığımızda ona çok daha kolay bir yoldan ulaşabiliriz.

Mesela, hiç bilmediğiniz şehirler arası bir yolda sizin gideceğiniz yere gitmekte olan bir aracı takip ettiğinizde, hedefinize çok daha kolay ulaşırsınız.

Pratik hayatta da, sizin yapmak istediğiniz ve yeteneğiniz olan bir şeyi gerçekleştirmiş olan bir insanı modellediğinizde, o insanın ulaştığı yere ondan çok daha çabuk varabilirsiniz.

imagesBilinçaltı

Dördüncü yeteneğimiz ise bilinçaltımızdır. Bilinçaltımız verimli bir toprağa benzer. Ektiğimiz düşünceler bir süre sonra eylem olarak bu topraktan çıkarlar.

Lakin, çok verimli tohumlar ektiğimizde verimli ürünler aldığımız bu toprağa ısırgan tohumları ektiğimizde, ancak ısırgan otları alırız.

Mesela, ertesi sabah bir seyahate gideceğinizi ve saat 5 ‘te kalkmanız gerektiğini düşünün. Çalar saatinizi saat 5 ‘e kurar ve büyük bir ihtimalle saat 5 ‘ten önce kalkarsınız. Çünkü bilinçaltınız akşamdan aldığı emri uygulamış ve sizi saat 5’ten önce kaldırmıştır.

Yazarların çoğu, yazmak istedikleri şeyi geceden düşünürler, konu üzerinde yoğunlaşırlar ve gece yarısı bir saatte kalktıklarında, yazmak istedikleri konu aynen kafalarındadır. Sadık hizmetkârımız bilinçaltı, siz uyurken çalışmış ve yazıyı üretmiştir.

İbni Sina, kendi otobiyografisinde, bakın bu olayı nasıl anlatıyor;

“Geceleri önümde lamba, sabahlara kadar çalışmaktaydım. Çalışırken, kendimde bir gevşeme hissetsem, ya da uyku bastıracak olsa, hemen bir bardak şerbet içerek kendime geliyordum. Buna rağmen biraz uyuklayacak olsam, üstünde çalıştığım konuyu rüyamda görüyordum. Hattâ diyebilirim, pek çok konunun çözümünü rüyamda gördüğüm olmuştur.”

Kişinin bilinçli olarak düşündüğü her şey bilinçaltını etkiler ve bu düşünce, içerdiği arzu ve güç oranında gerçekleşir. İnsanlar, 4 doğal yeteneğini şöyle bir örnekle daha iyi anlayacaktır; İtmeden çalışmayan arabanızın, bir inişin 500 metre gerisinde durduğunu düşünün. Arabanın çalışması için 500 metre itmek gerekmektedir ve bu 500 metrelik mesafeyi itmek size zor geldiği için az ilerideki inişten faydalanamıyorsunuz. Ancak arabanızı itmeyi göze aldığınızda, aracınızı inişin başına kadar iter, sonra direksiyona geçersiniz. Burada, doğal olan hedefe ulaşma eğilimi, onu hedefine doğru götürmeye başlar. İnişin bir bölümünde araba çalışır. Yani duyusal keskinlik devreye girer. Artık hedefe doğru daha emin adımlarla gitmektesinizdir.

O sırada önünüzde giden bir aracın sizin gittiğiniz yere gitmekte olduğunu görürsünüz ve o arabanın şoförü, o yolları çok iyi bilen bir kişidir. Artık sadece onu takip etmeniz kafidir. Modelleme aşaması başlamıştır. Gideceğiniz yere o kadar yoğunlaşmış olduğunuzdan, hedefe ulaşacağınızdan çok eminsinizdir. O sırada arabanızı otomatiğe bağlayarak bilgisayara emanet edersiniz. Yani, artık bilinçaltınız devreye girmiştir. Bundan sonra yapacağınız tek şey, arabanız sizi hedefe götürürken şarkılar söylemek, gülmek, oynamak ve sevdiğiniz şeylerle ilgilenmektir.

alıntı

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

5 yorumlar

  1. Gördüklerim, görmediğimin varlığına inanmaya beni mecbur ediyor. Ralph Waldo Emerson

  2. Subliminal, kilo dalgalanmalarına son vermek için metabolizmanızı sabit bir hıza ayarlar

  3. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok talihli olursunuz. David Thomas

  4. Bu tekniği daha önce de denediğim için çok işe yaradığını söyleyebilirim. Herkese tavsiye ediyorum.

  5. İnsanların iyi şeyler yapmalarını bekliyorsanız, onlara öncelikle yapacakları iyi şeyler vermelisiniz. Frederich Herzberg

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Open chat
1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂