Salı , Ağustos 20 2019
Ana Sayfa / Haberler / NERDEN ÇIKTI BU BİLİNMEYEN NUMARALAR SERVİSLERİ?

NERDEN ÇIKTI BU BİLİNMEYEN NUMARALAR SERVİSLERİ?

Bilinmeyen numaralar servisi reklamları izleyiciyi çileden çıkartıyor…

ENSONHABER.com /MEDYA ANALİZ Son zamanlarda televizyon ekranlarında dönen bilinmeyen numaralar servisi reklamları adeta çıldırtıyor. İzleyicinin zihnine kendi numarasını kazıma derdine düşen operatörler reklam değil işkence yapıyor. Üç bilinmeyen numaralar servisi şirketinin tanıtım kampanyalarındaki reklamlar çileden çıkartıyor.

NERDEN ÇIKTI BU NUMARALAR
Türk Telekom’un tek başına verdiği 11811 (Bilinmeyen numaralar hizmeti) hizmeti, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından rekabete açıldı. Ardından Rehberlik Hizmeti İşletmecileri adı altında 27.08.2007 tarihinden bu yana yaklaşık 8 firmaya yetki verildi. Yetki alan bu 8 firma, 118 Bilinmeyen Servis hizmeti vermeye başladı. Gerekli altyapı ve veriler toplanıp bu şirketlere aktarılıyor, onlar da kendilerini arayan müşterilere ücret karşılığında bu hizmeti veriyor.

Ancak verilen reklamlarda Türk Telekom’un bilinmeyen numaralar hizmeti veren numarasının değiştiği algısı yer alıyor. Bu nedenle daha önce Telekom’a ait bilinmeyen numaralar servisinin artık değiştiğini zanneden vatandaşlar daha pahallı bir hizmet almaya yönlendiriliyor.

REKLAM DEĞİL İŞKENCE
Bir ürünün pazarlamasında etkili araçların başında gelen reklam olgusu, zihinde yer etme derdini tekrara bağlayınca, bu reklam değil adeta bir işkence halini alıyor. Öte yandan ‘Ninem bile öğrendi’ siz hala öğrenemediniz mi göndermesiyle de tüketiciyi aptal yerine koyan bu anlayışın pazarlama anlayışında hiçbir yeri yok.

PEKİ BU NUMARALARI ARAMANIN BEDELİ NE
Cep telefonu operatörlerinin hepsinin de kendine ait bilinmeyen numaralar servisi mevcut. Bunun dışında 3 farklı firma bilinmeyen numaralar hizmeti veriyor. 11818 numaralı bilinmeyen numaralar servisi Türk Telekom’dan arayanlar için dakikası 70 kuruştan hizmet veriyor. ve ‘dan arayan aboneler ise dakikasına 106 kuruş ödüyor. Kontörlü hat ile arıyorsanız için 10 buçuk saniyede, ‘da ise 10 saniyede 1 kontör hesabınızdan düşüyor.

11824
11824 Türk ve yabancı ortaklı kurulmuş telekomünikasyon firmasının bilinmeyen numaralar servisi. Eğer bu numarayı cep telefonundan arıyorsanız dakikasına 1,24 lira, Türk Telekom’dan arıyorsanız 0,98 lira ödüyorsunuz. Her iki firma da ücretlendirmeyi 6 saniyede bir yapıyor.

DAKİKA BAŞI ÜCRETLENDİRME
11880 farklı bir firmanın çağrı merkezi. Cep telefonu ve sabit hattan arayanlar vergiler hariç dakikasına 83 buçuk kuruş ödüyor. Bu firma ise ücretlendirmeleri 60 saniyede bir yapıyor.

DAKİKADA 8 KONTÖR
Cep telefonu operatörlerinin de bilinmeyen numaralar hizmetleri mevcut. 11832 ile müşterilerine cevap veriyor. abonesi iseniz dakikasına 8 kontöre bu hizmetten faydalanabiliyorsunuz. Diğer operatörlerden aramak ise o firmaların belirlediği ücret üzerinden yapılıyor. 11842 bilinmeyen numaralar hizmetini abonelerine sunuyor. ‘nın bilinmeyen numaralar servisi ise 11855. Bu operatörden servisi aramak faturalı hatlar için dakikası 72,71 kuruş, kontörlü hatlar için ise dakikası 8 kontör olarak ücretlendiriliyor.

Eğer cep telefonunuzun ya da sabit hat telefonunuzun bilinmeyen numaralar servislerince başkalarına verilmesini istemiyorsanız hat alırken doldurduğunuz belgelerde yer alan ‘telefon numaramın görünmesini istemiyorum’ kısmını işaretlemeniz yeterli. Daha önce hat aldıysanız ve şimdi bu işlemi yapmak istiyorsanız yine operatörünüzün bayilerine gidip numaranızın gizlenmesini isteyebiliyorsunuz. Sabit hat içinse Telekom müdürlüklerinden bu işlem yapılabiliyor. Bilinmeyen numaralar servisleri yapılan anlaşmalara göre tüm numaralara Türk Telekom veri bankasından ulaşabiliyor. Siz numaranızın görünmesini istemiyorsanız bunu bağlı olduğunuz operatöre veya Telekom müdürlüklerine bildirmeniz gerekiyor. Bildirmemişseniz numaranızın başkasına verilmesinde yasal bir sakınca bulunmuyor.

Hakkında Ali Gülkanat

Biliyoruz ki; KELEBEK ETKİSİ: ”Ankara’da bir kelebeğin kanat çırpması, Diyarbakır’da da fırtına kopmasına neden olabilir. Farklı bir örnekle bu, bir kelebeğin kanat çırpması, ülkenin yarısını dolaşabilecek bir kasırganın oluşmasına neden olabilir.”

10 yorumlar

  1. Ben günde 3 kez dinliyorum daha iyi sonuç veriyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1
Hoşgeldiniz!
"AliGulkanat.Com.Tr" olarak size yardımcı olmak için buradayız. Soracağınız sorulara en kısa sürede yanıt vereceğiz. 🙂
Powered by